fbpx

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl dönmesi gibi günlük hayatı doğrudan etkileyen rahatsızlıkların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Toplumumuzda bu tür rahatsızlıklar mahrem sayılan bölgelerde oluştuğundan dolayı genellikle ilk belirtilerin ortaya çıktığı dönemlerde doktora başvurulmamaktadır. Öyle ki belki ilk belirtilerde alınacak birçok önlemle sorunun önüne geçebilecekken rahatsızlığın ilerlemesinden dolayı cerrahi operasyonun yapılması zorunlu hale gelebilmektedir. Bu durumların yaşanmaması için kıl dönmesi belirtilerinden herhangi birisini yaşamanız durumunda hemen doktora başvurmalısınız.

Günümüzde birçok tedavi yöntemi bulunmakla birlikte erken dönemler için invazif tedaviler kullanılırken ileri aşamalarda ki rahatsızlıklarda farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Minimal İnvaziv Tedaviler

Mikro Sinüsektomi: En fazla tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu işlem için sadece 1-2 cm çapında bir kesit atılmaktadır. Oldukça küçük kesiklerle yapılan bir tedavi olduğundan dolayı iyileşme süreci de kısa olacaktır. Bununla birlikte tedavi sonrasında yara izi hiç yok denecek kadar azdır ve ağrı hissedilmeyecek derecededir. Mikro Sinüsektomi yöntemi sonrasında aynı gün günlük işlerinizi yapmaya dönebilirsiniz.

Kristalize Fenol yöntemi: Kuyruk sokumunda yer alan kıl dönmesi deliğinin çıkarılma işlemi uygulanmadan genişletme yöntemiyle yapılmaktadır. Bu alanda oluşturulan boşluğa girilerek kist duvarının ve kılların temizlenmesinin sonrasında “Kristalize Fenol” ismi verilen maddenin yerleştirilmesi sağlanır. Bu madde oldukça güçlü bir kimyasal debridman bileşiğidir. Bu maddenin kullanılmasıyla birlikte kıl kökleri ve kist duvarları parçalanır ve rahatsızlığın yeniden nüksetmesinin önüne geçilmiş olur. 

Lazer Tedavisi: Kist boşluğuna genişletilerek girilmesinin ardından kist duvarları ve kılların temizlenmesinin sonrasında lazer tedavisi uygulanmaktadır. Fiber optik lazer yardımıyla iç kısımda radyal ışınlar ile bölge yakılarak ardından yapıştırma işlemleri yapılmaktadır. 

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Rhomboid Eksizyon-Limberg Flep Cerrahisi: Kıl dönmesi oluşan bölgede baklava dilimine benzer bir görünümde dokunun deliklerin iç kısmında kalacağı şekilde çıkartılması sağlanır. Bunun sonrasında ise oluşan boşluğun sağ ve sol taraftan bir parça yardımıyla kapatılmasıyla sona erer. Bu tedavi yöntemi sonucunda tedavi sonrasında hastanın taburcu olması için hastanede bir süre kalması istenmektedir. Ayrıca iyileşme ve günlük hayata dönme süresi de uzun olmaktadır.

Cleft Lift-Kalidas Cerrahisi: Kuyruk sokumu bölgesinde ters dönmüş yağmur tanesi biçiminde bir alanda deliklerin iç kısımda kalacağı şekilde çıkartılması sağlanır. Bunun sonrasında ise oluşan boşluğun sağ ve sol taraftan bir parça yardımıyla kapatılmasıyla sona erer. Rhomboid Eksizyon-Limberg Flep Cerrahisi yöntemine benzemekle birlikte ona göre daha estetik bir görüntüye sahiptir. Ayrıca rahatsızlığın yeniden nüksetme ihtimali daha düşüktür.

Bascom Ameliyatı: Kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde, oluşan deliklerin kişinin makat bölgesine yakın olduğu vakıalarda kullanımı tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Burada ki asıl amaç kıl dönmesini tedavi ederken aynı zamanda makat kaslarının korunmasını sağlamaktır. Oluşan deliklerin “h” ya da “ters h” olarak şekilde içine alacak şekilde dokunun çıkartılması sağlanır. Bunun sonrasında ise oluşan boşluğun sağ ve sol taraftan bir parça yardımıyla kapatılmasıyla sona erer. 

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.