fbpx

Anal Fistül Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri

Anal Fistül 

Fistül, iki ayrı epitel yüzeyi ya da iki ayrı yapıyı birleştiren anormal bir kanal ya da tünele verilen addır. Örnek olarak ince bağırsak ile cildin birleşmesi bir fistüldür. Perianal bölgede ise Anal kanal ile Anal kanal etrafını çevreleyen cilt arasında bir yol yada bir tünel olmasına Perianal Fistül denir. Anal fistüller %90 oranında perianal bölgede ki apselerin kronik şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak crohn hastalığı, sifiliz gibi bir takım enfektif veya kronik hastalıkların seyri sırasında da fistüller oluşabilmektedir.

Anal Fistül Tedavisi

Fistüllerin tedavisi sıklıkla cerrahi müdahele ile yapılmaktadır. Cerrahi müdahele ile Fistül yolunun içerisindeki granülasyon dokusu olan yabancı dokunun yada epitel dokusunun ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır.

Fistül tedavisindeki zorluk fistülün kat ettiği yolun makat bölgesinde bulunan ve büyük abdest tutmamızı sağlayan kasların içerisinden ne kadar geçtiği ile bağlantılıdır. Çünkü anal fistülün cerrahi olarak kasla birlikte kesilmesi sonucunda büyük abdest tutamama gibi

birtakım komplikasyonlar karşımıza çıkabilmektedir.

Perianal apselerde olduğu gibi anal fistüllerin de çeşitleri vardır.

Anal Fistül çeşitleri;

-Transfinkterik fistül

-Intersfinkterik fistül

-Suprasfinkterik fistül 

-Extrasfinkterik fistül

Fistüllerin sınıflandırılmasındaki temeli makat bölgesindeki kas dokusu ve kas dokusunun fistül tarafından ne kadar kat edildiği fistülün tedavisi sırasında en önemli etkendir.

Transfinkterik Fistüller

Her iki kas grubunu, hem iç hem de dış sfinkter kasını kat ederek anal kanala doğru yönelen fistüllerdir. Bu fistülleri ikiye ayırabiliriz; Aşağı transfinkterik yani kas kütlesinin %25 miktarını tutan aşağı transfinkterik fistüller veya kas kütlesinin %30’undan daha fazlasını içine alan yüksek yerleşimli transfinkterik  fistüllerdir.

Transfinkterik Fistüllerin Tedavisi

Hastanın ameliyat öncesi büyük abdest fonksiyonlarının değerlendirilmesi çok önemlidir.

Ayrıca hastanın daha önceden bu bölgede bir cerrahi operasyon geçirip geçirmediğine bakılarak başka hastalıkları olup olmadığı öğrenildikten sonra uygun tedaviye karar verilebilir. Özellikle yüksek transfinkterik fistüllerde günümüzde günübirlik bir tedavi seçeneği olan lazerle fistül ablasyonu yani fistül yolunun yakılarak iyileşmesini amaçlayan yöntem tercih edilebilir.

İntersfinterik Fistüller

Genellikle intersfinkterik apseler den sonra oluşmaktadırlar. İnternal sfinkteri içine aldığı için fistülotomi yapılarak, dış sfinkter kasına yani external sfinktere zarar vermeden fistülotomi ile birlikte tedavi edilebilir. Fistülotomi; fistül yolunun ortaya konultuktan sonra cerrahi olarak açılarak iyileştirilmeye bırakılması yöntemidir.

Suprasfinkterik ve Ekstrasfinkterik Fistüller

Kompleks fistüller sınıfına girer ve tedavisinde çok ciddi seçenekler içerisinde barındırabilir.

Bu aşamada özellikle lazerli yöntem ve ya seton yöntemi Suprasfinkterik ve Ekstrasfinkterik fistülleri tedavisinde öncelikle kullanılan tedavi metotlarıdır.

Anal Fistüllerde Lazer Tedavisi : En büyük avantajı büyük abdest tutma fonksiyonlarına çok fazla etkisi olmayan bir yöntem. Olmasıdır. Ağrısız bir yöntem olması ve günübirlik yani sabah ameliyat olup akşam hastaların evine dönebildiği yatış gerektirmeyen avantajlı bir tedavi yöntemidir. Lazer ile anal fistül tedavisinde fistül yolu ortaya konularak fırça ve küret yardımıyla temizlenerek, epitel doku ortadan kaldırılarak yeni bir doku gelişimi sağlanır ve lazer ile bu yol yakılarak yok edilir.

Anal Fistüllerde Seton Tedavisi : Bu yöntem iki amaçla kullanılmaktadır. Seton dediğimiz fistül içerisine bir ip ve ya bir naylon materyal ile fistülün içerisinden geçilerek fistül yolu ortaya konur. Burada iki türlü seton kullanılmaktadır; Bir tanesi drenaj seton dediğimiz, bölgedeki küçük olan apselerin veya dış ağzı olup iç ağzı olmayan fistül yollarının drene edilmesi ve fistülün tek bir yol haline getirilmesine amaçlanır.

İkinci yöntem ise sıkı seton denilen kesici setondur. Fistülün kesilerek iyileşmesini amaçlayan seton tedavi yöntemidir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.