fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Tüp mide ameliyatı olmayı düşünen kişilerin en çok sorduğu soruların başında gelir.Tüp mide ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatının da riskleri mevcuttur, donanımlı bir hastanede, iyi bir ekipman ve tecrübeli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde bu riskleri azaltmak mümkündür. Aslında tüp mide ameliyatından çok obezitenin kendisi daha riskli bir hastalıktır, yüksek kilonun vücuda vermiş kalp damar hastalıkları, organ hasarı, eklem ağrıları ve psikolojik problemler değerlendirildiğinde tüp mide ameliyatı riskleri göze alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

2019 yılında ABD’de Yapılan araştırmalara göre safra kesesi ameliyatında ölenlerin sayısı tüp mide ameliyatında ölenlerin sayısından daha fazladır. Toplumumuzda sık görülen karaciğer ve safra yolları problemleri ve ülkemizde oldukça fazla olan safra kesesi ameliyatı risksiz ve basit olarak görülse de oluşabilecek komplikasyonlar bilimsel olarak gözlemlenmiştir ve tüp mide ameliyatı risklerinden oldukça fazla olduğu görülmüştür.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır Yaparken Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı karın içinde yaklaşık 5-6 ufak delik açılarak yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta bir delikten optik denilen kamera içeriyi görmek için kullanılır, diğer iki delikten el aletleri bağırsak ya da omentum (organların üzerini örten yağ dokusu) manipüle edilebilmek için kullanılırken bir delikten lıgasure yada harmonic denilen ultrosonik cihaz dokuları birbirinden ayırmak için kullanılır, bir diğer delikten karaciğer ekartasyonu sağlanır ve diğer delikten de stapler kartuşu mideyi kesip yeni tüp haline veren bir tabanca kullanılır. Midenin etrafında barsak, dalak, karaciğer gibi organlar olduğu için bu organlara müdahalede edilmeden ameliyatın tamamlanması gerekmektedir. Bu organlarda oluşabilecek bir hasar erken ve ileri evrelerde hastalarda hayati risklere neden olabilir.

Karın içine özel aletlerle girilip mide dokulardan ayrılıp tüp şekli verilirken dikkat edilmediği takdirde komplikasyonlar oluşabilir. Kısa ve uzun dönemde oluşabilecek bazı riskler vardır.

Tüp Mide Ameliyatı Kısa Dönem Riskleri

Stapler Hattında Kaçak Riski: Operasyon esnasında mideyi küçültmek ve tüp şeklini verebilmek için kullanılan stapler hattında kaçak oluşması, yeni mideden hastanın aldığı sıvı ve katı gıdanın sızıntı yaparak hayati risk taşımasıdır. Bu risk ameliyattan sonra erken evrede fark edildiği taktirde hastanın tekrar ameliyata alınıp müdahale edilmesi gereklidir.

Stapler hattı kaçak risklerini engellemek için mide tüp şeklini aldıktan sonra dikişlerle güçlendirilmesi ya da klips denilen zımbalar koyularak oluşabilecek risklerin biraz daha azaltılması planlanabilir.

Kanama Riski: Mideyi dokulardan ayırırken omentum ve dalağa müdahalede bulunulur ve midenin yaklaşık %70 yada %80 alınır, organlarımızı besleyen bir çok damar vardır ancak dikkat edilmediği taktirde buradaki damarlar zarar görebilir erken müdahale edilip damarsal kanamalar önlenemezse oluşabilecek bir kanama hayati risk taşıyabilir. Bunu için tüp mide ameliyatı sonrası mutlaka kanama kontrolü yapılarak  ameliyatın bitirilmesi tüp mide ameliyatı sonrası oluşabilecek risklerin önüne geçebilir.

Dalak Yaralanması Riski: Tüp Mide ameliyatında midenin üst kısmı fundus denilen bölgeninde bir kısmının alınması gerekmektedir. Burda açlık hormonu denilen gralin hormonuda salgılanır fakat fundusun alınmasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir çünkü bu bölge Pankearasa oldukça yakın bir bölge olduğu için olası bir pankeras yaralanması hayati bir durum teşkil edebilir.

Karaciğer Yaranlanması Riski: Vücut kitle endeksi yüksek morbid obez olan hastaların karaciğerleri oldukça büyüktür buda ameliyatın riskini artırabilen belirli etkenlerden olabilir. Karaciğer midenin üstünü kapladığı için görüş alanında kısıtlamalara neden olabilmekle birlikte dokuların ayrılması işleminde yaralanması durumunda da çeşitli risklere neden olabilir. Bu yüzden tüp mide ameliyatı öncesi uygulanan diyet sayesinde hastaların karaciğerleri küçülmüş ve ameliyat esnasında görüş açısının daha geniş olması ve karaciğeri zedeleme riski azalmış olur.

Tüp Mide Ameliyatı Uzun Dönem Riskleri

Safra Kesesi Taşları: Tüp mide ameliyatı sonrası az sıvı tüketimi ve hızlı kilo kaybında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Safra kesesi taşı oluştuktan sonra kesenin alınması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı olan hastaların hepsinde olmasa da %10 unda görülebilen bir durumdur.

Geri Kilo Alımı Revizyon Cerrahisi: Tüp mide ameliyatı uzun dönem risklerinden biride geri kilo alımı ameliyatı gerçekleştiren doktor midenin alınması gereken kısımdan daha azını alması yada fundus bölgesinde fazlalık bırakması durumunda hastaların birkaç yıl içinde geri kilo alımı ve eski kilolarına geri dönmesi kaçınılmazdır. Bunun haricinde ameliyat olması gerektiği gibi yapılsa bile mide genişleyen bir organ olduğu için diyet ve spor aksatılırsa sık ve çok fazla yemek durumlarında da geri kilo alımı gerçekleşebilir.

Kesi Yeri Fıtıkları: Ameliyatta karın bölgesinde açılan delikler tüp mide ameliyatı sonrası karın zarının iyi dikilmemesi sonucu fasia denilen batın katmanın zayıf olmasına ve burdan barsakların yada barsakların üzerini örten yağ dokusunun bu zayıf bölgeden dışarıya çıkmasına neden olabilir. Bunun için ileri dönemde fıtık ameliyatı olunması gerekebilir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.