fbpx

Kıl Dönmesi (Pilonidal sinüs) Nedir?

Kıl dönmesi nedir?

Kıl Dönmesi, kılların deri altında toplanarak oluşturduğu enfekteden kaynaklanan bir hastalıktır. Tıbbi ismiyle Pilonidal Sinüs, genellikle kuyruk sokumunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle vücutta oluşan ya da bir şekilde dökülen kılların bir yere toplanması ve vakum etkisiyle deri altında toplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. 

Kıl dönmesi başlangıç aşamasında herhangi bir rahatsızlık vermez fakat bu duruma enfeksiyon faktörünün de etki etmesiyle birlikte durum ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu aşamadan sonra kanlı veya irinli akıntılar belirli bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamada halk arasında enfeksiyon durumlarında kullanılan antibiyotik veya antibiyotikli krem hiçbir şekilde fayda verememektedir. Bundan dolayı gerekli tedaviler için bir uzmana başvurulması gerekmektedir. 

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi, genellikle erkeklerde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. İnsan vücudundan dökülen sırt, ense, saç kılı ya da saç derisi gibi tüy ve kılların bu alana dökülmesiyle süreç başlamaktadır. Bu alana dökülen tüy ve kılların bu alanda bulunan gözenekler veya boşluklardan derinin altına doğru girmesi ve burada bir vida misali içeriye girdikten sonra bir labirent şeklinde karmaşık bir yapıya dönüşmesiyle birlikte bu alanlarda zaman içinde iltihaplanma olabilmektedir.

Genellikle kuyruk sokumu bölgesinde görülmesine rağmen vücudun göbek deliği gibi farklı bölgelerinde de ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak bakıldığında ülkemizde 15 ile 35 yaş aralığında ki erkeklerde daha çok görülmektedir. Bununla birlikte son dönemde kadınlar üzerinde de görülmekle birlikte erkeklerde 3 kat daha fazla görülmeye devam etmektedir.

Kıl Dönmesi apse, şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilecek dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle erken teşhis edilmesi halinde çok ciddi önlemler alınarak ilerleme durdurulabilir. Fakat toplumumuzda özellikle bu bölgelerde oluşan rahatsızlıklardan dolayı doktora gidenlerin sayısı oldukça düşüktür ve genellikle çok ciddi bir komplikasyon yaşanmadan da doktora gidilmemektedir.

Kıl Dönmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıp alanında “pilonidal sinüs” olarak isimlendirilen bu rahatsızlık deri altına giren kıl, tüy ya da ölü deri parçalarının bu alanda labirent bir yapı oluşturması ve zamanla buranın apseye dönüşmesine verilen isimdir. Bu rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Bununla birlikte hijyen koşullarına dikkat edilmesi ve vücutta bulunan tüylerin düzenli bir şekilde alınmasıyla birlikte önlenmesi mümkündür. Bununla birlikte belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Unutmamalısınız ki kıl dönmesi oldukça ciddi ve bir zaman sonra kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir.

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi, belirli bir aşamaya gelmeden önce kendisini belli eden bir rahatsızlık değildir. O kadar sinsi bir rahatsızlıktır ki ilk belirtileri ortaya çıkamadan önce fark etmeniz oldukça zordur. Ortaya çıkmadan önce çok ciddi ağrılara neden olmamakla birlikte ilerleyen dönemlerde verdiği acı dayanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. 

Kıl dönmesi şikayetiyle uzmanlara müracaat eden bazı belirtiler aşağıda sıralanmıştır;

  • İlk olarak akıntı sorunu ortaya çıkmaktadır. Genellikle iç çamaşırında bu nedenle oluşan nemlilik dikkatinizi çekecektir. 
  • Akıntı zaman içerisinde mikroplarla birleşerek iltihap oluşturmaya başlar ve bundan dolayı akıntının rengi değişerek yeşil renkte bir akıntı haline döner.
  • Bu aşamadan sonra yeşil renkli olan akıntıda aynı zamanda kötü koku ortaya çıkar.
  • Akıntıların zaman zaman kanlı olduğu gözlemlenebilmektedir.
  • Makatta kaşıntı
  • Makatta kızarıklık
  • Makatta şişlik
  • Makatta ağrı

Bu şikayetler ilk aşamada çok ciddi ağrılara neden olmamakla birlikte rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte dayanılmaz bir hale gelebilmektedir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.