fbpx

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Gastrik bypass ile kalıcı bir zayıflama hedeflendiğinden tek başına ameliyat yeterli değildir ve gastrik bypass sonrası beslenme mutlaka kontrol altına alınmalıdır. 

Gastrik Bypass Nedir?

Mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu ameliyatta mide küçültülür ve ince bağırsak küçülen mideye bağlanır. Ameliyattan sonra hasta her zamankinden az yemek yiyecektir. İnce bağırsağın mideye bağlanması ile yenilen besinlerin emilimi de azalacaktır. Bu sayede hasta hızlı bir şekilde kilo kaybetmeye başlayacaktır. 

Kimler Ameliyat Olabilir?

Gastrik bypass ameliyatı olmak isteyenlerin beden kitle indeksi 35 ve üzerinde olmalıdır. 18-65 yaş aralığındaki herkes isterse ameliyat olabilecektir. Hastalar ameliyattan önce kontrol edilerek operasyona uygunlukları değerlendirilir. Diğer rahatsızlıkları incelenir ve doktor onayından sonra operasyon yapılır. 

Ameliyat dikişli olarak yapıldığı için her ameliyattaki riskler mevcuttur. Ancak yüksek riskli ameliyatlardan değildir. Operasyonu yapan doktor seçiminiz ne kadar iyiyse risk de o kadar azalacaktır. Operasyon mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı yerlerde yapılmalıdır. 

Ameliyat Sonrası Beslenme

Gastrik bypass operasyonu zayıflamak için atılan ilk adım olarak kabul edilmelidir. Asıl önemli olan hastanın ameliyattan sonraki diyet programına sıkı sıkıya uymasıdır. Hasta için ilk etapta 1 yıllık bir diyet listesi hazırlanır. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren bir diyet listesi hazırlanacaktır. Sıvı alımı arttırılacaktır. Ayrıca hastaya uygun egzersizlerle bu süreç desteklenecektir. Gastrik bypass sonrası beslenme için cerrah ile diyetisyen birlikte bir diyet listesi hazırlayacaktır. 

Hastanın bu diyete uyması ilk olarak sağlıkla iyileşmesi için şarttır. Mide henüz iyileşme aşamasındadır ve gerilmemesi gerekir. Ayrıca diyet ile hastanın beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi amaçlanır. Çünkü hasta ameliyattan önce büyük ve sağlıksız porsiyonlar yerken ameliyattan sonra bu beslenme tarzı ani bir şekilde değişmelidir. İşte bu geçiş diyet ile sağlanacaktır. Bu geçiş süreci genellikle 3 ay kadar sürer ve hasta bu süreden sonra normal bir beslenmeye geçecektir.

Ameliyattan Sonra Sıvı Beslenme

Ameliyattan sonraki ilk zamanlarda mide halen iyileşmeye devam edecektir. Bu nedenle 3-4 hafta kadar hastaya sıvı ve yarı sıvı bir diyet verilir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat hastanın beslenmesine izin verilmez. Sonrasında ise berrak sıvıların yani posası olmayanların tüketilmesi ile beslenmeye başlanır. Su ve meyve suları hastanın ilk besinleri arasında yer alacaktır. Hasta tek seferde yarım bardak kadar sıvıyı küçük yudumlarla tüketmelidir. İşte bu beslenme hastada herhangi bir sorun göstermezse ikinci adım olan yarı sıvı beslenmeye geçilebilir. 

Yarı sıvı beslenmede ise artık yağsız ya da az yağlı süt, et suyu, süzülmüş çorba, kafeinsiz çay kahve gibi diğer sıvılar tüketilmeye başlanır. 

İkinci Aşama: Püre Gıdalar

Hasta sıvı alımı ile beslenmeye başladı ve sağlığı yerindeyse artık sıra ikinci aşamadadır. Bu aşamada ise hasta püreleri yavaş yavaş yemeye başlayabilir. Kıyma, baklagiller, balık, yumurta, meyve ve sebzeler, peynir gibi besinler robottan 2 kere geçirilmelidir. Bu püreleri daha akışkan hale getirmek için ilk aşamada tüketilmesine izin verilen sıvılarla karıştırılabilir.

Bu gıdalar karıştırılmamalıdır ve tek başına tüketilmelidir. Ayrıca porsiyonlar diyetisyeninizin öngördüğü şekilde olmalıdır. Püre yedikten sonra herhangi bir sıvı tüketmek için en az yarım saat beklemeniz gerekir. Ayrıca mideniz baharatlara karşı daha duyarlı olabilir. Bu yüzden henüz baharat kullanmayın.

Üçüncü Aşama: Yumuşak Besinler

Gastrik bypass sonrası beslenme listenize artık yumuşak gıdalar eklenmektedir. Olay çiğnenen, yumuşak taneli besinleri yiyebilirsiniz. Pişmiş, kabuğu soyulmuş sebzeler, et ve kıyma, konserve ya da meyveler artık beslenme listenizde yer alabilir. 

Bu haftaya gelen hasta ameliyattan sonra yaklaşık 8 haftalık süreyi geride bırakmıştır. Görüldüğü gibi ikinci ay sonunda dahi normal beslenmeye geçilemez. Bu süreçte hastalarda mide ağrıları, krampları ya da kusma gibi şikayetler olabilir. Doktora danışmak şarttır ancak genelde normal belirtilerdir. Bu durum hastayı yıldırmamalı aksine motive bir şekilde diyete odaklanarak daha çabuk iyileşmelidir. 

Dördüncü Aşama: Sağlıklı Bir Diyet

Artık pek çok besini tüketmenize izin verilir. Ancak genel beslenme şeklinizin oluşması için bir diyet listesi verilir. Bu liste ameliyattan sonra 1 yıl dolana kadar uygulanmaya devam edilir. Yani 9 ay boyunca uyulması gereken bir diyetten bahsedilmektedir. Bu nedenle hasta sabırla diyete sadık kalmalıdır. 

Gastrik bypass sonrası diyet listesi her hastaya özel olarak belirlenir. Ancak genel hatları ile şunlara dikkat edilmelidir:

  • Yağ ve şeker oranı düşük olan besinler yenmelidir.
  • Yavaş yenmeli ve besinler çok çiğnenmelidir.
  • Sıvılar yemekle beraber değil öğünlerin arasında tüketilmelidir. 
  • Yüksek proteinli besinler yenilerek tokluk sağlanmalı ve az kalori alınmalıdır. 
  • Beslenmenize aynı besinlerle devam etmeyin ve diyete uygun diğer besinleri de deneyerek normalleşmeye başlayın.
  • Doktorunuzun önerdiği takviyeler varsa aksatmadan kullanın. 

Bu kurallar uyulduğu takdirde gastrik bypass sonrası kilo verme oldukça başarılı ve sağlıklı şekilde sağlanır. Hastaların vücut kitle indeksine göre değişse de ortalama 2 yıl içinde ideal kilolarına ulaşır. 

S.S.S

  • Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Ne Kadar Önemlidir?

Gastrik Bypass ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Belirli bir program eşliğinde yaşamını devam ettiren bireylerde kilo alımlarının çok daha minimal olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumdan kaynaklı Gastrik Bypass operasyonunu oldukça destekleyecek şey düzenli beslenmedir. 

  • Gastrik Bypass Sonrası Spor Yapmak Şart Mıdır?

Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında spor yapmak oldukça önemlidir. Uzman doktorunuz tarafından hafif egzersizler ile başlayan sonrasında biraz daha zorlaşan programları uygulamanız sizler için oldukça faydalı olacaktır. 

  • Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Programı Ne Kadar Devam Etmelidir?

Operasyon sonrasında beslenme programına devam etmeniz tamamen size bağlıdır. Ancak uzman doktorunuz direktifleri doğrultusunda hareket etmek çok daha sağlıklı olacaktır. 

  • Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Programına Uyulmazsa Ne Olur?

Gastrik Bypass operasyonu sonrasında beslenme programına uyulmadığı taktirde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması mümkündür. Beslenme Gastrik Bypass sonrasında oldukça önemlidir.

Kaynakça:

http://busbid.baskent.edu.tr/index.php/busbid/article/view/156/128

https://acikerisim.medipol.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12511/624/Erdem-Nihal%202016.pdf?sequence=1&isAllowed=y

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.