fbpx

Şeker Ameliyatı

Şeker ameliyatı; şeker hastalığının bir türü olan tip 2 diyabet hastaları için uygun görülen ve bu anlamda önemli olan metabolik cerrahi adı verilen bir ameliyat olarak ifade edilebilmektedir. Tip 1 ve tip 2 olarak iki türü olan şeker hastalığı, ciddi bir öneme sahip sağlık sorunları arasındadır. Tip 1 diyabet; insülin üretimi yapamayan hastalık türüdür. Bu noktada tip 2 diyabet, daha zarar veren bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tip 2 diyabette insülin üretimi vardır ama tip 2 diyabet hastaları insülini kullanamazlar. Bu durum birçok organ hasarına sebebiyet vermektedir. Kan şekerinin sürekli yüksek olduğu bu tür diyabette organ hasarı, ciddi bir problemdir. Şeker ameliyatı, söz konusu hastalığa sahip olanlarda kullanılmaktadır.

Şeker Hastalığı Nedir

Şeker hastalığı; sağlığı tehdit eden ve birçok organa zararı olan bir hastalıktır. Kandaki glukoz oranının normalin üstüne çıkmasının sebep olduğu şeker hastalığı, kontrol altında tutulmalıdır. Normalde şeker olmaması gereken idrarda şeker bulunması, teşhis için gerekli tetkik sonuçlarından biridir. Şeker ameliyatı da bu noktada sağlık için gerekli bir operasyondur.

Şeker hastalığının erken teşhisi ve kontrol altında tutulması, hastanın da dikkatine bağlıdır. Bu anlamda mevcut olan bazı belirtilerin hasta tarafından bilinmesi gerekmektedir. İlgili yazımızda; şeker ameliyatı nasıl oluyor, hastalığın belirtileri nelerdir gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Net bilgilerin doktor tarafından verilmesinin yanında, araştırmanız sonucu birçok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Şeker hastalığı, çoğunlukla hareketsiz yaşam ve genetik yatkınlık sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra, hastalığın kendini gösterdiği bazı belirtiler de bulunmaktadır. Çok fazla yemek yenmesine rağmen tokluk hissinin oluşmaması, bunlara bir örnek olarak gösterilebilmektedir. Sık idrara çıkma ile birlikte ağızda kuruluk hissi ve aşırı su içme de belirtiler arasındadır. Bunların dışında, şu belirtiler de şeker hastalığını işaret eden diğer noktalardır:

  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi
  • Bulanık görüş
  • İstemsiz ve hızlı bir şekilde kilo kaybı
  • Gereğinden daha geç iyileşen yaralar
  • Ayaklarda karıncalanma, uyuşma gibi rahatsızlık hissi
  • Ağızda aseton gibi bir koku oluşması
  • Cilt yüzeyinin kuruması ve kaşıntı

Tüm bu belirtiler şeker hastalığını işaret etmektedir. Ancak erken tanı ve organ hasarının önüne geçmek için belirtiler görüldüğünde hemen bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bu sayede şeker ameliyatı, ilaç tedavisi ya da doktorun uygun göreceği diğer işlemler yapılabilmektedir.

Şeker Ameliyatı Nerede Yapılmalıdır

Şeker ameliyatı, cerrahi bir operasyon olması sebebi ile sağlık alanındaki her uygulama gibi bir doktor tarafından yapılmalıdır. Alanında uzman bir doktorun tahlil ve tetkikleri sonucu yapılan programlaması sonucu, operasyon gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, operasyonun steril koşullara tam uygunluk sağlayan bir ameliyathanede gerçekleşmesi gereklidir.

Herhangi bir komplikasyon oluşmaması için sıraladığımız kriterler, hayati önem taşımaktadır. Şeker ameliyatı, uzmanlık ve steril şartlar gerektiren bir ameliyattır. Hasta da ameliyat yapılacak yer seçiminde bunları göz önünde bulundurmalıdır. Aksi halde, hayati tehlikelere sebebiyet verebilmektedir.

Şeker Ameliyatı Amacı Nedir

Şeker ameliyatı için uygun görülen hastalarda doktor, bu konuda detaylı bir bilgilendirme yapmaktadır. Bu sayede hastanın tüm soru işaretleri giderilmektedir. Şeker ameliyatında amaç, hastanın insülin direncinin yok edilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu şekilde hormon miktarının artırılması hedeflenmektedir. Hastanede uzman doktor tarafından gerçekleşen operasyon, amacına ulaşmaktadır.

Şeker ameliyatı olanların şikayetleri, çoğunlukla yanlış merkezlerde yapılan operasyonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında, hastanın operasyon sonrası talimatlara uymaması da olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Şeker ameliyatı yapan doktorlar, operasyonu başarılı şekilde gerçekleştirmektedirler. Bu sayede hasta, organ hasarı gibi çok ciddi bir tehlikeden korunmuş olmaktadır.

Şeker Ameliyatı Neden Yapılır

Şeker ameliyatı; hastanın yeme bozukluğu ve yaşam kalitesinin bozukluğu sebebi ile oluşan hastalığın ortadan kalkmasına yardımcı olmak için yapılmaktadır. Şeker hastalığı, tüm organları tehdit eden, önemli bir hastalıktır. Bunu kontrol altına almak, ciddi sağlık problemleri yaşamanın önüne geçmektedir. İnsülin direncine etki eden operasyon, problemin çözümü için gereklidir.

Şeker ameliyatı yorumları da dikkate alınarak karar verilen operasyonda yeme miktarı azaltılarak, hastanın obeziteden kurtulması sağlanır. Bu sayede, tokluk hissi geri gelir ve hasta kilo vermeye başlar. Metabolik cerrahi yapılabilmesi için vücutta insülin bulunması şarttır. Bu nedenle operasyon her iki tip diyabet için değil, sadece tip 2 diyabet için yapılabilen bir işlemdir.

Tip 1 Şekeri Olanlar Şeker Ameliyatı Olabilir Mi

İlgili başlıkta belirtildiği gibi, şeker ameliyatı insüline ihtiyaç duymaktadır. Vücutta insülin bulunmuyor ise bu ameliyat tamamen geçersizdir. Bu nedenle de ticari kaygı sebebi ile her şeker hastasına ameliyatın yapılabileceği söylenen merkezler, tehlikelidir. Bu tür merkezlerden uzak durulması gerekmektedir.

Tip 2 diyabet hastalarına yapılan ameliyat sonrasında hasta tamamen sağlıklı bir birey olmaktadır. Ancak, sonrasında da yaşam tarzına dikkat etmek gerekir. Şeker ameliyatı ekşi yorumları da hastanın bilgi sahibi olmasına katkı sağlamaktadır. İlgili yazımızda; ameliyat sonrasında neler yapılması gerektiği ve süreç hakkında bilgi erişiminde bulunabilirsiniz.

Metabolik Cerrahi Şeker Ameliyatı Sonrası

Şeker ameliyatı sonrasında hasta, tokluk hissi yaşayarak aşırı yeme isteğinin geçtiğini görmektedir. Bu sayede hızla kilo veren ve daha sağlıklı bir birey haline gelen hasta, organ hasarından korunmuş olmaktadır. Operasyondan sonra bol su içme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Operasyonun 6 ay sonrasında yeme alışkanlığının doktor tarafından kontrol altında tutulması önemlidir.

İşlem sonrası hastanın eski beslenme tarzına dönüş yapması, diyabetin geri gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, hasta hayat boyu beslenme düzenine dikkat etmelidir. Bu ve şeker ameliyatı gibi birçok unsur için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.