fbpx

Rny Gastrik Bypass Mı? Tüp Mide Mi?

Zayıflamak isteyenler gastrik bypass ve tüp mide ameliyatları ile ideal kilosuna ulaşabilir. Hangi yöntemin uygulanacağı konusunda ise ameliyat öncesi kan değerleri ve endoskopik muayene sonuçlarına bakıldıktan sonra doktorunuz karar verecektir. 

OBEZİTE AMELİYATLARI

Vücut kitle indeksi 40 üzerinde olan, indeks 35 olsa da diyete uygulamayan ya da obeziteye ek diğer bazı hastalıkları (hipertansiyon, şeker, uyku apnesi gibi)  olan kişilerde cerrahi müdahale ile zayıflama söz konusu olabilir. Obezite cerrahisinde zayıflamak isteyenler için gastrik bypass ve tüp mide olmak üzere 2 seçenek vardır. Bu ameliyatlar halk arasında aynı zannedilse de pek çok yönden farklıdır. Hangi hasta için hangi ameliyatın uygulanacağına yapılacak tetkik ve incelemelerden sonra her hasta için ayrı ayrı karar verilir.

Tüp Mide Ameliyatı

Bu ameliyatta midenin yaklaşık yüzde 80’i çıkarılır. Günümüzde en yaygın kullanılan ameliyattır. Obezite ameliyatı denilince akla tüp mide gelir. Ameliyat ile midenin açlık hormonu salgılayan kısmı da çıkarılır. Böylece hastanın acıkma hissi körelir. Aynı zamanda oldukça küçük bir mideye sahip olduğu için daha az yer. Hastalar yeni beslenme düzenine kolaylıkla uyum sağlar ve artık hızlı bir şekilde kilo verebilir.

Tüp mide ameliyatı avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu ameliyat gastrik bypass ameliyatına göre daha basit bir prosedür ile yapılır. 
 • Ameliyattan sonra hastanın midesi endoskopi ile tamamen görüntülenebilir. Bu yönüyle de daha güven veren bir ameliyattır.
 • Ameliyatta sadece mideye müdahale edilir. Bağırsaklara bir müdahale yapılmaz, sindirim aynı şekilde devam eder. 
 • Riskleri daha düşüktür. 
 • Cerrahi operasyon geçirmesi riskli olan hastalarda tercih edilir. 
 • Ameliyatı daha kolaydır, anestezi süresi daha azdır. 
 • Daha önce bazı ameliyatlar geçiren kişilerde uygulanması avantajlıdır. 
 • Midenin bir kısmı karın boşluğunda kalmaz, tamamen çıkarılır. 

Dezavantajları nelerdir:

 • Tüp mide ameliyatından geri dönüş yoktur. Midenin bir kısmı alınarak dışarı çıkarılır. Bu durumun yeniden düzelmesi gibi bir ihtimal yoktur.
 • Geri kilo alma riski RNY Gastrik bypass ameliyatından 2 kat fazladır. 

RNY  GASTRİK BYPASS AMELİYATI

Tüp mideye göre daha karmaşık bir ameliyattır. Mide biri küçük diğeri büyük olan 2  bölüme ayrılır. Küçük mide ile ince bağırsak birbirine bağlanır. Ayrıca büyük midenin devamında olan barsaklardan gelen safra ve pankreas enzimlerini taşıyan barsaklar da küçük mideye bağlanan barsağın belirli noktasına tekrar bağlanarak bypass yapılmış olur. Bu yöntemde hasta yemek yediği zaman besinler direkt olarak ince bağırsağa gider. Böylece hem az miktar yenir hem de besinlerin emilimi azaltılmış olur böylece kalori alımı kısıtlanır. 

Avantajları nelerdir:

 • Bu yöntem 1950’li yıllardan beri uygulanır ve etkisi uzun vadede kanıtlanmış, güvenilir bir yöntemdir. 
 • Kilo kaybı açısından tüp mideye göre daha avantajlıdır. Daha kısa sürede daha çok kilo kaybettirir. Tüp mide ameliyatı olan hastalara göre 10-20 kilo daha fazla verebilirler. 
 • Tüp mide ameliyatına göre  diyabet hastaları için gastrik by pass daha avantajlıdır. Çünkü mide ince bağırsağa bağlandığından şeker emilimi azalır ve barsak hormon salgısı artar ve insülin değerleri yükselir. 
 • Şiddetli reflü şikayeti olan hastalar, gastrik by pass sonrasında bu şikayetlerinden kurtulurlar. 
 • Tüp mide ameliyatına göre ameliyattan geri dönüş mümkündür. Çünkü fazla mide vücuttan çıkarılmaz. Karın boşluğunda kalmaya devam eder ancak işlevsizdir. 

Gastrik by pass dezavantajları nelerdir:

 • Operasyon daha karmaşık ve uzundur. 
 • Mide çıkarılmadığı için açlık hissi yaratan kısım da aktif olmaya devam eder. Hastanın açlık hissi olsa da yeme kapasitesi olmadığı için kilo vermeye devam edilir. 
 • Bu ameliyattan sonra dumping sendromu görülebilir. Ayrıca vitamin ve mineral eksiklikleri için ilaç takviyesi gerekebilir. 
 • Bu ameliyattan sonra mide içini endoskopi ile görüntülemek için biraz daha ciddi müdahale gerekir yani  herhangi bir mide sorunu yaşansa da müdahale daha zordur ancak imkansız değildir. 

HANGİSİNİ TERCİH ETMELİ?

Görüldüğü gibi ameliyatların ikisi birbirinden farklıdır. Birinin daha iyi daha kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle hangi ameliyatın hangi bireye uygun olduğuna ameliyat öncesi tetkikler sonrasında cerrah karar verecektir. Ancak eğer hastada Metabolik sendrom belirtileri varsa RNY Gastrik Bypass uygun seçenektir.

Sonuç olarak; Tüp mide mi rny gastrik by pass mı diyenler için tek bir cevap yoktur. Doktorunuzun yapacağı değerlendirme sonrasında kesin karar verilecektir. Ancak günümüzde tüp mide ameliyatının daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. Hastaların ve bazı doktorların ilk tercihi tüp mide olmaktadır. 

S.S.S

RNY GASTRİK BYPASS ÖNCESİ TESTLERİN AMACI NEDİR?

RNY Gastrik Bypass operasyonu öncesinde her obezite ameliyattında olduğu gibi gerekli kan testleri, endoskopi ile mide içinin değerlendirilmesi ve diğer branşlardan (Dahiliye, Endokrin, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Anestezi gibi) ameliyata engel durum açısından görüş alınarak kapsamlı değerlendirme yapılmaktadır. Bu işlemlerin temel amaçları ise operasyon olacak kişinin sağlık durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmasından kaynaklıdır. Oluşabilecek herhangi bir komplikasyonlardan kaçınmak ve daha önemli bilgilere sahip olmak için testler yapılmaktadır. 

HANGİ OPERASYON ÇEŞİDİ BANA GÖREDİR?

Bir operasyonun kararını veren ve bu süreci yöneten tek bir merci bulunmaktadır, o merci de cerrahtır. Hekimler alanında uzman kişilerden oluşmaktadır ancak Operasyon çeşidine cerrahın karar vermesi gerekmektedir. Bu yüzden bireysel kararlar almadan önce alanında uzman bir hekimden bilgi almanızda fayda vardır. 

OPERASYON SONRASI ÇOK AĞRI OLUR MU?

Ameliyattan sonra oluşabilecek tüm ağrıların önüne geçmek için alanında uzman sağlık çalışanları tarafından müdahaleler sağlanacaktır. Uygulanacak müdahaleler neticesinde ağrıların minimal olması beklenmektedir. Daha detaylı bilgiler ve müdahaleler sizlerle paylaşılacaktır. 

HASTANEDE KAÇ GÜN KALMAM GEREKİR?

Operasyonların bitimiyle birlikte bir süre boyunca hastanede kalmanız gerekebilmektedir. Ancak bilinmesi gereken temel nokta; operasyona girmiş bireyin durumuna göre hastanede kaç gün kalacağı belirlenmektedir. Yani hızlı iyileşme gösteren ve herhangi bir sorun olmayan hasta, kısa sürede hastaneden ayrılabilmektedir. Genel olarak operasyonlar sonrasında ortalama 2 ila 3 gün arasında hastanede kalınmaktadır. Bu süreye cerrahınız karar verecektir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.