fbpx

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Obezite çağımızın en yaygın ve en tehlikeli  hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. 21.Yüzyılda yediden yetmişe tüm yaşlarda görülmeye başlamıştır. Kısaca Obezite; düzensiz ve dengesiz beslenmemiz, fast food tarzı beslenmeyi tercih etmemiz, spordan uzak yaşamamız gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkar.

         Obezite rahatsızlığının birçok çözüm yolları bulunmaktadır. Her şeyde olduğu gibi kişinin önce gerçekten istemesiyle çözüm için ilk adım atılır. Kişinin dikkatli beslenerek profesyonel bir destekle fazla kilolarından kurtulması tavsiye edilir. Tüm bu aşamalardan sonra bütün yolları deneyip istediği sonucu ulaşamamış kişilerin karşısına Obezite Cerrahisi çıkar.

      Obezite Cerrahisi hastaların problemlerine Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi), RNY Gastirik Bypass Ameliyatı, Mide Balonu Uygulaması ve Metabolik Cerrahi (Şeker Ameliyatı) gibi farklı tedavi şekilleriyle çözüm sunar . Bu yöntemler kişinin vücut kitle endeksine ve yandaş hastalıklarına göre doktor tarafından belirlenir. Obezite Cerrahisi ameliyatlarının çoğu laparoskopik kapalı ameliyat yöntemiyle yapılırken Mide Balonu Uygulaması endoskopik olarak yapılmaktadır. Ameliyatsız olması avantajından dolayı son zamanlarda endoskopik yöntemle uygulanan Mide Balonu uygulaması obezite hastaları tarafından yoğun olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

          Mide balonları vücut kitle endeksi 27 ve üzeri olan hastalara doktorun uygun gördüğü süre ve şekilde uygulanmaktadır. 1980 lerden beri yapılan bu uygulamalarla mideye yerleştilen balonla mide hacmi azaltılarak hastaların daha az acıkıp çabuk doyması ve mide balonu sürecinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak kilo vermesi sağlanır.

       Mide balonu çeşitleri ; sıvı ya da hava ile doldurulmalarına, midede kalma sürelerine, endoskopik veya yutulabilir olmaları göre farklı özelliklere sahiptirler.

Genel olarak Mide Balonları iki gruba ayrılırlar;

1)Endoskopik Yöntemle Yerleştirilen Mide Balonları

      Endoskopik mide balonları endoskopi ile ağızdan yerleştirilir ve çıkarılır. Bu mide balonları vücutta kalma sürelerine ve ayarlanabilir olup olmamalarına göre de kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılırlar.

A) Medsil ve Medicone 6 aylık balonlardır.

B) Spatz, ayarlanabilir 12 aylık balondur.

A) 6 Aylık Mide Balonları

MEDSİL

*Türkiye’de en çok kullanılan balon markalarından biridir.

*Balon endoskopi ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 Ay boyunca midede kalabilen bir balondur.

* Mideye yerleştirilen balon sıvı ile şişirilmektedir.

 *6 Aylık süre boyunca ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

*6 Aylık mide balonu Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

*Balonda oluşan sızıntı durumunda sıvı hastanın idrar rengini değiştirdiği için hastanın anlaması mümkündür.

*Çok fazla kilo problemi olmayan insanlar için performans ve fiyat avantajı sağlamaktadır.

MEDICONE 

*Medicone mide balonu %100 silikon yapıdadır.

*Balon endoskopi ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 ay midede kalabilir.

*Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

*Bu sürede ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

B)12 Aylık Ayarlanabilir Mide Balonu

SPATZ

*Spatz mide balonu uygulaması hacmin ayarlanabildiği tek balon çeşididir.

*Midede kalma süresi 12 ay(1 Yıl) dır.

*Mideye yerleştirilen balon hava ile şişirilmektedir.

*Hastanın kilo vermesini arttırmak için hastanın durumuna göre dönem dönem hava basıncı arttırılabilir. 

*Spatz mide balonu hastanın ihtiyacına göre uç kısmındaki tüp sayesinde gerektiğinde endoskop yardımıyla küçültme veya büyütme imkanı sağlamaktadır.

*Hastada oluşan şikayetleri azaltmak için gerektiğinde indirilebilir veya  hastanın kilo vermesini hızlandırmak için doktor gerekli gördüğü takdirde şişirilebilir.

*Bir yıl boyunca ortalama 10-25 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir. 

*Bu balon Vücut Kitle İndeksi 27-35 arasında olan hastalar için idealdir.

2)Yutulabilir Mide Balonu

     Yutulabilir mide balonları obezite cerrahisinde  son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Hastalar hiçbir cerrahi müdahale olmadan kapsül şeklindeki balonu endoskopi veya anesteziye gerek kalmadan suyla yutarlar ve işlem sonrası günlük yaşamlarına dönebilirler. Ülkemizde ve dünyada uygulanan tek yutulabilir mide balonu markası Elipsedir.

  ELIPSE

*Kapsül şeklindeki mide balonu hap gibi yutulur ve 4-6 ay midede kalır.

*Yutulan balon kateter tüpe bağlıdır, yutulduktan sonra katerter aracılığıyla sıvı ile doldurulur.

*İşlem esnasında endoskopi ve anestezi yapılmaz.

*4-6 ay sonra erir ve sindirim sisteminden boşaltım yoluyla atılır, balonu çıkarma işlemine gerek yoktur.

*Yutulan mide balonu ile ortalama 13-15 Kg verilebilir.

*Bu mide balonu için Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olmalıdır.

         Mide balonları obezite problemi yaşayan hastaların kilo vermelerine ve hayat tarzlarını değiştirmelerine fırsat sağlayan günümüzdeki ameliyatsız tek obezite cerrahisi yöntemidir. Hastalar mide balonu uygulaması sürecinde dikkatli beslenip, doğru beslenme alışkanlığı kazandığı ve devam ettiği takdirde ömür boyu obezite probleminden kurtulmuş sağlıklı ,fit bir görünüme kavuşmuş olurlar.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.