fbpx

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet; pankreasta üretilen insülin hormonunun vücutta olması gerektiği gibi kullanılamamasından kaynaklanır.

Pankreas kaynaklı hastalık genellikle 40 yaşını doldurmuş ve aşırı kilolu insanlarda görülür. Erken safhada fark edilirse tedavi edilebilir. Erken safhası gizli şeker olan bu hastalık fark edilmediği takdirde gittikçe artan kilolar ve yaşlanmadan dolayı kişi, günlük yaşamda bir sürü sorunla karşılaşır.

Çok geç olmadan fark edilen hastalığı dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle kendi kendinize orantılı bir şekilde zayıflayarak geçirebilirsiniz.

Kişi egzersiz yapıyor ve düzenli besleniyorsa ve yinede kan şekerinde bir değişiklik meydana gelmiyorsa doktorunun karar verdiği dozda kişiye yapılacak olan insülin enjeksiyonları ile tedavi desteklenir.

Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen Tip 2 diyabet kişilerde özgüven eksikliğine de neden olabilmektedir. Aldıkları istemsiz kilolar ile dalga geçilmesi kişide depresyona, psikolojik olarak çöküntülere neden olabilir.

Şeker hastası olmadan önce sağlıklı bir yaşam için dengeli bir şekilde beslenmeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.

TİP 2 DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle 40 yaş üstü ve şişman olan insanlarda görülmekte olan Tip 2 diyabet kişilerin günlük yaşam kalitesini kötü yönde etkilemektedir.

Tip 2 diyabeti bulunan kişilerde;

 • Sık sık idrara çıkma,
 • Ağız kuruluğu,
 • Açlık hissi ve sık sık yemek yeme (özellikle şekerli gıdaların tercih edilmesi)
 • Ereksiyon olamama,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Karıncalanma,
 • Çok su içme,
 • Bulantı,
 • Ağızda aseton benzeri koku oluşumu,
 • Vajinal kuruluk,
 • Kuru ve kaşıntılı bir cilt,
 • Bulanık görme,
 • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme (kadınlarda),
 • Enfeksiyonlara daha yatkın hale gelme,
 • Diş eti problemleri,
 • Cilt yaralarında geç iyileşme gibi belirtiler görülür.

TİP 2 DİYABET NEDEN OLUŞUR?

Kan şekeri düzeyinin aşırı yükselmesine sebep olan ve erken safhada fark edilmediği takdirde ömür boyu süren kronik bir hastalıktır.

Erken fark edilmesi gerekli olan bu hastalık zamanında tedavi edilmezse kişide organ kaybı ve hatta körlük dahi görülebilir.

40 yaş üzerindeyseniz, genetik olarak ailenizde bulunuyorsa, aşırı kiloluysanız, kalp krizi gibi bir hastalık geçirdiyseniz, gebelikte diyabet olduysanız, depresyon gibi bir rahatsızlığınız varsa Tip 2 diyabete yakalanma ihtimalleriniz artar.

TİP 2 DİYABETTE NASIL TANI KONUR?

Şeker hastalarının neredeyse %90’ı Tip 2 diyabet hastasıdır. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen Tip 2 diyabet kişide insülin direnci oluşması sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Pankreasın salgıladığı insülin hormonunun normal seyrini takip etmemesi sonucu ve kişinin insülin direnci göstermesi ile meydana gelen hastalık için erken tanı konulması çok önem arz etmektedir.

Tip 2 diyabet kişilerde ileri safhaya geldiğinde belirtiler göstermeye başlar. Erken safhada çok nadir belirtileri görülen bir hastalıktır.

Tip 2 diyabet hastalığından korunmak için kilonuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeniz ve egzersiz yapmanız ve size verilen hap veya insülin tedavisine disiplinli bir şekilde uymanız gerekmektedir.

Yapacağınız açlık şekeri ölçümü 126mg/dl’nin üzerinde ise, yapılan oral glikoz tolerans testi ve herhangi bir zamanda ölçülen kan şekeriniz 200 mg/dl üzerindeyse size Tip 2 diyabet tanısı konulur.

TİP 2 DİYABET NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kan şekerini normale yakın sınırlara indirmek, aşırı susama, sık ve bol idrar yapma gibi sıkıntılı durumlardan kurtulmak için ve daha kaliteli bir yaşam için diyabet hastalarının tedavi olması gerekmektedir.

Tip 2 diyabet teşhisi konulan kişiye; hastalığın başlangıcında günlük olarak yapması, yapmaması ve dikkat etmesi gereken durumlar öğretilerek bu hastalıkla uyum içerisinde yaşaması sağlanır.

Öncelikle Tip 2 diyabet hastalığı kan şekerinin yüksek olması anlamına geldiği için şekerli, zararlı, kan şekerini aniden çıkaran veya düşüren yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Günlük yaklaşık olarak 30 dakika kadar yürüyüş yapmalısınız.

Doktorunuz gerekli gördüyse hap kullanımı veya insülin enjeksiyonları vaktinde ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Kilo vermeniz gerekiyorsa verilen diyete uymanız gerekmektedir. Ulaşmak istediğiniz kiloyu bir kağıda yazarak sürekli olarak görebileceğiniz bir yere asın. Bu sizi motive edecektir. 15-20 kilo vermeniz gerekiyorsa başlangıç olarak hedefinizi kilonuza yakın tutun. İlk önce 4 kilo vermeyi hedefleyin ardından bunu 6’ya çıkarın. Günlük olarak değil haftada bir tartılın.

TİP 2 DİYABET HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişilerin günlük yaşam kalitelerini arttırmak için dikkat etmeleri gereken hususlar:

 • Belirli aralıklarla düzenli bir şekilde egzersiz yapmak şeker seviyesini düşürmeye ve vücudu yeniden dengeye sokmaya yardımcı olabilir.
 • Yolculuğa çıkarken yanınıza yedek insülin ve ilaç almanız olası bir sorun yaşadığınızda yardımcı olacaktır.
 • Her yere araba veya toplu taşıma araçları ile gitmek yerine sık sık yürümek hem şeker metabolizmanızın düzenlenmesine hem de daha fit görünmenize yardımcı olabilir.
 • Diyabetli olduğunuzu belirten kimlik kartınızı yanınızda taşımalısınız. Durumu ciddi olan ve henüz normal seviyeye getirilmemiş şeker hastalarında kart bulundurmak acil bir kriz anında biri size yardım etmek istediğinde sorununuzu daha hızlı anlayabilir. Bu durumlarda hastaya ne kadar hızlı müdahale edilirse herhangi bir komplikasyonun gelişme riski o kadar az olmaktadır.
 • Ne çok ne de az besin tüketmelisiniz. Dengeli bir beslenme ve uyku düzeniniz olmalı. Bunun için bir beslenme uzmanına danışarak yardım alabilirsiniz. Size uzak durmanız gereken besinler hakkında da yardımcı olacaktır.
 • Şeker, çikolata, dondurma gibi kan şekerinizi aniden yükselten yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Bu tür yiyecekler hastalığın kontrolsüzlüğüne sizi daha çabuk götürebilir.
 • Kırmızı et, balık gibi bol protein içeren yiyecekler yemelisiniz. Protein ağırlıklı bir beslenme programı ve özel diyetler ile şeker hastalığını yenen birçok insan görebilirsiniz. Bu tür özel programlar için dikkatli bir şekilde araştırma yapmanızı öneririz.
 • Yemeklerinizde kullandığınız yağ miktarını azaltmalısınız. Yağ tüketimi her ne kadar şeker ile ilgisiz gibi görünse de kötü yağların şeker hastalığı belirtilerini daha da kötüleştirdiği bilinen bir gerçektir. Bunun yerine zeytinyağı tüketebilirsiniz.
 • Alkollü içeceklerden uzak durmalısınız. Birçok alkollü içecekte şeker miktarı fazladır ve kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltirler.
 • Asansör yerine merdiven kullanmalısınız. Bu sayede kalori yakmanız ve vücudunuzda depolanmış şekerlerden kurtulmanız daha kolay olacaktır.
 • Aracınızı gideceğiniz yerden uzağa park etmek de işe yarayabilir. Bu sayede daha çok hareket etmiş olursunuz.
 • Kendinizi kapatmamak ve sosyal olmak da önemlidir. Stres arttırıcı her türlü eylemden uzak durmalısınız. Stres altında olmak da şeker hastalarında kan şekeri dengesini bozan bir durumdur. Eğer stresle başa çıkamıyorsanız mutlaka psikolojik yardım almalısınız
 • Diyet yapıyorsanız hedef kilonuzu bir kağıda yazarak sürekli görebileceğiniz bir yere asmak size yardımcı olabilir. Bir süre sonra şeker dengeniz yerine gelmeye başlayacak ve daha kolay diyet yaptığınızı fark edeceksiniz. Bunun için sabırlı olmalı ve vücudunuza gerekli zamanı tanımalısınız.
 • Gün içerisinde 2-2,5 litre kadar su tüketmelisiniz. Bu hem Tip 2 diyabet için hem de sağlıklı bir vücut için önemli bir konudur.

S.S.S

 • Tip 2 Diyabet Belirtilerim Var Ne Yapmalıyım? 

Tip 2 Diyabet belirtilerinizin bulunması durumunda yapmanız gereken ilk nokta; alanında uzman bir hekime görünmenizdir. Bu hususta kendinize teşhis koymaktan çekinmenizi tavsiye ederiz. Sizlere teşhis koyacak bir mercii alanında uzman bir hekimdir.  

 • Tip 2 Diyabet Hastasıyım, Sigara İçmem Ne Kadar Zararlı? 

Hastalıkların bir kenara bırakılması durumunda, sağlıklı bireyin dahi sigara içiyor olması; oldukça tehlikeli ve zararlı bir durumdur. Şeker hastaları gibi önemli rahatsızlıklara sahip olan bireylerin  sigara tüketiyor olması da oldukça tehlikelidir. Bu yüzden her halükarda sigaradan uzaklaşmanızda fayda var. 

 • Tip 2 Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmelidir? 

Tip 2 Diyabet hastalarından beslenme oldukça önemlidir. Diğer şeker hastalıkları çeşitleri içinde beslenmenin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Beslenmeniz, sizlerin yapısına ve bünyesine göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden beslenme programınızı sizler hazırlamamalısınız. Hekiminize tanışmanız ve hekiminizin sizleri yönlendirmesi çok daha sağlıklı, faydalı olacaktır.  

 • Tip 2 Diyabet Hastaları Farklı Rahatsızlıklarda İlaç Kullanımı 

Tip 2 Diyabet hastaları bazı durumlarda farklı ilaçlar kullanabilmektedir. Örneğin küçük bir soğuk algınlığı veya diş rahatsızlığı olabilir. Bu durumlarda şeker hastaları, doktorları ile kullandığı ilaçları ve hastalığı hakkında bilgi vermelidir. Doktorların sizlere verdiği ilaçlar da buna göre şekillenecektir. Bu yüzden bu detayı unutmamanızda sağlığınız açısından ehemmiyet taşımaktadır.   

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.