fbpx

Kıl Dönmesi Neden Olur ?

Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesi için kesin bir sebep belirtmek mümkün olmamakla birlikte farklı nedenlerden bahsedebiliriz. Özellikle saç dökülmeleri ya da sırtta bulunan kılların dökülerek kuyruk sokumu denen kısma düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu alana düşen kıllar iki kaba et arasında bulunan oluğa birikerek burada ki ter bezi deliklerinden deri altına vida şeklinde dönüp giriş yapması ve burada iltihap oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kılların bu şekilde deri altına girerek bir labirent oluşturmaktadır. Bu labirentlere giren bakterilerin de etkisiyle bu alanda cerahatli ya da kanlı, pis kokulu akıntılar ve apseler oluşturmaktadır. Bu durum aynı zamanda deriye bir basıncın uygulanmasına neden olmaktadır.

Uzun Süreli Oturarak Çalışma

Uzun Süreli Oturarak Çalışma 

Özellikle uzun süreli oturarak çalışmak durumunda kalan kişilerde kıl dönmesi rahatsızlığının görülme olasılığı daha yüksektir. Masa başı işi yapan ya da şoförlük yapan insanlar, uzun süreli oturmak durumunda kaldıkları için bu rahatsızlıktan mustarip olabilmektedir. 

Obezite

Obezite

Kıl dönmesi rahatsızlığına neden olabilecek diğer bir etken ise aşırı kilolu olmaktır. Özellikle bu rahatsızlığın aşırı kilolularda görülme ihtimali oldukça yüksektir. 

Bölgenin Tahriş Olması

Özellikle belirli bölgelerin uzun süreli tahribatından sonra o bölgede kıl dönmesi riski daha da fazla olmaktadır.

Kalça Anatomisi

Kalçalar Arasındaki Oyuğun Derinliği

kalçalar arasındaki oyuğun derinliği de kıl dönmesi rahatsızlığını tetikleyen etkenlerden birisi olarak belirtilebilir.

Kıllı Vücut

Vücutta bulunan kılların sayısının fazla olması da bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Bu durum aynı zamanda rahatsızlığın erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmesinin nedeni olarak da açıklanabilmektedir. Özellikle aşırı kıllı insanlarda kıl dönmesi rahatsızlığı daha fazla görülecektir. 

Aşırı Terleme

Uzmanların yaptığı açıklamada aşırı terleme sorunu bulunan kişilerin ya da işinden dolayı aşırı terlemeye maruz kalanların kıl dönmesi ihtimalinin daha fazla olduğunu belirtmişlerdir. 

 

Dar Kıyafet Giymek

Kıl dönmesini tetikleyen bir diğer etken ise dar kıyafet giymektir. Dar kıyafet giyen insanların vücutlarının belli bölgelerinde toplanan kılların deri altına daha rahat girmesi söz konusu olduğundan dolayı bu rahatsızlığın da ortaya çıkma riski artmaktadır. 

Hijyen 

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu, kasık, genital bölge ve koltuk altı gibi özel ve aşırı terlemeye neden olan alanlarda görülmektedir. Bundan dolayı bu alanların iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde hijyene dikkat etmezseniz bu rahatsızlığa yakalanma riskiniz daha da yüksek olacaktır. 

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
41AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.