fbpx

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Önerileri

Obezite sorunu modern bir hastalıktır. Paketlenmiş gıda, fast food gibi besinlerin tüketiminin artması ile birçok insan bu hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. 

Obezite sorunu yanında şeker hastalığı gibi sorunları da getirdiğinden tedavi edilmelidir. Bu sorunu tedavi etmenin yollarından biri obezite cerrahisidir.

Obezite cerrahisi; sindirim sistemine uygulanan cerrahi işlem sayesinde kişilerin kilo vermesine yardımcı olan uygulamadır. Ancak bu operasyonun kalıcı ve kesin olması tamamen hastaya bağlıdır. Operasyon sonrası beslenme ve egzersizlere uyulmalı ve aksatılmamalıdır.

Operasyonun gerçekleştirildiği yerde hastaya gerekli olan beslenme ve egzersiz önerilerinin yapılması gerekmektedir. Bu konular hafife alınıp kurallara uyulmadığı takdirde hastada kilo artışı görülebilir.   

Obezite cerrahisi sonrası beslenme önerileri oldukça önemli bir konudur. Birçok obezite hastası beslenme düzeninde köklü bir değişiklik yapıp yapamayacağını konusunda endişe duyduğu için bu durumundan kurtulmak için adım atamayabilir.

Ancak durum hiç de endişe edildiği gibi değildir. Bireyler kilo verdikçe iştah mekanizmaları, bozulmuş olan metabolizmaları, hormon dengesi ve şeker metabolizması gibi durumlar düzene girer.

Bu da kilo verdikçe kişinin iradesinin daha da kuvvetlenmesi anlamına gelir. Onun için bireyler en baştan itibaren önerilere sıkı bir şekilde uymalıdır ve ardından zaman geçtikçe bunun daha da az zorlayacağını görmelidir.

Obezite cerrahisi bu soruna yardımcı olan ve kişinin oldukça hızlı bir şekilde sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olan bir müdahaledir.

Obezite cerrahisi sonrasında küçülen mide ile birlikte açlık hissi de ortadan kalkar. Açlık hissinin ortadan kalkması sağlıklı, düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeyi destekler. Dengeli ve düzenli beslenen kişiler egzersiz ile durumu destekler ise daha sağlıklı hale geleceklerdir. 

Ortadan kalkan obezite sorunu ile kişilerin hayat kaliteleri yükselir ve yaşanan özgüven problemleri, psikolojik rahatsızlıklar da geçer. 

Kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda arttırıcı etkisi vardır.

Peki, obezite ameliyatı sonrası beslenme önerileri neler?

 • Su içerken doygunluk ve doluluk hissini alabilmek ve midenin hacmini arttırmamak için su dahil tüm içeceklerin yudumlanarak içilmesi gereklidir.
 • Tek seferde 50 ml kadar içecek içilebilir. Bunu da mümkün olduğunca yavaşlatmak gerekmektedir.
 • Doyma hissini aldıktan sonra kişi yeme içme eylemini sonlandırmalıdır.
 • Mide bulantısı hissedilirse bunun geçmesini beklemek gerekmektedir. Bulantı geçmeden herhangi bir şeyin tüketilmesi doğru değildir.
 • Kişi mide hacminden daha fazla yiyecek ya da içecek tüketmeye kalkışırsa mide fazlalık olarak hissettiği içeriği atmaya çalışacaktır. Bu da kişinin kusması anlamına gelir. Bu nedenle hacim konusunda gereken özen gösterilmelidir.
 • Gazlı ve sodalı içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içeceklerin içerdiği gaz midenin şişmesine ve hazımsızlık hissetmesine neden olabilir. Bu da kusmaya yol açabilir.
 • Proteinler vücudumuzda daha geç sindirilirler. Özellikle bağırsakta diğer besinlere göre daha uzun süre kalırlar ve daha uzun süre tok hissetmemize neden olurlar. Diğer besin grupları ise daha çabuk sindirilir ve kişinin hemen acıkmasına yol açar. Bu nedenle sıvı tüketimini protein ile desteklemek oldukça önemlidir.
 • Kişi her ne kadar yudumlayarak ve tek seferde az miktarda su tüketmesi gerekse bile günlük olarak 1,5-2 litre kadar su içtiğinden emin olmalıdır. 
 • Kişi vücudunda yaşayacağı sıvı kaybını engellemek için içtiği su ve aldığı diğer sıvı miktarlarına dikkat etmelidir. Aynı zamanda vücudun kendisini hızlı toparlayıp iyileşebilmesi için protein tüketimine de özen gösterilmelidir.
 • Kişi çok fazla terleyerek ve sık idrara çıkarak fazladan sıvı kaybediyorsa su tüketimi 1,5-2 litrenin de daha da üzerine çıkmalıdır.
 • Süt, et suyu, tavuk suyu gibi vücuda yararlı olan sıvı tüketimi protein alımını desteklemek için ara öğünlerden yarım saat önce ya da yarım saat sonra yapılmalıdır.
 • Her 20 dakikada yaklaşık olarak 1 su bardağı sıvı tüketilmelidir.
 • Kişilere her ne kadar 1,5 ya da 2 litre su günlük şekilde önerilse de aslına bu durumun bir ölçüm mantığı vardır. İnternet üzerinden vücudunuza oranla günlük kaç bardak su içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.
 • Ayrıca eğer su içme alışkanlığınız yoksa ve su midenizi bulandırıyor ise aroma olması için salatalık, tarçın, çilek, dilim limon gibi besinler ile suyunuzu hem renklendirebilir hem de hoş bir kokusunun olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ancak burada elbette bir detoks suyundan ve gece hazırlanıp sabah ya da gün içerisinde tüketilmesinden söz etmiyoruz. Bu tür içeceklerin sık sık tüketilmesi özellikle obezite cerrahisi sonrasında bireyin sıvı kaybı yaşamasına neden olabilir.
 • Çünkü bu tür içecekler kişiyi sık sık idrara çıkarır. Bu da düşük tansiyon problemi olan ve obezite cerrahisi sonrası dönemde olan bireyler için hiç de uygun olmayan bir durumdur.
 • Operasyon sonrası dönemde ilk zamanlar daha kolay ve sağlıklı olması için öğün tercihinizi besleyici ve tanesi olmayan çorbalardan yana yapabilirsiniz.

S.S.S

 • Beslenme Listesi Nasıl Yapılmalıdır?

Obezite cerrahisi sonrası beslenme listesiniz uzman doktorunuz ile birlikte oluşturabilirsiniz. Bazı durumlarda da uzman doktorunuz diyetisyene yönlendirme yapabilmektedir. Yukarıda sizlerle paylaşılan önerilerden de faydalanmanız mümkündür. 

 • Spor Yapmam Şart Mıdır? 

Obezite cerrahisi sonrası spor yapmak, beslenmek kadar önemlidir. Operasyonun tam işlevsel olması ve avantajlarını tamamen hissetmeniz için spor yapmanız ehemmiyet taşımaktadır. Bu yüzden programınıza sporu da eklemelisiniz. 

 • Ne Kadar Süre Beslenme Programına Eşlik Etmeliyim?

Beslenme programınıza eşlik etmeniz tamamen sizlerle orantılıdır. Bazı durumlarda beslenme programına ihtiyaç bulunmayabilir. Ancak uzman doktorunuzun yönlendirmesiyle hareket etmeniz ve program hakkında doktorunuzun da bilgisinin olması oldukça önemlidir. 

 • Beslenme Programını Yapmazsam Ne Olur?

Beslenme programları temel olarak; operasyondan sonra kişinin tam veriminin sağlanmasıdır. Yani operasyonu güçlendirmek ve obeziteyi sonlandırmak için oldukça önemlidir. Bu yüzden beslenme programları, zayıflanmanızda oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.