fbpx

Obezite Cerrahisi Sonrası Egzersiz Önerileri

Obezite ameliyatı sonrası egzersiz ve beslenme ile kilo verme süreci çok daha etkin şekilde geçirilebilir.

KİLO VERMEDE EGZERSİZİN ROLÜ

Kilo vermek isteyenler için olmazsa olmazlardan olan egzersiz, obezite ameliyatı sonrasında şarttır. Aktif ve etkin şekilde zayıflama sürecine girildiği böyle bir durumda egzersiz kilo verirken sarkma problemini azaltır. Yapılacak olan egzersizler ile kas ve kemik kütlesi korunurken yağ kütlesinden kayıp yaşanır. Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını artırır. Anksiyete ve depresyon gibi sorunlardan korur. Ayrıca kilo verme sürecinde yeniden kilo almayı da önler. 

AMELİYATTAN SONRAKİ İLK GÜN

Obezite sorunu olan kişilere fazla kilolarından kurtulup sağlıklarına kavuşmaları için gastrik bypass ya da tüp mide ameliyatları ile müdahale edilir. Her iki ameliyat yöntemi farklı olsa da ameliyattan sonraki süreçler benzerdir. Her iki ameliyattan sonra da diyet ve egzersiz ile yeni bir döneme başlanır. 

Ameliyat olan hastalar mutlaka erken dönemde yürümelidir. Kan dolaşımının düzgün sağlanabilmesi için yürüyüş şarttır. Ameliyattan sonraki ilk 6 saat içinde hasta ilk yürüyüşünü yapmalıdır. İlk yürüyüş sorunsuz şekilde yapıldıysa artık yürüyüşlere devam edilebilir. Hasta kendisini yormayacak şekilde düzenli olarak yürüyüş yapabilir.

AMELİYATTAN SONRAKİ İLK HAFTA

Ameliyattan sonraki ilk hafta kontrollü bir şekilde sadece yürüyüşe izin verilecektir. Sonrasında ise hasta yavaş yavaş uyum sürecine girer. Obezite ameliyatı sonrası egzersiz gerçek anlamıyla 3-4 hafta sonra başlayacaktır. Çünkü hastanın iyileşme süreci ancak bu kadar zamanda gerçekleşir. 

Obezite ameliyatının üzerinden 1 ay geçtikten sonra artık hastalar yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelere başlayabilir. Ameliyat sonrası kilo kaybı yaşanmaya hemen başlayacaktır. Bu süreçte etkili kilo vermek isteyenler mutlaka egzersiz ile desteklemelidir. Hafif sporlar yapılmaya başlandığı anda kilo verme süreci biraz daha hızlanır. 

Hastanın hangi egzersizleri yapması gerektiği konusunda en önemli veri doktorun bilgilendirmesidir. Doktor önerilerinin dışına çıkılmamalıdır. Hastalara genellikle ilk 6 hafta boyunca ağırlık kaldırmamaları önerilir. En fazla 5 kiloya kadar olan ağırlıklar kaldırılabilecektir. 

Hastalar kilo vermeye başladıkça obeziteye bağlı diğer sağlık sorunlarında düzelmeler kendisini gösterir. Bu iyileşme sürecinde de egzersiz yapmak oldukça etkilidir. 

UZUN VADEDE YAPILACAK EGZERSİZLER

Obezite ameliyatı sonrası spor yapmak isteyenler, ameliyatın üzerinden zaman geçtikçe daha ağır sporlara yönelebilirler. Ameliyattan sonraki riskler ilk 4 haftadan sonra kaybolur. Yani hastaların normal hayatına dönmesi 4 hafta sürecektir. Hasta bu süreyi doldurduktan sonra tempolu yürüyüyüşlere başlar ve 3. aydan sonra hafif ağırlıklar ile fitness ve 6. aydan sonra normal antrenmanlara yönelebilir. Hastalar kas ve kemik güçlendirici egzersizler ile gerdirme hareketleri yapabilir. 

Sosyal hayatına katılıp ailesi ile birlikte vakit geçirebilir. Çocukları ile oyunlar oynayabilir. Hasta yapacağı her egzersiz için doktorundan onay almayı unutmamalıdır. Böylece kilo verme süreci planlandığı gibi sağlıklı şekilde ilerleyecektir. 

OBEZİTE AMELİYATI SONRASI EGZERSİZ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Obezite ameliyatı başarılı geçmiş ve hasta iyileşmişse artık spora yeterince vakit ayırmalıdır. Ancak öncesinde mutlaka bir kalp damar hastalıklarına görünerek genel kalp sağlığını kontrol ettirmelidir. Çünkü obezite kalbe ciddi hasarlar verebilir. Eğer spor yapmalarında bir sorun yoksa hemen başlayabilirler. Obezite ameliyatı sonrası spor yaparken dikkat edilecekler şunlardır:

  • Uzun ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Günde 10 dakika ile başlanan egzersizler arttırılarak devam edilmelidir. 
  • Spor yapmaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Aksi takdirde vücutta hasar meydana gelebilir. 
  • Spor bittikten sonra ise 5-10 dakika soğuma hareketleri yapılmalıdır. Böylece kaslar dinlenir ve vücut enerji harcamadan dinlenme pozisyonuna yavaşça geçer.
  • Kilo verme nedeniyle oluşan deri sarkmalarının önlenmesi için pilates, aerobik sporu uygundur. 
  • Günlük hayatta kısa mesafeler yürünerek gidilmeli, asansör yerine merdiven kullanılmalıdır.
  • Alışverişi eve sipariş vermek yerine markete yürüyerek gidilerek alışveriş yapılmalıdır.
  • Ev içinde her şey elinizin altında olacak şekilde bir düzen kurmayın. Bunun yerine evde de hareket edin ve ev işleri için de zaman ayırın. 
  • Kalça ve göbek erimesi için pilates topu ile egzersizler yapın. 
  • Dış görüntünüzden ötürü dışarı çıkmaktan ya da spor salonuna gitmekten çekinmeyin. Ne kadar yol kat ettiğinizi düşünerek motive olun. 

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
45AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.