fbpx

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı teşhisi konulmuş bir bireyde pankreas yeterli miktarda insülin üretmiyor ya da mevcut insülin dokular tarafından etkili kullanılamıyor demektir. İnsülin yetersizliğinden kaynaklanan bu hastalıkta; kandaki glikozun hücre içine girememesiyle hücreler ihtiyaç duydukları enerjiye ulaşamazlar. Bu da hücrelerin sürekli açlık hissetmelerine ve besin istedikçe istemelerine yol açan bir durumdur.

Ayrıca kanda serbest bir şekilde dolaşan glikoz kanda birikme yapar ve bu da kanda şekerin artmasına sebep olur.

Kanda artan şekeri normal düzeye çekmek için kişi fazla miktarda su içer, böylece vücut böbrekler yolu ile dışarıya idrar ile birlikte atmak ister. Böbrekler normalden daha fazla süzme işlemi yaparak sizi sık sık idrara çıkarır.

Günlük yaşam kalitesini düşüren şeker hastalığının evlilik hayatına dahi olumsuz anlamda etkisi bulunmaktadır. Erkeklerde şeker hastalığı ( diyabet ) cinsel isteksizlik ve ereksiyon olamama gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu da cinsel hayatın ve aile yaşamının kalitesini düşüren bir durumdur.

Ayrıca erkeklerde şeker hastalığının;

 • ağız kuruluğu,
 • sürekli mide bulantısı,
 • ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yaşanması,
 • sık tekrarlayan karın ağrısı,
 • sık idrara çıkma,
 • derin ve hızlı nefes alma,
 • çok su içme,
 • sık sık infeksiyon gelişmesi,
 • bulanık görme,
 • cilt yaralarının geç iyileşmesi,
 • kilo kaybı,
 • ciltte kuruluk,
 • halsizlik,
 • yorgunluk gibi belirtileri vardır.

Bu belirtilerden sizde de varsa doktora danışmadan ve gerekli tetkikleri yaptırmadan kesin şeker hastasısınız denilemez. Mutlaka bir doktora giderek muayene olmanız ve gerekli tahlillerden şeker hastalığına sahip olduğunuz yönünde bulguların olması durumunda şeker hastası olduğunuzu kesin olarak bilebilirsiniz.

Erkeklerde Şeker Hastalığı

ERKEKLERDE ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?

Pankreas organının görevi; kaslarımızın ve diğer dokuların kandan glikozu alıp enerji olarak kullanmalarını sağlayan “insülin” adı verilen bu duruma özel bir hormon üretmektir.

Şeker hastalığı; vücutta bulunan pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi, yeterli miktarda üretse de vücudun bunu gerektiği şekilde kullanamamasından kaynaklanan bir hastalıktır.

Kanda dolaşan glikoz hücrelere normalde insülin hormonu yardımıyla girdiği için bu hormonun eksikliğinde hücrelere geçemez. Hücrelere giremeyen glikoz hem hücrelerin ihtiyacı olan enerjiyi almasını engeller hem de kanda birikerek şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.

Şeker hastası olmayan kişilerin aç iken kan şekeri 100 mg / dL, tokluk halinde iken 140 mg / dL’nin üzerine çıkmaz. Kan şekerinizi ölçtüğünüzde bu sayıların üzerinde çıkması diyabetin varlığını göstermektedir.

Açlık kan şekeri 100 mg / dL – 125 mg / dL değerleri arasında bulunan kişide gizli şeker olduğundan şüphelenilir. Gizli şeker durumunu diyetinizi düzenleyerek yenebilir ve şeker hastalığı adaylığından kendinizi çekip çıkarabilirsiniz.

İki tip diyabet sınıfı vardır bunlar:

Tip 1 diyabet; genellikle kişi 30 yaşına gelmeden önce başlar. İnsülin eksikliğinden kaynaklanır.    

Tip 2 diyabet; genellikle 40 yaşını geçmiş kişilerde görülür ve hastaların büyük çoğunluğu aşırı kiloludur. Akrabalarınızda bu tip diyabete sahip kişiler varsa hastalığa yakalanma riskiniz çok yüksektir.

Gizli Şeker Nedir?

Kan şekeri değerleriniz normalden yüksekse ancak diyabet tanısı koymaya yetecek kadar yüksek değilse bu durum kişide gizli şeker olduğunu gösterir.

Gizli şeker bulunan kişiler sağlıklarına dikkat etmezlerse ileride tip 2 diyabet olacaklar demektir. Bu sebeple gizli şekere tip 2 diyabetin başlangıç safhası da diyebiliriz.

Gizli şekeriniz olup olmadığını öğrenmek için bir gece boyunca aç kalmanız ve sabah kahvaltı yapmadan önce kan şekerinizi ölçmeniz gerekmektedir. Normalde bir kişinin açlık şekeri 100 mg / dL’nin altındadır. Kan şekeri testi yaptıktan sonra değerin 100-125 mg / dL arasında olduğunu görüyorsanız bu sizde gizli şeker olduğunu gösterir.

Gizli şekeriniz varsa çok geç olmadan öğrenmeniz demek tip 2 diyabet olmayı önleyebilirsiniz demektir.

Her gün düzenli bir şekilde 30 dakika kadar yürüyüş yaparak ve dengeli bir şekilde beslenerek gizli şekerinizi kendi kendinize tedavi edebilirsiniz.

Düzensiz bir beslenme şekliniz varsa ve egzersiz yapmıyorsanız gizli şekeriniz olma ihtimali yüksek olduğundan 1-2 yılda bir test yaptırmanız önerilmektedir.

Şeker hastalığında erken teşhis hastalığın oluşum öncesi aşamada fark edildiğinde ciddi bir tabloya dönüşmeden önlenebilmesi mümkündür. Bu sayede sağlığınızı önceden koruyabilir ve şeker hastalığı belirtilerinden muzdarip olarak hayat kalitenizde düşme yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

S.S.S

 • Erkeklerde Şeker Hastalığı Cinsel Yaşamı Etkiler Mi? 

Erkeklerde şeker hastalığı bazı durumlarda cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Boşalma, erekte olma ve isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçlerde hekimi ile paylaşmak ve hekimini yönlendirmesine göre hareket etmek önemlidir. Bu tür durumlarda bireysel olarak karar verip, destekleyici almamanızda var. 

 • Şeker Hastalığı Belirtilerim Var, Şeker Hastası Mıyım? 

Şeker hastalığı belirtileriniz bulunuyorsa yapmanız gereken ilk şey alanında uzman bir doktor ile görüşmenizdir. Günümüzde halk arasında kendi, kendine teşhis koyan birçok kişi bulunmaktadır. Belirtilerin olması durumunda yapılması gereken doktor ile görüşmektedir. Bazı durumlarda belirtileriniz olsa da şeker hastası olmayabilirsiniz.  

 • Erkeklerde Görülen Şeker Hastalığına, Hangi Alan Bakar? 

Erkeklerde veya Kadınlarda görülen şeker hastalıkları fark etmeksizin; Dahiliye doktorunun alanına girmektedir. Yani şeker hastalığı belirtileriniz bulunuyorsa Dahiliye doktoruna gitmeniz gerekir. Erkek veya Kadın olmanız; doktorun alanını değiştirmeyecektir.  

 • Erkeklerde Şeker Hastalığı Kiloyu Etkiler Mi? 

Erkeklerde veya Kadınlarda görülen şeker hastalıkları bazı durumlarda kiloya oldukça etki etmektedir. Günümüze birçok şeker hastası kullandığı ilaçlardan kaynaklı kilo alımını yaşamaktadır. Ancak bu kilo durumu kişiye göre değişmektedir.  

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.