fbpx

Obezite Ameliyatlarını Devlet Karşılıyor Mu ?

Obezite cerrahisinin ücretinin devlet tarafından karşılanıp karşılanmaması durumu tamamen hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Eğer birey diyet yapabilecek ve spor yaparak zayıflayabilecek bir durumda ise; ancak psikolojik olarak bu tür girişimlerde başarılı olamıyorsa ilk olarak bu tür durumların denenmesi gereklidir.

Kişinin defalarca başarısız olması operasyon olmasını zorunlu kılacak bir durum değildir. Kişi bu durumlarda yeterli motivasyonu yakaladığında yine başarılı olabilir. Ancak bu belirtilenler daha çok bedeninde obezite dışında herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler için geçerli bir durumdur. 

Obezite ameliyatları; eğer obezite kaynaklı olarak hastanın genel sağlığı ciddi risk arz ediyorsa, belirli şartların sağlanması kaydıyla ameliyatı devlet karşılamaktadır.

Operasyonun devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağının kesin kararını muayene ardından hekim verebilir. Bu nedenle bu sorunun en sağlıklı ve en doğru yanıtını alabilmek için bir hekime muayene olmak gereklidir.

Obezite Nedir?

Vücut kitle endeksi yani boy ve kilonun oranlanması ile bulunan rakam yüzde 30’un üzerinde ise bu bireyler obez kabul edilir. Yani fazla kiloları sağlıklarını riske atar duruma gelmiştir. Bu durumda hastalarda öncelikle diyet ve spor gibi kilo vermeyi sağlayan yöntemler denedir. Eğer hasta bu uygulamalara yanı vermezse yani beklenen kilo kaybı sağlanmazsa son çare ameliyattır.

Obezite ameliyatı

Obezite ameliyatı olarak en sık  bilinen ameliyatlar  mide küçültme yani tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatıdır.  Bu ameliyatlarda hastanın midesinin hacmi küçültülerek sonraki dönemde daha az yemesi amaçlanır. RNY Gastrik Bypass ameliyatında ise küçülmeye ek olarak  ince bağırsak mideye bağlanarak besinlerin emilmesi de azaltılarak etki sağlanır. 

Mide Küçültme Ameliyatı SGK Kapsamında mıdır?

Sağlık Bakanlığı verilerine ülkemizde 2 milyon kadar obez birey vardır. Bu nedenle pek çok kişi obezite ameliyatını devlet karşılıyor mu sorusunun cevabını merak etmektedir. Toplum sağlığının korunması adına devlet bu ameliyatları karşılamaktadır. Ancak bu durumun estetik amaçlı olarak kötüye kullanılmaması için bazı şartlar belirlenmiştir. Hasta belirli şartları sağlıyorsa ameliyatı SGK kapsamına girecektir.

05.02.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği‘nde yapılan değişiklikler ile SGK kapsamında giren obezite ameliyatları belirlenmiştir. 2015 yılında yapılan değişiklikle de istisnai sağlık hizmetleri kapsamına obezite ameliyatları da girmektedir. Buna göre;

  • Hastanın vücut kitle endeksi en az yüzde 40 ve üzerinde olmalıdır. 
  • Eğer hastanın vücut kitle endeksi 35-40 arasında ise obeziteye ek bir rahatsızlığı olması şarttır. Obeizteye ek olarak yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı, uyku apnesi (uykuda solunum durması) gibi hastalıkları olan kişilerin ameliyatı da devlet tarafından karşılanacaktır. 
  • Hastaların vücut kitlen endeksleri obezite merkezi uzmanları tarafından belgelenmelidir. Bu belge hastanenin sağlık kurullarında onaylanmalıdır. 

Yukarıdaki şartların sağlanması halinde hasta Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde ameliyat olabilecektir. Eğer özel klinikte ameliyat olunacaksa SGK kapsamına girmeyecektir. 

Görüldüğü gibi belirlenen şartlarda hastanın sağlığının, can güvenliğinin riskli olması aranmaktadır. Yani durumu ciddi olan hastalar kapsama girmektedir. 

Hangi Sigorta Kollarındaki Hastalar Yararlanır?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı 2007 yılında SGK çatısı altında toplanmıştır. Dolayısıyla devlet hastanelerinde obezite ameliyatı olunması halinde bu 3 sigorta kolundaki kişiler de geri ödeme yapılacaktır. Yani herhangi bir sigorta kolundaki hasta ücretsiz obezite ameliyatı olabilir. Genel sağlık sigortası da bu kapsama girmektedir. 

Ek Ödeme Yapılır Mı?

Her ne kadar obezite ameliyatları SGK kapsamında olsa da SGK tarafından ödenen tutar yetersiz gelmektedir. Bu nedenle hastalardan bir miktar ödeme alınmaktadır. Ayrıca hastanede kalınan gün süresi, ek tedaviler ya da yapılan tetkikler gibi işlemler de hastane masraflarını arttırabilir. Bu nedenle hastaların obezite ameliyatı için hiç ücret ödemeyeceğini söylemek mümkün değildir. Ameliyat olunan hastane, doktor, hastanın durumu gibi pek çok etkene göre hastalara ek maliyet çıkabilir.

Obezite Ameliyat Ücreti Ne Kadardır?

Obezite ameliyatları için SGK ödemesi yapılmaktadır. SGK tarafından yapılan hastanelere yapılan geri ödeme Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) ile belirlenmiştir. Ameliyat olan her hasta için ameliyatın yapıldığı devlet hastanesine ödeme yapılır. Bu ödemenin miktarı her sene yeniden belirlenir.

Özle hastanelerde obezite ameliyat ücreti de yine SUT ile belirlenmiştir. Özel hastaneler ve klinikler devlet hastanelerine ödenen miktarın iki katını aşmayacaktır. Hastalar özel kliniklerde daha yüksek ücret istenmesi halinde Sağlık Bakanlığına şikâyette bulunabilirler. Çünkü belirlenen bu miktar üst sınırdır. 

Obezite Ameliyatı Yapan Devlet Hastaneleri

Devlet hastanesinde mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler yaşadıkları yerdeki hastanelerden hangisinin ameliyatı yaptığını öğrenerek masraflar hakkında bilgi alabilirler. Dileyenler yaşadığı yerden başka ildeki hastanede de ameliyat olabilecektir. Çünkü SGK geri ödemesi ülkemizin her yerindeki devlet hastanelerinde geçerlidir. Bu ameliyatlarda başarısı ile tanınan hastaneler tercih edilebilir.

Hastalar hastane tercihi yaparken ameliyat öncesinde ve sonrasında sürekli olarak kontrollere geleceklerini unutmamalıdır. Tedavilerini aksatmayacak şekilde hastane seçimi yapılmalıdır. 

S.S.S

  • Obezite Ameliyatı Sonrası Her Besin Tüketilebilir Mi?

Obezite ameliyatı sonrasında doktorunuzun belirlediği programa göre hareket edilmesi gerekmektedir. Belirlenen ve önerilen programa göre hareket etmeniz oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

  • Diyabet Hastaları Obezite Ameliyatı Olabilir Mi?

Günümüzde 4 çeşit diyabet hastalığı bulunmaktadır. Uzman doktorlar bazı diyabet hastaları için obezite ameliyatını önermektedirler.

  • Obezite Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Toparlanırım?

Obezite ameliyatı sonrasında ortalama olarak birkaç hafta içerisinde kişinin toparlanması mümkündür. Ancak bazı durumlarda hastanın durumuna göre bu süre farklılık göstermektedir. Doktorunuzdan destek almak ve süreç hakkında danışmak oldukça önemli olacaktır.

  • Obezite Hastaları Kaç Yaş Aralığında Ameliyat Olabilir?

Obezite ameliyatı olan bireylerin ortalama yaşı; 18 ila 65 arasındadır. 18 yaşın altındaki hastaların ameliyatı olması için ebeveyn izni olması gerekmektedir.

Kaynakça:

https://jag.journalagent.com/bmj/pdfs/BMJ_1_3_122_126.pdf

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_25318/European%20Archives%20of%20Medical%20Research-30-60-En.pdf

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.