fbpx

Hemoroid Tedavisi Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Hemoroid yani halk arasında daha sık kullanılan ismiyle basur ameliyatı oldukça önemli ve gerekli bir operasyon olarak görülmektedir. Özellikle ilerleyen Hemoroid (Basur) rahatsızlıklarında tek çözüm olarak kullanılabilen ameliyat sayesinde kişi normal hayatına dönebilmekte ve rahatsızlığın vermiş olduğu olumsuz havanın yerini daha sağlıklı olama hissiyatı almaktadır. Bundan dolayı bu rahatsızlık için olabildiğinde erken tanı ve tedavinin uygulanması o kadar iyi olacaktır. Aynı zamanda normal hayatınıza bu sayede daha hızlı bir şekilde dönebileceksiniz.

Hemoroid (Basur) ameliyatı olduktan sonra sizi tamamen iyileşme süreci bekleyecektir. Bu sürecinde oldukça önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu süreçte yaptığınız ya da yapacağınız tüm işlemleri oldukça iyi bir şekilde takip etmeniz gerekecektir.

  • Ameliyatın sonrasında anestezinin etkisi belirli bir süre devam edecektir. Genellikle Spinal anestezi (belden uyuşturma) uygulanan hastalarda daha fazla görülmekle birlikte pelvik kaslarda ortaya çıkan kasılmalardan kaynaklı olarak idrar yapma sıkıntısı oluşabilmektedir. Bu sorunun uzun sürmesi söz konusu olursa ya da hiç idrara çıkamama durumu varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. 
  • Ameliyat sonrasında bölgede ufak kanamalar ya da damlama şeklinde kanların oluşması ihtimal dahilindedir. Bu durum karşısında bir şey yapmanıza gerek yok fakat sürekli ve yoğun kanamalar söz konusuysa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.
  • Ameliyat sonrasında birkaç gün yediklerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle bol su tüketip kolay sindirilebilen gıdaları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda posasız ürünlerin tüketilmesi sindirimi kolaylaştıracaktır. Bu ayrıca kabızlık sorunu oluşturmayacağı için iyileşme sürecini de olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle ameliyat sonrasında ki ilk 3 gün mutlaka posasız ürünler tüketmeye azami dikkat göstermelisiniz.
  • Büyük tuvalete çıkma durumunuzda makata ağrı kesici krem sürülerek defekasyon (Dışkının dışarı atılması) sürecinde yaşanacak acı azaltılabilir.
  • Makat bölgesinde şişme ve ağrı olması durumunda soğuk kompresler uygulanarak bu sorunlar hafifletilebilir.
  • Sıcak oturma banyosunu sık sık uygulayabilirsiniz. Genellikle 40-42 C olan ılık su bulunan bir leğen tarzı şeye oturarak ağrıyı en aza indirebilirsiniz. Sıcak oturma banyosu sonrasında ağrı kesici merhem sürerek acıyı en aza indirebilirsiniz.

Gelişen teknoloji sayesinde yapılan Hemoroid (Basur) ameliyatlarının çoğunda aynı gün tabucu olabilmek mümkündür. Yine de ilk gün evde dinlenme tavsiye edilmekle birlikte aynı gün ayakta olabilirsiniz. Tabi bu sizin tam iyileştiğiniz anlamına gelmeyecektir. Genel olarak bakıldığında tam anlamıyla iyileşme süreci 6 hafta ile 2 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu hasta ise 10 gün içerisinde normal hayatına dönerek işlerine devam etmektedir. İyileşme süreci iyi gitse de özellikle ağır iş yapanların 2 ile 3 hafta süresince çok ağır işlerden uzak durması gerekmektedir. Bununla birlikte günlük yaşamlarına devam ederek daha kaliteli bir yaşam şansı elde etmiş olacaklardır.

Önerilen Makale ==> https://atasehircerrahi.com/lazer-hemoroid-ameliyati-sonrasi-hastalik-tekrar-eder-mi/

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.