fbpx

Tatlı Krizleri İçin Çözümler

Tok veya aç hissedilmesine rağmen, herhangi bir zamanda gelişen aşırı ve yoğun tatlı yeme isteği tatlı krizi olarak ifadelendirilir. Özellikle kadınlarda menstrual dönemde tatlı krizleri yaşanabilir.

Tatlı Krizi Neden Oluşur?
Optimal sağlık için kan şekeri gün içinde dengeli şekilde seyretmelidir. Kan şekerinde farklı nedenlerden dolayı gözlenen ani dalgalanmalar sonrası kan şekeri düştüğünde vücut tatlı tüketme ihtiyacı duyar. Bunun dışında vücut sıvı kaybettiğinde de tatlı yeme ihtiyacı duyulabilir. Yeterli karbonhidrat tüketiminin sağlanamaması, şeker bağımlılığı, yanlış beslenme tarzı, insülin metabolizması bozuklukları, hormonal ve psikolojik durumlar tatlı krizlerinin nedeni olabilir.

Tatlı Krizleri Nasıl Önlenebilir?

  1. Tatlı isteğiyle başa çıkabilmek için öncelikle doktor tarafından insülin metabolizması değerlendirilmelidir. İnsülin, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan ve kan şekerinin düşmesini sağlayan hormondur. Tatlı krizlerini önleyebilmek için metabolizmada problem varsa uzman tarafından kontrolü sağlanmalı ve doğru beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir.
  2. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlamak için ana öğünler azaltılarak ara öğün yapılabilir. Bu sayede uzun süren açlık sonrası kan şekerinde dalgalanmalar sonucu oluşan tatlı krizlerinin önüne geçilebilir.
  3. Su tüketimi arttırılmalıdır. Vücut susuz kalma hissini, tatlı tüketme isteği ile karıştırabilir. Bu nedenle tatlı tüketme isteği geldiğinde önce 1 bardak su içmeyi deneyerek aslında vücutta neye ihtiyaç olduğunu anlamak kolaylaşabilir.
  4. İşlenmiş gıda ve basit karbonhidrat tüketimi azaltılmalıdır. Basit karbonhidrat tüketimi kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olabilir. Kompleks karbonhidrat tüketimi ile kan şekeri daha dengeli bir seyir izler.
  5. Uyku düzenli olmalıdır. 6 saatten fazla, 9 saatten az uyku idealdir.
  6. Posa tüketimi ile mide boşalması geciktirilerek daha uzun süre tok kalınması ve şekerin kana daha yavaş geçmesini sağlayarak kan şekerinde denge sağlanabilir.
  1. Sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilerek doğru tatlı seçimi yapılabilir. Örneğin hurma, tatlı isteğini gidermek için iyi bir seçenektir.
  1. Porsiyon kontrolü ile sağlıklı yağlar tüketmek, daha uzun süre doygunluk hissi sağlayabilir. Böylece tatlı krizlerinin önüne geçilebilir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
45AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.