fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

Yatak odasında cinsel işlevsellikte azalma, hormonal değişiklikler ve memnuniyetin azalması, obezitenin dezavantajlarından sadece birkaçıdır. Bu sebeple insanların tüp mide ameliyatı sonrası cinsel hayatı çok daha iyi hale gelmektedir. Ağırlık, yatak odasında performans göstermemizde önemli bir rol oynar. Araştırmalar, bir erkeğin aşırı kilolu olduğu her 20 kilo için doğurganlığın %10 azaldığını gösteriyor. Obez kadınların başa çıkmaları gereken kendi sorunları vardır; Araştırmalar, seks, zevk ve performans arzusunun aşırı vücut yağı nedeniyle bir düşüşe geçtiğini gösteriyor. Görünüm kasvetli görünse de, Tüp Mide Ameliyatı, hali hazırda obezite ile boğuşan kişilerin libidolarını yeniden kazanmalarına ve cinsel yaşamlarını yeniden canlandırmalarına yardımcı olabilir. Bu sayede obezitenin getirdiği cinsel fonksiyon bozuklukları, eğer başka bir sorun yoksa, kilo verildiğinde ortadan kalkacaktır. 

KİLO VERME AMELİYATINDAN NE KADAR SONRA SEKS YAPMALISINIZ?

Kilo verme ameliyatından sonra tam olarak ne zaman seks yapabileceğinize dair doğrudan bir cevap yoktur. Tıpkı ameliyat sonrası iyileşme süresinin kişiden kişiye değişmesi gibi, tekrar cinsel aktiviteye başlayabileceğiniz bekleme süresi de değişir. Bazı hastalar ameliyattan bir hafta sonra seks yapabilecekken diğerleri, vücutlarının cinsel ilişkiye girecek kadar iyileşmesi için üç haftaya kadar beklemek zorunda kalabilir. İyileşme sırasında vücudunuzu dinlemeyi öğrenin. Belirli bir pozisyon sizi rahatsız ediyorsa, ya tamamen durun ve daha sonra tekrar deneyin ya da vücudunuz için daha kolay olan başka bir pozisyona geçin. Seks sırasında çok rahatsız hissediyorsanız, vücudunuzun iyileşmesi için bir adım geri atmanızda bir sorun yoktur. Vücudunuzun hazır olduğunu hissettiğinizde her zaman tekrar deneyebilirsiniz. 

KİLO VE LİBİDO ARASINDAKİ BAĞLANTI

Obezite, vücudunuzun cinsel isteği deneyimleme yeteneği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Fazla vücut yağının vücudun belirli bölgelerine kan akışını kısıtladığını düşünün. Çoğumuzun muhtemelen bildiği gibi, kısıtlı kan akışı yatak odasında arızalara neden olabilir.

Philadelphia’daki Pelvik ve Cinsel Sağlık Enstitüsü’nde Cinsel Tıp Direktörü Susan Kellogg, klitorise daha az kan akışı olduğunda kadınlarda cinsel arzunun azaldığını ortaya koyuyor (bu, yüksek vücut yağ seviyelerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir).

Obez erkekler de benzer bir sorundan muzdariptir. Bir çalışma, 25 veya daha fazla BMI değerine sahip erkeklerin% 79’unun erektil disfonksiyonla mücadele ettiğini göstermektedir. BMI değeri 30 olan erkeklerin yatak odasında cinsel bir aksilik yaşama olasılığı üç kat daha fazladır.

Ağırlık ve libido arasındaki fiziksel korelasyonlar, daha büyük bir bulmacanın yalnızca bir parçasıdır. Ameliyattan önce ve sonra psikolojik engeller de vardır. Şişman utanç ve toplumsal damgalama, obez kişilerin kıyafetlerini çıkardıklarında kendilerini seksi hissetmelerini zorlaştırır. 

Kilolarıyla mücadele eden birçok insan, vücut imajı sorunları geliştirir ve genellikle kendilerini giysisiz görmeye dayanamaz. Psikolojik travma çok büyükse, cinsel isteklerinde önemli bir düşüş yaşayabilirler.

Hormonlar, cinsel arzuyu deneyimleme yeteneğimize katkıda bulunur. Kilo aldıkça hormonlarımız da değişime uğrayacaktır. Bu, azalmış bir cinsel dürtüye yol açabilecek seks hormonlarını içerir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.