fbpx

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı, günümüzün en çok yaşanan sağlık problemlerinden biridir. Birçok hastalığa temel oluşturan ve sonucu ölüme kadar varabilen sağlık sorunları doğurur. Şeker hastalığı, tedavi altına alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Sağlıklı kişilerde 72 ila 100 mg/dl olarak ölçülen kan şekeri, şeker hastalarında 100 mg/dl üzerinde seyreder.

Bu durumun temel sebebi vücutta insülin üretiminin doğru oranda üretilememesinden kaynaklanır. Şeker hastalığının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunların başında Tip1 ve Tip2 şeker hastalığı gelmektedir. Genel olarak orta yaşlarda ortaya çıkan, yaygın Tip2 şeker hastalığı, en sık görülen ve ciddi problemler yaratan şeker hastalığı çeşididir.

ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığı belirtileri çeşidine göre değişiklikler göstermesi yanında genel olarak üç belirti ile ortaya çıkar. Bu üç belirti şöyledir: Aşırı açlık nedeniyle çok yemek yeme durumu ve doymama, sık idrar yapma ve ağızda kuruluk nedeniyle çok su içme isteğidir.

Bunların yanında görülen diğer belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz: Yorgunluk ve halsizlik, kilo kaybı, görme de bozukluk, ayak şişmesi ya da uyuşması, karıncalanma, ciltte kaşıntı ve kuruluk, yaraların geç iyileşmesi, ağız kokusu, tatlı isteği ve uyku isteği. 

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı tedavisinde önemli olan iki nokta bulunmaktadır. Birincisi şeker hastalığınızın çeşidinin ne olduğudur. Birden fazla şeker hastalığı çeşidi bulunduğu için bu hastalıkların nedenleri ve tedavileri farklı yollarla çözülmektedir. Şeker hastalığı tedavisinde önemli olan ikinci nokta ise hastalığın ilerleme seviyesidir.

Örneğin erken fark edilen Tip2 şeker hastalığı, yaşam tarzı değişikliği ve kilo verme ile kontrol altına alınabilir. Eğer ilerlemiş bir Tip2 şeker hastalığınız bulunuyor ise yaşam şekli değiştirmenin yanında, ilaç tedavisi de görürsünüz. Fakat bu durum Tip1 şeker hastaları için geçerli değildir. Tip1 şeker hastalığına sahip kişilerin hızlıca insülin takviyesi alması gerekir.

Şeker hastalığını önleme ve ilerlemesini kontrol altına almada en önemli etken ise sağlıklı beslenmek ve spor yapmaktır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Şeker hastalığının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan temel olanları Tip1 ve Tip2 şeker hastalığıdır. Günümüzde en sık görülen şeker hastalığı çeşidi, Tip2 şeker hastalığıdır. Bunun yanında gebelikte oluşan şeker hastalığı ve özel şeker hastalıkları bulunur. Özel şeker hastalıkları; Latent Autoimmune Diabetes in Adults, Maturity Onset Diabetes olarak adlandırılır.

Tip1 Şeker Hastalığı Nedir?

Tip1 şeker hastalığı genellikle orta yaş altında görülür. Çocuk ve gençlerde daha çok rastlanan Tip1 şeker hastalığının nedeni, pankreasın yetersiz insülin üretmesinden ya da hiç insülin üretmemesinden kaynaklanır. Tip1 şeker hastalığı yaşayan kişilerin dışarıdan insülin takviyesi alması şarttır. Bu şeker hastalığı çeşidinde hasta zayıftır ve bağışıklık sistemi düşer. Yeterli insülin takviyesi alınmadığı durumlarda hasta insülin komasına girebilir.

TİP1 ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tip1 şeker hastalığı belirtileri çok hızlı bir biçimde kendini hissettirir. Bu durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü insülin vücutta organların çalışması ve bağışıklık sisteminin korunması için önemlidir. Şeker hastalarının yüzde 10’u Tip1 şeker hastalığına sahiptir.

Tip1 şeker hastalığının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz: Çok miktarda su içme, gün içinde ve gece uyurken kalkıp sık idrara çıkma, dikkat kaybı, hızla kilo verme, sinir ve öfke, görme bozukluğu, ağız kokusu. Eğer bu belirtiler hızlıca kontrol altına alınmazsa koma gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Tip1 Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tip1 şeker hastalığının en önemli tedavi şekli insülin takviyesidir. Bu takviye, iğne yolu ile vücuda insülin aktarılması ile yapılır. Tip1 şeker hastalarının insülin enjeksiyonu kullanması zorunludur. Bu şeker hastalığının tedavisi sırasında düzenli ve sağlık beslenme, düzenli egzersiz yapma ve eğitim çok önemlidir.

Genç yaşlarda meydana gelen bu şeker hastalığı çeşidinde, hastaları bilgilendirmek, yapması gerekenleri anlatmak kısacası hastalığı hakkında bilinçlendirmek çok önemlidir. Bunun yanında çocuğun bakımı üstlenen aile üyeleri ya da bakıcı ve öğretmeninin durumdan haberdar olması önemlidir.

Tip2 Şeker Hastalığı Nedir?

Tip2 şeker hastalığı en yaygın görülen şeker hastalığı çeşididir. Hastaların yüzde 90’ı bu şeker hastalığına sahiptir. Tip2 şeker hastalığı genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkar. Pankreasın ürettiği insülin hormonundaki bozukluktan kaynaklı yaşanır. Bu hastalarda vücut insüline karşı bir direnç oluşturur. Tip2 şeker hastalığı çok sinsi ilerler. Bu sebeple hastalar daha ileri sevilerde iken şeker hastası olduğunu öğrenir. Tip2 şeker hastalığına sahip kişiler aşırı kiloludur.

Tip2 şeker hastalığı kontrol altına alınmazsa, hayati problemler ortaya çıkar. Bu problemler organ hasarı, kalp ve böbrek yetmezliği, kalp krizi, körlük ve hatta uzuv kayıplarına kadar ilerler. Bu nedenle tanı konmasında sonra hızlıca kilo verilmeli, ilaçlar düzgünce kullanılmalıdır.

TİP2 ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tip2 şeker hastalığına sahip kişilerde belirtiler çok hafif seyreder. Bu sebeple çok sinsi bir hastalık olarak tanımlanır. Ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, açlık ve doymama hissi, kuru ve kaşınan cilt, bol su tüketimi, sık enfeksiyon gelişmesi, yaraların geç iyileşmesi, uzuvlarda uyuşukluk, karıncalanma ve şişlik meydana gelir. Bu belirtilerin bazıları zamanla azalır ve sürecin fark edilmesi zorlaşır.

Tip2 şeker hastalığı olan kişiler, spor yapmalı, kilo vermeli ve sağlıklı beslenmelidir.

Tip2 Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tip2 diyabet hastalığının bitmesini sağlayan bir tedavi yoktur. Bu şeker hastalığına sahip kişilerde tedavi ile kan şekeri istenilen düzeyde tutulabilir. Böylece Tip2 şeker hastalığı kontrol altına alınıp, bu hastalık sebebiyle ortaya çıkabilecek sorunlar önlenebilmektedir.

Tip2 şeker hastalığı yaşayan kişiler hayatlarına düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyi sokmak zorundadır. Tip2 şeker hastaları hayatlarından; abur cubur denen yiyecekler, şekerli içecekler, yağlı yemekler, un, şeker, karbonhidrat içeren ürünler, fast-food ve tatlıları çıkarmak zorundadırlar. Kilo vermek bu sürecin ilerlemesini önlemekte çok önemli bir adım olmaktadır. İleri sevilerde ilaç takviyesi almanız da doktorunuz tarafından gerekli görülebilir.

Şeker Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Şeker hastalığının temel nedeni genetiktir. Ailede şeker hastalığı geçmişi bulunan kişilerin, gelecekte şeker hastası olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle rahatsızlık yaşamadan önce düzenli bir hayat oluşturmak, sağlıklı ve öğün atlamadan beslenmek, spor yapmak, karbonhidrat, un ve şeker tüketimini azaltmak, düzenli uyumak ve stresten kaçınmak bu risk grubunda bulunan kişiler için önemlidir.

Şeker hastalığının diğer bir nedeni ise çevresel faktörlerdir. Bu faktörlerin başında, aşırı kilo gelmektedir. Aşırı kiloyla birlikte hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme sonucunda insülin hormonu bozukluğunun meydana gelmesidir.

Şeker hastalığı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: genetik faktörler, aşırı kilo, ileri yaş, kronik başka hastalıklar, hareketsizlik, stres, düzensiz uyku, gebelik.

Şeker Hastalığı Önlenebilir Mi?

Şeker hastalığı genetik sebeplerle ortaya çıkmıyorsa önlemek mümkündür. Çünkü şeker hastalığında genetik kadar, çevresel etkenlerde etkili rol oynar. Boy ve kilo oranın kontrol altında tutulması şeker hastalığını önlemede önemli bir yer tutar.

Sağlıklı bir yaşam tarzı yanında düzenli uyku, stresten uzak bir hayat, öğün atlamadan beslenmek, tatlı ve hamur işlerinden uzak durmak önemlidir.

S.S.S

  • Şeker Hastalığı Belirtilerim Var, Ne Yapmalıyım? 

Şeker hastalığı belirtileriniz bulunuyorsa yapmanız gereken ilk nokta sağlık kuruluşuna gitmenizdir. Gideceğiniz sağlık kuruluşu ile birlikte gerekli uzmanlar, gerekli açıklamayı tarafınıza paylaşacaktır. 

  • Şeker Hastalığı Tedavi Edilmesi Gerekir Mi? 

Her hastalığın tedavisinin olması gerektiği gibi, Şeker hastalığının da tedavisinin olması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen bir hastalık bireyde çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkarması oldukça muhtemeldir. Bu yüzden profesyonel bir uzman tarafından yönlendirilmesi oldukça önemlidir.  

  • Belirtilerim Var, Şeker Hastası Mıyım? 

Kendi, kendinize teşhis koymanız mümkün değildir. Şeker hastalığının belirtilerinin olması, Şeker hastası olduğunuz anlamına da gelmemektedir. Sizlere teşhis koyacak tek mercii, alanında uzman bir hekimdir. Bunlar dışında herhangi bir mercii sizlere teşhis koyamaz. Belirtileriniz bulunuyorsa; en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda var. 

  • Şeker Hastalığı Tedavisi Uzun Sürer Mi? 

Her hastalığın tedavi süreci değişmektedir. Bu sürecin değişmesi hem hastanın yapısıyla alakalı olabilmekte hem de tedavinin şekline göre değişebilmektedir. Bu yüzden net olarak bir süre belirtilmediğini söyleyebiliriz. Ancak uzman doktorunuz ile görüşmenizde sizlere daha detaylı bilgiler verecektir.  

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.