fbpx

Mini Gastrik Bypass Nedir ?

Mini gastrik bypass obezite tedavisi ve metabolik cerrahi için uygulanan etkin bir yöntemdir. Kontrollü kilo vermeyi amaçlayan ve yüksek oranda bunu sağlayan yöntem, kilo sebebiyle oluşacak hastalıkları da önlemektedir. 

İyileşme süresi kısa olduğu için tercih edilen yöntemlerin başında gelen mini gastrik bypass Tip 2 diyabethastalığında önemli bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Tüp mide ameliyatına alternatif olarak da bilinen yöntemin amacı mide hacmini küçültüp sürekli tok olma hissi vermektir. 

Bu sayede hasta daha az besin tüketerek kilo kontrolü sağlamış olmaktadır.

Operasyonda küçük aletler ile midede oluşturulan tüpe ilave olarak bağırsak çalışma mekanizmasına yön vererek besinlerin emilme oranını düşürülerek emilmeden atılma sağlanmaktadır.

Bağırsağın yaklaşık iki metrelik bir bölümünde yapılan operasyon ile emilim sağlayan dokular devre dışı bırakılarak kana karışan enerji miktarı düşürülmektedir.

Böylelikle hasta, yediği yiyecekleri çoğunlukla sindirim ile kana karışma durumu oluşmadan dışarı atmaktadır.

Mini gastrik bypass ameliyatının üçüncü aşaması olan hormonal düzenleme ile mide uyarılması minimum düzeye düşürülerek açlık hissi daha az hissedilmektedir. Böylelikle hasta her zaman tok olduğunu düşünerek aldığı besin miktarında azaltma yaparak kilo vermektedir.

Mini Gastrik Bypassın Artıları ve Eksileri

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bunda da beklenmeyen etkiler görülebilmektedir. Karaciğerden salınan sıvının mide ile teması sonucu midenin tahrip olmasına sebep olma ihtimali bulunan bu operasyon reflü oluşumuna küçük bir ihtimal de olsa sebep olabilmektedir.

Mini gastrik bypass ameliyat olanlar zaman dilimlerinde doktorun süreci yönetme politikasına uyulmadığı zaman aşırı kilo kaybı veya hızlı kilo alma gibi riskler görülebilmektedir. Mini gastrik bypassın artıları ve eksileri konusunda negatif olanlar bunlar dışında, başka hastalıklar oluşması durumu olmaktadır. 

Ayrıca operasyon sonrası sulu besinler alma sonucu olarak birkaç günlük ishal durumu da yan etkiler arasındadır.

Dezavantajları bulunsa da yararı göz önüne alındığında etkili bir yöntem ve sağlıklı olma konusunda artıları fazla olması sebebiyle tercih etmekte sakınca görülmeyen bu operasyon sonrası beslenme programına aksatma durumu olmadan uymak gerekir. Operasyondan iki hafta sonra egzersizlere başlamak kilo kaybı konusunda destek sağlayan yöntemlerdendir. Ayrıca hastalığa sebep olan ve ameliyatı gerektiren şeker ve yağlı gıdalardan uzak durmak ameliyatı başarıya ulaştıran en önemli etken olmaktadır.

Mini Gastrik Bypass Kimlere Yapılabilir?

Mini gastrik bypass işlemi hakkında merak edilenlerden biri de mini gastrik bypass kimlere yapılabilir, şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Hasta seçiminde önemli olan kriterler obezite cerrahisi alanına giren başka tekniklerin kriterlerinden farklı değildir.

Hastanın; yaşı, vücut kitle indeksi, var olan metabolik hastalıklarının durumu, reflü ya da hital fıtığının olup olmadığı ve ince bağırsağının sağlık durumu kontrol edilir.

Bu durumlara bakılarak işlemin hasta için uygun olup olmadığına karar verilir.

Vücut Kitle İndeksi

Hastanın yaşı ve boy kilo oranı bu operasyon için büyük önem taşır. İşlem 18 yaşındaki genç ergenlerden operasyon yapmaya elverişli vücut yapısı olan ileri yetişkinlere kadar birçok yaş grubundan bireye uygundur.

Morbid obez ve obez grubunda yer alan vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan bireylerde çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Metabolizma Hastalıkları 

Hastada mini gastrik bypass operasyonu öncesinde dikkat edilen durumlardan biri de metabolizma hastalıklarının olup olmadığıdır.

Eğer var ise de ne şiddette olduğuna bakılır. 

Bireyde ileri düzeyde metabolik sendrom, Tip 2 diyabet gibi durumlar olabilir. 

Mini Gastrik Bypass nasıl yapılır?

Doktor kontrolünde kilo verilmesi her zaman kişinin yaşamı için daha iyi olacaktır. Obezite hastalarının diyet programına uyarak ve egzersiz yaparak kilo vermesi oldukça zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir. Obezite hastalığı ile kişilerin başa çıkabilmesi için hastalara mini gastrik bypass adı verilen mide küçültme ameliyatı uygulanmaktadır.

Obeziteye sahip olan kişilerin günlük hayatta karşılarına birçok zorluk çıkmaktadır. Bu zorluklardan bazıları:

  • Arkadaş çevrelerindeki insanlar gibi hareketli olamazlar, çok çabuk yorulur ve bütün vücutta ağrı duyarlar.
  • Etraflarında bulunan birçok kişi dalga geçer ve alay eder. Bu durumda hastanın psikolojik olarak sıkıntı yaşamasına yol açar. Hastanın kendisini yalnızlaştırması ve depresyona girmesi çok yüksek bir ihtimaldir. 
  • Kolay hareket edemedikleri için tuvalet ihtiyacını karşılarken yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Bu tarz zorluklarla her gün karşı karşıya kalan hastalar hayattan zevk alamaz hale gelirler. Bu durum kişilerin daha da kötüye gitmelerine ve sağlıklarını hiç umursamamalarına neden olabilir. Bu gibi durumları engellemek için kişi eğer egzersiz ve diyet yardımı ile kilo veremiyor ise mini gastrik bypass ameliyatına başvurmalıdır. Bu ameliyat yardımı ile kişilerin kilo vermeleri ve sağlıklı bir yaşama kavuşmaları sağlanır.

İnce bağırsağın başlangıç kısmında bulunan yaklaşık olarak 200 cm büyüklüğündeki bölüm kişinin yediği besinler için ayrılır. İnce bağırsaktan ayrı tutulan bu bölümde sindirim ve emilimin gerçekleşmesini sağlayan safra ve diğer sıvılar bulunmaktadır. Bu kısım ile midenin çıkış kısmının yeri değiştirilir. 

S.S.S

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenmem Nasıl Olmalıdır?

Mini Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında beslenmeniz oldukça önemlidir. Doğru ve planlı beslenmeniz durumunda sağlıklı bir süreç geçirmeniz mümkündür. Beslenme programınızı doktorunuz  ve obezite cerrahisi alanında tecrübeli diyetisyeniniz ile belirlemeniz de sizler için fayda sağlayacaktır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Kaç Gün Sonra Toparlanabilirim?

Mini Gastrik Bypass ameliyatınızın sonrasında kaç günde toparlanacağınız biraz sizlerin bünyesine bağlıdır. Genel olarak hızlı toparlanabilmeniz mümkündür. Uzman cerrahınıza danışarak süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı İçin Hangi Bölüm İlgilenir?

Mini Gastrik Bypass ameliyat ve tüm süreçleri için genel cerrahın kontrolünde bazı dahiliye branşlarıalanında bulunan doktorlar ilgilenmektedir. 

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Spor Yapmalı Mıyım?

Mini Gastrik Bypass ameliyatınızın sonrasında spor yapmanız önerilmektedir. Yapacağınız spor ile ameliyatın işlevselliğini arttırabilir ve kilolarınızdan daha hızlı uzaklaşırsınız. Ancak yapacağınız spor programını cerrahınızın ve uzman doktorunuzun desteği ve yönlendirmesi ile yapmanız sağlıklı olacaktır. Haftada en az 3 gün ve günde en az 30-45 dk tempolu yürüyüşler ile başlayan spor zamanla diğer alanlara geçebilmektedir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793145/

https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0102-67202017000400264&script=sci_arttext

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.