fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı piloru ve distal antrumu korurken, midenin% 70-80’inin daha büyük eğrilik boyunca rezeksiyonunu ve daha küçük eğrilik boyunca uzun gastrik tüpün (“kılıf”) oluşturulmasını içerir. Tüp mide ameliyatı başlangıçta 2 aşamalı biliopankreatik diversiyon veya duodenal switch’in 1. bölümü olarak tanımlandı. Son raporlar, Tüp mide ameliyatının başlı başına birincil bariatrik prosedür olarak çok etkili olduğunu göstermiştir. Tüp mide ameliyatından sonra kilo verme, mide hacmi kısıtlamasını ve dolayısıyla hasta tarafından indüklenen porsiyon kontrolünü ve ayrıca bağırsak hormonlarının değiştirilmesini ve mide boşalmasını içerir. 

Teknik olarak Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ile karşılaştırıldığında gerçekleştirmesi daha kolay bir operasyon olarak kabul edilir ve daha az vitamin eksikliği, bağırsak tıkanıklığı ve marjinal ülser riski ile ilişkilidir. Tüp mide ameliyatının mide bandına kıyasla avantajları arasında yabancı cisim olmaması, ayarlamaya gerek olmaması ve kayma veya erozyon riski olmaması yer alır. Ölüm oranları% 0,19’a kadar bildirilmektedir. Başlıca komplikasyonlar arasında kanama, sızıntı ve darlık oluşumu bulunur. Tüp mide ameliyatı genellikle diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır. 

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda tüp mide ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksek (aşırı obezite).
  • BMI’niz 35 ila 39,9 (obezite) arasındadır ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla ilgili ciddi bir sağlık sorununuz var. Bazı durumlarda, BMI’niz 30 ila 34 ise ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, belirli kilo verme ameliyatı türlerine hak kazanabilirsiniz.
  • Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için kalıcı değişiklikler yapmaya da istekli olmalısınız. Beslenmenizi, yaşam tarzınızı ve davranışınızı ve tıbbi durumunuzu izlemeyi içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız gerekebilir.

AMELİYATA NASIL HAZIRLANILIR?

Tüp mide ameliyatına hak kazanırsanız, sağlık ekibiniz size ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuar testleri ve muayeneleri yaptırmanız gerekebilir.

YİYECEK VE İLAÇLAR

Ameliyattan önce doktorunuza aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin, minerallerin ve bitkisel veya diyet takviyelerinin bir listesini verin. Yeme, içme ve hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda kısıtlamalarınız olabilir.

Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, ameliyattan önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar pıhtılaşmayı ve kanamayı etkilediğinden, kan inceltici ilaç rutininizin değiştirilmesi gerekebilir.

Şeker hastalığınız varsa, ameliyattan sonra bunları alma veya ayarlama konusunda özel talimatlar için insülininizi veya diğer diyabet ilaçlarınızı yöneten doktorla konuşun.

Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız gerekecek.

Ameliyattan 12 hafta önce herhangi bir tütün kullanımını bırakmanız gerekecek ve ameliyattan önce nikotin için test edilebilirsiniz.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi önceden planlayarak da hazırlanmanız gerekebilir. Örneğin, ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, evde yardım alın. Tüp mide ameliyatı olan kişiler tipik olarak dört hafta iş göremeyebilirler. 

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.