fbpx

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Allurion Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron Elipse

Mide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide balonu uygulaması hastanın daha az yemek yemesini ve böylelikle kilo vermesini sağlar.
Mide balonları; endoskopik mide balonu ve son dönemde geliştirilen su ile yutulabilen Elipse mide balonu olarak iki çeşide ayrılır. Endoskopik mide balonu endoskopi yöntemi ile hastaya yerleştirilir ve süresi dolunca endoskopi yöntemi ile çıkarılır.

Elipse Mide Balonu

Teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkan Alluiron Elipse mide balonu ile obezite hastaları anestezi ve endoskopi olmadan mide balonu uygulaması yaptırabilir. Uygulanan mide balonu yaklaşık 16 hafta midede kalır. 16 Hafta sonra mide balonu sönerek boşaltım yoluyla kendiliğinden vücuttan atılır.

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Elipse Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Alluiron Elipse mide balonu kapsül şeklinde tasarlanmıştır. İşlem yapılırken hastalar bu kapsülü su ile yutarlar. Yutulan kapsül bir katatere bağlıdır , mideye indiği zaman röntgen çekilerek yeri tespit edilir. Midede uygun yerde olduğu tespit edildikten sonra balon katater aracılığı ile 550 ml sıvı ile doldurulur. Doldurulan balon greyfurt büyüklüğündedir. Balon dolduktan sonra katater çekilir. Elipse mide balonu uygulaması tamamlanmış olur.

Elipse Mide Balonu Nasıl Çıkartılır?

Elipse mide balonu mide de 16-24 hafta boyunca durabilir. 16. Haftadan sonra balonun valf kapağı kendiliğinden erir. Balonun içindeki sıvı boşalır. Balon sindirim sistemi aracılıyla bağırsaklardan geçerek vücuttan kendiliğinden atılır. Hastaların çoğu balonunun atıldığını fark etmez.

Elipse Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Elipse mide balonun takılı olduğu süreçte hastalar vücut kitle endekslerine göre değişmekle beraber ortalama olarak 10-15 kilo verebilir. Hastalar kilolarının büyük kısmını balon takıldıktan sonra ilk 3 ay içerisinde verirler.

Elipse Mide Balonunun Avantajları

-Elipse mide balonu yutulurken anestezi uygulanmaz.
-Elipse mide balonu su ile yutulur endoskopi yöntemi uygulanmaz.
-Elipse mide balonu uygulaması tekrar çıkartılma işlemi gerektirmez süresi dolunca vücuttan kendiliğinden atılır.
-Elipse balon ile hediye edilen Allurion Elipse Akıllı Tartı, Allurion Elipse Akıllı Saat ve özel Allurion Mobil Uygulaması hastaların kilo verme sürecini destekler.
-Yurt dışında mide balonu işlemi yaptırmak için gelen hastalar daha sonra mide balonu çıkartma işlemi için tekrar gelmek zorunda kalmaz.

Elipse Mide Balonu Sağlıklı mı?

Elipse mide balonu son teknoloji ile özel olarak dayanıklı poliüretan maddeden üretilmiştir ve yapısı diğer balonlara göre daha ince ve pürüzsüzdür. Bundan dolayı diğer mide balonlarında daha az yan etkisi bulunmaktadır. Diğer balonlarda %20 mide bulantısı görülürken Elipse mide balonunda bu durum % 2 lerde görülmüştür. Elipse mide balonu da diğer mide balonları gibi yüksek aside dayanıklı olarak üretilmiştir.

Elipse Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

-Elipse mide balonu genel olarak risksiz bir zayıflama yöntemidir.
-Mide rahatsızlıkları olan kişilerin sağlık durumu gözden geçirildikten sonra uygulanmaya karar verilmelidir.
-Elipse mide balonun söndükten sonra bağırsağı tıkaması durumunda operasyonla çıkarılması gerekebilir. Bunlar çok nadir yaşanan bir durumlardır.

Elipse Mide Balonu Çıktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyım ?

Obezite cerrahisi yöntemleri hastaların istedikleri kiloya gelmeleri için yardımcı yöntemlerdir. Elipse mide balonu yöntemi de bunlardan biridir. Mide balonu çıktıktan sonra kilo almamak için mide balonu sürecinde hastanın diyetisyen takviyesi alması, yemek düzenini oturtması, spora yapmaya çalışması çok önemlidir. Bu düzeni oturttuğu takdirde hastalar kilo almaz. Yemek düzenlerini oturtamadıkları takdirde tüm obezite cerrahisi yöntemlerinin ardından kilo alma ihtimali söz konusudur.

Mide balonu taktırarak hayatınızda değişiklik yapmak için çok önemli bir adım atıyorsunuz , mide balonu çıktıktan sonra sağlığınızı ve fit görüntünüzü korumak için adım atmaya ve sağlıklı beslenmeye devam…

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
41AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.