fbpx

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Obezite cerrahisi yöntemleri arasında en çok bilinen yöntem mide küçültme işlemidir. Tüp mide ameliyatı olarak geçen bu işlemde midenin neredeyse %80’i alınır. Bu sayede de hastanın midesi küçük olduğundan daha az yemek yer ve sağlıklı bir kiloya ulaşabilir. Hasta ameliyattan sonra bile gözle görülür bir incelmeye sahip olur. Oldukça etkili olan mide küçültme işlemi, obezite cerrahisi yöntemleri içindeki en güvenilir yöntemdir.

Obezite cerrahisi yöntemleri arasında neredeyse en eski olan yöntem olan gastrik bant, mide kelepçesi olarak bilinir. Bu yöntemde de amaç midenin daha küçük boyutlara ulaşmasını sağlayarak hastanın daha az yemek yemesini hedeflemektir. Günümüzde bu yöntem pek fazla tercih edilmese de hala uygulanabilmektedir. Genel olarak diğerlerine göre daha fazla risk taşıyabilmektedir.

Gastrik balon, diğer yöntemler gibi midenin küçülmesini sağlamaktadır. Mide içerisine bir balon yerleştirilir, bu balon mide hacminin küçülmesine olanak sağlar. Genel olarak yerleştirilen balonlar hasta midesinde 6 ay kalır. Duruma göre hastaya birden fazla sefer balon takılması gerekebilir. Obezite cerrahisi yöntemleri arasındaki yöntemlerden daha az sıklıkla tercih edilir.

Obezite Cerrahisi Şartları

Obezite cerrahisi zayıflatma ameliyatlarıdır. Belirli bir kiloyu aşmış olan kişiler obezite sınıfına girmektedir. Sağlığı kötü olarak etkileyen obezite, çeşitli hastalıklara yol açarak insanı ölüme kadar sürükleyebilmektedir.Obezite cerrahisi yöntemleri sadece belirli bir kiloya ulaşmış ve obezite tanısı konulmuş olan kişilere yapılabilmektedir.

Obezite cerrahisi yaptırmak isteyen hastaların bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Eğer ki kişinin vücut kitle indeksi 40’tan yüksek ise herhangi bir obezite cerrahisi yaptırabilmektedir. Bunun yanında kişinin yaşı da ameliyata uygunluğunu etkiler. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler ameliyat yaptıramaz. Bazı durumlarda 18 yaş altı hastaların fazla kiloları sağlık açısından tehlike oluşturacak durumda ise ailelerinden onay aldıkları taktirde ameliyat yaptırabilirler.

Obezite olan hastaların ameliyat olmayı düşünmeden önce diyet ve spor ile zayıflamaya çalışması önerilir. Eğer ki hasta, diyet ya da spor yaptığı halde hiçbir şekilde kilo veremiyorsa Obezite cerrahisi yöntemleri ile kilo vermeyi tercih etmelidir. Her ameliyat gibi bu cerrahinin de kişiye verebileceği bazı riskler olabilmektedir. Obezite cerrahisi endikasyonları kişinin sağlık durumunda göre seçilmektedir.

Obezite Cerrahisi Riskleri

Obezite cerrahisi bazı durumlarda risk taşıyan bir işlem olabilmektedir. Özellikle bazı hastalıkları olan insanlar için obezite cerrahisi risk taşır. Bağırsak hastalıkları, reflü, mide rahatsızlıkları gibi kalıtsal hastalıkları olan kişiler için obezite cerrahisi riskli bir işlem olacaktır. Bazı durumlarda hastalıkların ileri boyutta olmasından dolayı Obezite cerrahisi doktorları tarafından ameliyat önerilmeyeceğinden dolayı yapılamaz.

Mide küçültme ameliyatları sonrasında hastalarda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlara örnek olarak aşırı kanama, enfeksiyon kapma, kan pıhtılaşması, kusma, ishal ve anesteziye vücudun tepki göstermesi gibi risklerle karşılaşılabilmektedir. Artık günümüzde tıbbın ilerlemesi sayesinde bu riskler nadir olarak karşılaşılsa da bu riskler olası bir durumdur. Ameliyat sonrasında normal dışı bir durum olduğunu düşündüğünüz anda doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Bazı obezite cerrahisinden sonra kişilerde fıtık, safra taşı, bağırsak tıkanıklığı, akciğerde oluşacak sorunlardan dolayı solunumda zorluk ve düşük kan şekeri, beslenmede güçlük, yemek yiyememe gibi ciddi olan sorunlar meydana gelir. Bu riskler elbette ki çok düşük de olsa göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çok çok nadir de olsa ölüm, obezite cerrahisi riskleri arasında yer almaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisidir. Neleri tüketmeniz gerekirden önce nasıl tüketmeniz gerekir öncelikle bunu öğrenmeniz gerekir. Kesinlikle öğünlerinizde sıvı yiyecek, katı yiyecekleri ve içecekleri aynı anda tüketmemelisiniz. İçeceklerinizi yemeklerinizden yarım saat önce ve sonra olacak şekilde tüketmenizde fayda vardır.

Öğünlerinizi yeterince çiğnedikten sonra yuttuğunuzdan emin olun. Tok hissettiğinizi fark ettiğiniz anda yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Kalorisi yüksek olan besinlerden ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Eğer ki yemek yerken bulantı gibi bir hisle karşılaşırsanız yemeyi bırakıp, daha sonra yemek için ayırabilirsiniz. Gün içerisinde yeterince sıvı almak için mutlaka 2 litreye yakın su tüketmelisiniz.

Gaz yapma olasılığı olan herhangi bir besini ya da içeceği ilk 6 ay tüketmemelisiniz. İlk zamanlar hastaların sıvı besinler tüketmesi gerekmektedir. Protein, sebze ve meyve alımında dengeyi iyi kurmalısınız. Şekerli, yağlı, hamur işleri, konserve ve hazır besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Ameliyat sonrasında doktorunuzun size vereceği diyet listesine kesinlikle uymanız, yazılanlar dışında farklı şeyler yapmamanız tavsiye edilir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Fiyatları

Obezite cerrahisi, obezite teşhisi konmuş ve ameliyata uygunluk gösterebilen kişilere yapılan bir zayıflatma ameliyatıdır. Sadece estetik amaçlı yapılmayan bu işlemde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasını önlemek, ya da var olan hastalıkların da ilerlemesinin önüne geçmek amacı ile yapılmaktadır. Eğer ki vücut kitle indeksiniz 40’ın üzerinde ise devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde obezite cerrahisi yöntemleri sizler için sunulmaktadır.

Obezite cerrahisi için genel olarak insanlar özel hastaneleri tercih etmektedir. Bunun nedeni hem daha güvenilir olmasıdır hem de devlet hastanelerinden randevu alındığında tarihinin çok ileri bir zamana atılmasıdır. Siz de bir an önce obezite cerrahisi yaptırmak istiyorsanız eğer özel hastanelerden fiyat araştırması yaparak size uygun olan hastaneyi seçebilirsiniz

Obezite cerrahisi ameliyatı fiyatları çeşitli nedenlerden dolayı farklılık gösterecektir. Öncelikli olarak obezite cerrahisi yöntemleri arasından hangisini tercih edeceğiniz fiyatları etkiler. Ameliyatı gerçekleştirmek için seçeceğiniz hastane, doktor, kilonuz sağlık durumunuz gibi durumlar da fiyatların değişmesinde etken rol oynayan maddelerdir. Hastanelere fiyat danışarak bütçenize uygun olan ve de iyi izlenim bırakan yerleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.