fbpx

Basur Memesi Nedir & Nasıl Geçer?

Basur, hemoroid olarak bilinen hastalığın halk arasında kullanılan ismidir. Bu hastalık özellikle yaşam kalitesine yaptığı olumsuz etki ile bilinmektedir. Oldukça hassas bir bölgede meydana geldiğinden dolayı kişi günlük aktivitelerinin hiçbirisini sağlıklı bir şekilde yapamamaya başlar. Bununla birlikte ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra alınacak önlemler ve uygulanacak tedaviler ile birlikte ilerleme durdurularak basur ortadan kaldırılabilir. Fakat ülkemizde ki insanların büyük çoğunluğu oldukça özel bir bölgede yaşanan bu rahatsızlıktan dolayı uzman bir hekime görünmekten utanmaktadır. Bu durum da hastalığın ilerlemesine ve ancak cerrahi müdahale sonucunda ortadan kaldırılmaya çalışılmasına fırsat vermektedir.

Basur Memesi Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı anüsün iç kısımlarında bulunan toplardamarların şişmesi sonucunda dokular zarar görerek genişlemeye başlar. Bu genişleme ve şişme sonucunda anüsten dışarıya çıkarak bir şişkinlik oluşmaktadır. Bu şişkinlik elle kontrol edildiğinde yumuşak, küçük bir kese şeklinde hissedilecektir. Bu şişkinliğe “Basur memesi” ismi verilmektedir. 

Basur Memesi Nasıl Tespit Edilir?

Basur memesi ilk olarak hasta tarafından elle yapılacak kontrol sayesinde tespit edilebilmektedir fakat bazen ele gelen basur memesi olmasa da makatta ağrı,kanama,ıslaklık hissiyle de belli olur.Bununla birlikte muayene sırasında uzman doktor tarafından da tespit edilebilmektedir. Bu kısımda oluşan memeler 4 farklı evrede incelenmektedir. 

  1. Evre: Bu ilk aşamadır. Şikayetler oldukça az seviyelerde kendini belli ettiğinden dolayı elle, parmakla ya da gözle tespit edilebilmesi oldukça zordur. Bu evrede genellikle dışkılama sırasında kanama gözlemlenebilmektedir.
  2. Evre: Bu evrede anüsten dışarıya sarkan memelerde ciddi bir belirginlik söz konusudur. Bu ilk olarak tuvalet temizliği sırasında hissedilebilmektedir. Genellikle tuvalet ihtiyacı sırasında dışarıya çıkan bu meme daha sonra tekrar kendiliğinden içeriye girmektedir. 
  3. Evre: 2. evrede görüldüğü üzere bu evrede de meme tuvalet ihtiyacının karşılandığı sırada dışarıya çıkar fakat kişi ayağa kalkınca bu meme kendiliğinden içeriye girmeyerek dışarıda kalır. Bundan dolayı kişi eller memeyi içeriye sokmak durumunda kalacaktır. Meme, tekrar anüse sokulmazsa makat arasında sıkışacağından şiddetli ağrıya neden olabilmektedir.
  4. Evre: Basur rahatsızlığı için belirlenen son evredir. Bu evrede artık elle içeriye sokmak oldukça zordur. Bundan dolayı meme sürekli olarak dışarıda kalacaktır ve sürekli bir ağrıya neden olacaktır. 

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur memesi, ağrıya neden olan asıl etkendir. Bundan dolayı bu rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için bu memelere çeşitli uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bu durum da özellikle basurun kaçıncı evresinde olduğunuz oldukça önemlidir. İlk iki evrede yapılacak uygulamalar oldukça etkili olmakla birlikte basurun sonra ki evrelere ulaşmasının önüne geçebilmek için bir fırsat sunmaktadır. Bundan dolayı her hastalıkta da olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. 

Önerilen Makale => https://atasehircerrahi.com/hemoroid-agrisi-icin-sicak-su-tedavisi-nasil-uygulanir/

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.