fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır sorusu obezite hastalarının en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır diye araştırdığımızda karşımıza ilk olarak laparoskopik yöntemi çıkmaktadır. Laparoskopik kapalı olarak gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında, öncelikle midenin ince uzun bir tüp haline gelmesi sağlanır. Ardından midenin yaklaşık %80’lik bölümü kesilme işleminin akabinde çıkarılır. Bu sayede tüp mide ameliyatı olanların besin ihtiyacı eskiye nazaran çok daha kısıtlı hale gelirken, aynı oranda iştahınızda da azalma yaşanır. Bununla birlikte vücudun insülin direnci de kırılır. İşlem uygulanırken midenin giriş ve çıkış bölümünün korunmasıyla sindirim sistemindeki devamlılıkta herhangi bir aksama yaşanmaz. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası risk son derece düşüktür.

Tüp mide ameliyatı günümüzde fazlaca yaygınlaşmıştır. Bunun sebeplerinden biri de gelişen teknolojiler olmaktadır. Bu teknolojiler sayesinde tüp mide ameliyatı nasıl yapılır sorusu çok daha net cevaplar bulabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir sorusuna cevap olarak dünya genelinde uygulanan en popüler cerrahi işlem cevabı verilebilir. İlk olarak 1988 yılında Duedonal Switch ameliyatının bir parçası olarak açık yöntemle uygulanan tüp mide ameliyatı, bundan tam 11 yıl sonra tıp dünyasında yine bir ilkin daha gerçekleşmesiyle kapalı olarak uygulanmıştır. İlk kez kapalı olarak uygulanan tüp mide ameliyatı aşırı kilolu hastalar için yapılan Gastrik bypass ameliyatından önceki aşama olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tüp mide ameliyatı , popüler hale geldiği 2009 yılından itibaren ise tek başına uygulanan cerrahi bir işlem haline gelmiştir. Tüp mide ameliyatında asıl büyük atılım, Laparoskopik cerrahi yöntem ile  uygulanmaya başlandığı zaman gerçekleşmiştir. Zira bu yöntem sayesinde daha az iz bırakan bir cerrahi işlem haline gelmiş, tüp mide ameliyatı sonrası hastanedeki yatış süresi ise azalmıştır. Bu durumla birlikte, tüp mide ameliyatının popülerliğinde ciddi bir artış gerçekleşmiştir. 

Tüp Mide Ameliyatı İle Kilo Verme

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır sorusundan sonra hastalar tarafından doktorlara sorulan ilk soru kaç kilo vereceğim sorusudur. Tüp mide ameliyatındaki ilk 5 yıllık süreçte hastaların fazla kilolarınızdan büyük oranda kurtulması mümkündür. Kilo verme konusunda tüp mide ameliyatı, gastrik bypass kadar etkili olmanın yanı sıra, ortaya çıkan emilim bozukluğu da gastrik bypass işlemine nazaran daha azdır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatının ardından vitamin ve mineral desteği alınması şarttır. Eğer mide küçültme ameliyatı uzun vadede etkisini yitirirse, başvurulan yeni ameliyat yöntemi gastrik bypass olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre tüp mide ameliyatı sonrası takip eden süreçte yeniden kilo alma oranı %15 seviyesindedir. Yeniden kilo alımına engel olmak için ameliyat olan hastanın yakın takibi büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda mide küçültme ameliyatı olan kişiler, psikolog ve diyetisyenlerin de bulunduğu bir obezite ekibinin takibi altına alınır. Bu şekilde, hastanın yeniden kilo almasını sağlayacak veya sağlığını olumsuz etkileyebilecek faktörlerin önüne geçmeyi hedeflenmektedir. Tüp mide ameliyatı şartları içerisinde hastaların beslenme konusuna çok dikkat etmesi yer almaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme hastaların mide yapısı kendini toparlayana kadar sıvı olarak devam etmelidir. Sıvı beslenmenin amacı hastayı yeni mide kapasitesine alıştırma süreci olarak bilinmektedir. Hastaların yeni yeme düzenlerine alışmaları genellikle 1 ay kadar sürmekle birlikte, bu süreç içerisinde hastalar gerekli olduğu durumlarda nazogastrik sonda (burundan beslenme) yöntemi ile de beslenebilmektedirler. Hastaların katı gıdaya süreçleri hastadan hastaya değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 2 ay kadar sürebilmektedir. Yalnızca hastanın mide kapasitesine alışması değil, midenin de kendini toparlama süreci söz konusu olduğundan dolayı, hastalar bazen 3. Aylarında bazen 4. Aylarında katı gıdaya geçiş yapmaktadırlar.

Tüp Mide Ameliyatının Sağladığı Faydalar

Tüp mide ameliyatı sonrasında midenin kapasitesi küçülür ancak fonksiyonları değişmez. Böylece birçok besin gurubunun az olarak tüketilmesi sağlanır. Mide duvarının yaklaşık % 75’inin çıkarılması sonucu, açlık hissi veren Ghrelin hormon üretimi çoğunlukla elimine edilir ve bu nedenle açlık hissi azalır. Hastalar tüp mide ameliyatı nasıl yapılır diye düşünmenin yanı sıra bu ameliyatın bana faydası nedir diye de düşünmektedirler.

İyileşme sürecinde, hastaların küçük ameliyat izlerine iyi bakmasının ve yaralara enfeksiyon kaptırmadan pansumanlarını yaptırmalarının yanı sıra, profilaktik amaçla doktor tarafından verilen antibiyotik ilaçlarını da düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Antibiyotikler hem hastane enfeksiyonlarına hem de dış enfeksiyonlara karşı hastayı korumakla birlikte, iyileşme sürecinde yaşanabilecek riskleri en aza indirmektedir. Özellikle mide koruyucu olarak kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastaların Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır sorusuna ek olarak iyileşme süreçlerini de incelemelerin de fayda vardır.

Tüp Mide Ameliyatında Beklenen Riskler

Tüp mide ameliyatı sırasında ve tüp mide ameliyatı sonrasında kendine has riskler taşımaktadır. Bu ameliyatta en önemli riskin, hastanın kanaması olması ve enfeksiyona yakalanması olduğu unutulmamalıdır. Bir obezite cerrahisi çeşidi olan tüp mide ameliyatı, uygun hastalara uygulanmaktadır. Midenin %80 lik bir kısmının çıkarılması işlemi olarak da bilinen işlemin sonrasında, hastan vücudunda kalan mide parçası oldukça küçüldüğünden, hastaların beslenmeye çok dikkat etmesi ve doktorun vermiş olduğu diyeti uygulaması gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatında, hastaların uygun olup olmadığının anlaşılması için yapılan testler oldukça hassasiyetle incelenmekte olup, uygun olmayan hastalar için farklı yöntemler kullanılmakla birlikte, özellikle tansiyon ya da şeker hastalığı olanların ameliyatı olmaması tavsiye edilmektedir.

Kimler Tüp Mide Ameliyatına İhtiyaç Duyarlar

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır sorusuna ek olarak insanlar bu ameliyatın uluslararası geçerliliklerini de sorgulamaktadır. Tüp mide ameliyatı nda Uluslararası Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği standartları geçerlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan veya 35-40 arasında olup, obezite ile ilişkili bir problemi (şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem problemleri, uyku apnesi gibi) olan hastalar bu ameliyat için uygundur. Bu tip hastaların tüp mide ameliyatı sonrası çok dikkat etmesi gerekir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.