fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Sleeve gastrektomi olarak da bilinen tüp mide ameliyatında, kilo kaybını teşvik etmek için midenin yaklaşık %80’ini alınır. Her ameliyatın doğasında olan risklerin yanı sıra, tüp mide ameliyatı çok çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Kilo ve beslenmeyle ilgili problemler , doğrudan midenin geriye kalan tüpe benzer kısmının sadece yaklaşık 4 ons veya 120 mililitre tutabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu midenin normal kapasitesine göre önemli bir azalmadır. Tüp mide ameliyatı boyunca hiçbir acı hissetmeyen hastalar mideleri küçüldükten sonra hayatlarına devam ederken bir süre alışma sorunu yaşarlar.

RİSKLER

Tüp mide ameliyatından kaynaklanan mide boyutundaki dramatik azalma, bir seferde sadece yarım fincan yiyebileceğiniz anlamına gelir (en azından ilk başta). Yenilebilecek besin miktarı kısıtlı olduğu için alınabilecek kalori miktarı azalır. Kilo kaybına neden olan şey budur.

Tüp mide ameliyatı kilo vermeyi başarmak ve sürdürmekle için mücadele eden obez kişiler için olumlu sağlık sonuçlarına yol açabilir. Genel olarak tüp mide, yaygın olarak uygulanan diğer ameliyatlara kıyasla daha güvenli kabul edilir.

İşlemden kaynaklanan ölümler nadirdir ve yetkin bir cerrah tarafından yapıldığında, ameliyatın minimum komplikasyonları vardır. Bununla birlikte, her hangi bir komplikasyon meydana geldiğinde komplikasyonlara erken müdahele edilmezse büyük problemlere yol açabilir.

Akut komplikasyonlar, ameliyattan kısa süre sonra ortaya çıkan komplikasyonlardır. Kanama, ağrı, antastamotik sızıntılar (bağırsaklar arasındaki bağlantılarda) ve kan pıhtılarını içerir. Burada ayrıntıları verilen bazı kronik sorunlar uzun vadelidir, yani ameliyat tarihinden altı ay sonra ortaya çıkabilir.

FİZİKSEL BELİRTİLER

Bazı hastalar tüp mide ameliyatının bir komplikasyonu olarak mide-bağırsak sorunları yaşayabilir. Bunlar ameliyatın hemen ardından ortaya çıkabilse de, bazı hastalar bu durumu uzun bir süre sonra da yaşayabilir. Deri sarkması, ameliyat sonrası karşılaştığınız başka bir komplikasyon olabilir.

DİSPEPSİ

Hazımsızlık veya mide rahatsızlığı, tüp mide ameliyatından sonra sık görülebilir. Bunun nedeni, midenin hacminin azalması ile yemeğin mideniz ve bağırsaklarınızda hareket etme şeklindeki değişiklikler olabilir.

MİDE BULANTISI

Mide bulantısı, tüp mide ameliyatından sonra hastaların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Çoğu için bu ameliyattan bir süre sonra geçer, ancak bazı hastaların bu problemi uzun vadede devam edebilir.

İSHAL

Bazı hastalar için ishal tüp mide ameliyatından sonra da devam edebilecek ciddi bir sorundur. Bu durum, bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler ve ince bağırsağın sindirilmemiş besin maddelerine hızlı bir şekilde maruz kalması gibi bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Uzun süre devam eden vakalarda, cerrahlar veya gastroenterologlar, dehidrasyona ve yetersiz beslenmeye yol açabilen ishali durdurmaya yardımcı olabilir. Sürekli ishal farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden, bu duruma müdahale edilmesi gerekir. Ayrıca dehidrasyon ciddi bir sorundur. Bu bakımdan ishal kontrolü oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.