fbpx

Mide Balonu

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu mideninin içersine yerleştirilen midede steril su ile şişirilen yumuşak yapıda silikon bir balondur. Midede yer kaplayarak kişinin daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar. Mide balonu yemek porsiyonlarının küçülmesine ve böylelikle hastaların hedeflerindeki kilolara ulaşmasına yardımcı olur.

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mide balonu 18 – 60 yaş arası Vücut Kitle Endeksi 25 ve üzerinde olan kilolarından kaynaklı problem yaşayan  ve bu problemi çözemeyen kişilere uygulanabilir.Mide balonu uygulaması, sağlıklı yaşam tarzına geçiş yapmak isteyen ve VKİ (Vücut Kitle Endeksi) uygun olan hastaların kilo verebilmesi için yardımcı bir uygulamadır.

Mide balonu uygulaması hayati bir ameliyat geçiremeyecek kadar fazla kilolu olduğu düşünülen hastalar için riskli ameliyatların öncesinde fazla kilonun verilip ameliyat riskinin azaltılması için uygulanabilir.

MİDE BALONU NASIL TAKILIR?

Mide balonu anestezi uygulanarak yerleştirilir. Endoskopik kamera kullanılarak midenin ilk muayenesini yapılır daha sonra balon yemek borusundan aşağıya dolum tüpüne bağlı olarak mideye indirilip yerleştirilir.

Mide balonu yumuşak silikon bir malzemeden yapılmıştır. Sönük şekilde mideye indirilen balon, dolum tüpü (kateter) aracılığıyla tuzlu su ve mavi boya ile 500-700 ml arasında  doldurulur.

Balon dolduğunda dolum tüpü dış ucundan hafifçe çekerek çıkararılır ve balonun valfi kendiliğinden kapanır. Doldurululan mide balonu bağırsağa geçemeyecek büyüklüktedir. Midenin içinde serbestçe yüzer. Yerleştirme genellikle 20-30 dakika sürer.

MİDE BALONU MİDEDE NE KADAR SÜRE KALIR?

Mide balonlarının farklı sürelerde midede kalan çeşitleri vardır. 4 Aylık yutulabilir balon 4 ay sonra mideden boşaltım yoluyla kendiliğinden atılır. 6 Aylık balonlar yerleştirildikten 6 ay sonra mideden endoskopik yöntemle çıkarılır.12 aylık ayarlanabilir balon  12 ay içerisinde doktorun uygun gördüğü aralıklarla hastanın kilo verme durumuna göre biraz daha şişirilebilir. 12. Ayın sonunda endoskopik yöntemle mideden çıkarılır.

MİDE BALONU İLE NE KADAR KİLO VERİLİR?

Obezite cerrahisinde ki diğer yöntemlerde olduğu gibi mide balonunda da kişinin ne kadar kilo vereceğini belirleyen etmenler vardır. Kişilerin ne kadar kilo vereceği mide balonu takıldıktan sonra diyet ve spor yapmaya dikkat ederek sağlıklı bir yemek düzeni oturtmalarına göre değişmektedir.

 Araştırmalarda  mide balonu takılan hastaların diyetlerine uymalarına ve yanlış yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmelerine göre ortalama 7-39 kilo arasında kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

MİDE BALONU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Mide balonları  sıvı ya da hava ile doldurulmaları, midede kalma süreleri, yerleştirilme şekilleri gibi farklı özelliklere sahiptirler.

Genel olarak mide balonları ; endoskopik olarak yerleştirilen mide balonları ve yutulabilir mide balonu şeklinde iki gruba ayrılırlar.

1-Endoskopik olarak yerleştirilen mide balonları 6 aylık ve 12 aylıktır. Bu mide balonları süreleri dolunca endoskopik olarak çıkarılır.

2-Yutulabilen mide balonu 4 aylıktır. Su ile hap gibi yutulur ve sonrasında vücuttan boşaltım yoluyla atılır.

EN GÜVENLİ MİDE BALONU MARKALARI HANGİLERİ?
Medsil, Medicone, Spatz ve Elipse ülkemizde ve dünya çapında güvenilir mide balonu markalarıdır. Kaliteli mide balonlarının tercih edilmesi sayesinde midenin balona alışma sürecinde hastalarda bulantı ve kusma daha az görülür.

MEDSİL

*Türkiye’de en çok kullanılan balon markalarından biridir.

*Balon endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 Ay boyunca midede kalabilen bir balondur.

 *Mideye yerleştirilen balon sıvı ile şişirilmektedir.

 *6 Aylık süre boyunca ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

*6 Aylık mide balonu Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

Balonda oluşan sızıntı durumunda sıvı  hastanın idrar rengini değiştirdiği için hastanın anlaması anlaması mümkündür

*Çok fazla kilo problemi olmayan insanlarlar için performans ve fiyat avantajı sağlamaktadır.

MEDICONE 

*Medicone mide balonu %100 silikon yapıdadır.

*Balon endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 ay midede kalabilir.

*Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

*Bu sürede ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

SPATZ

*Spatz mide balonu uygulaması hacmin ayarlanabildiği tek balon çeşididir.

*Midede kalma süresi 12 ay(1 Yıl) dır.

*Mideye yerleştirilen balon hava ile şişirilmektedir.

*Hastanın kilo vermesini arttırmak için hastanın durumuna göre dönem dönem hava basıncı arttırılabilir. 

*Spatz mide balonu hastanın ihtiyacına göre uç kısmındaki tüp sayesinde gerektiğinde endoskop yardımıyla küçültme veya büyütme imkanı sağlamaktadır.

*Hastada oluşan şikayetleri azaltmak için gerektiğinde indirilebilir veya  hastanın kilo vermesini hızlandırmak için doktor gerekli gördüğü takdirde şişirilebilir.

*Bir yıl boyunca ortalama 15-30 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir. 

*Bu balon Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olan hastalar için idealdir.

ELİPSE

Yutulabilir mide balonları obezite cerrahisinde  son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Hastalar hiçbir cerrahi müdahele olmadan kapsül şeklindeki balonu endoskopi veya anesteziye gerek kalmadan suyla yutarlar ve işlem sonrası günlük yaşamlarına dönebilirler. Ülkemizde ve dünyada uygulanan tek yutulabilir mide balonu markası Elipsedir.

*Kapsül şeklindeki mide balonu hap gibi yutulur ve 4-6 ay midede kalır.

*Yutulan balon kateter tüpe bağlıdır, yutulduktan sonra katerter aracılığıyla sıvı ile doldurulur.

*İşlem esnasında endoskopi ve anestezi yapılmaz.

*4-6 ay sonra erir ve sindirim sisteminden boşaltım yoluyla atılır, balonu çıkarma işlemine gerek yoktur.

*Yutulan mide balonu ile ortalama 10-18 Kg verilebilir.

*Bu mide balonu için Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olmalıdır.


MİDE BALONUNUN İÇİNDE NE VAR?

Mide balonları sıvı dolu mide balonları ve hava dolu mide balonları olarak ikiye ayrılır.

Sıvı ile doldurulan mide balonları hafif sedasyon altında mideye yerleştirilir. Mideye yerleştirilen silokon balon kateter aracılığıyla metilen mavisi ile boyanmış 400-700 mL salin( tuzlu su) ile doldurulur.

Hava dolu balonlardan sonra bulantı ve kusma biraz daha az görülür ancak sıvı dolu balonlara kıyasla daha az kilo kaybı ile sonuçlanır.

MİDE BALONUN TAKILMASI NE KADAR SÜRER?

Mide balonu hafif sedasyon ile endoskopik yolla mideye  yerleştirilir. Balon mideye yerleştirildikten sonra balona bağlı katater aracılığıyla mavi su ve salin (tuzlu su ) ile doldurulurak şişirilir. Mide balonunun yerleştirilme işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer.MİDE BALONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Mide balonunun diğer obezite cerrahisi yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır.

1-Mide balonu kesi ve dikiş işlemleri yapılmayan ameliyatsız bir zayıflama yöntemidir.
2-Komplikasyon riski çok düşüktür.
3-Mide balonu yerleştirilme işlemi günü birliktir.
4-Mide balonu işleminden sonra aynı gün normal hayata devam edilebilir.
5-Diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden daha uygun fiyattadır.
6-Kilo kaybı ile obeziteye bağlı sağlık problemleri azalmaktadır.
7-Kalıcı bir işlem değildir, geri dönüşü olabilir.
8-İstendiği vakit doktor kontrolünde çıkarılabilir.
9-İstenilen kiloya ulaşmak için belirli aralıklarla tekrar uygulanabilir.


 KİMLER MİDE BALONU KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

-Vücut Kitle Endeksi 27 nin altında olan,
-18 Yaş altı ve 60 yaş üstü olan,
-Midesiden daha önce mide operasyonu geçirmiş olan,
-Şiddetli mide ülseri rahatsızlığı olan,
-Kanında pıhtılaşma sorunu olan,
-Mide fıtığı olan,
-Yemek borusunda ülser yada darlık olan hastalar için mide balonu uygulaması uygun değildir.

YUTULABİLİR BALON ELİPSENİN DİĞER BALONLARDAN FARKI NEDİR?

6 Aylık ve 12 aylık mide balonları anestezi ile endoskopik yöntemle  yerleştirilir. Tedavi süresi dolunca yine endoskopik yöntemle çıkarılır.

-Elipse mide balonunun diğer balonlardan en önemli farkı endoskopisiz anestezisiz şekilde yerleştirilmesi doğal yollarla vücuttan atılmasıdır.

-Elipsenin diğer balonlardan farkı bu mide balonu uygulamasında kapsül şeklindeki mide balonu hap gibi su ile yutulur ve 4-6 ay midede kalır.

-İşlem esnasında endoskopi ve anestezi yapılmaz. 4-6 ay sonra erir ve sindirim sisteminden boşaltım yoluyla atılır, balonu çıkarma işlemine gerek yoktur.

-Yapısı itibari ile daha ince ve pürüzsüz şekilde üretildiği için diğer balonlardan daha az mide bulantısı yapar.

 YUTULABİLİR ELİPSE MİDE BALONU NASIL UYGULANIR?

 Alluiron Elipse mide balonu kapsül şeklinde tasarlanmıştır. İşlem yapılırken hastalar bu kapsülü su ile yutarlar. Yutulan kapsül bir katatere bağlıdır , mideye indiği zaman röntgen çekilerek yeri tesbit edilir.

 Midede uygun yerde olduğu tesbit edildikten sonra balon katater aracılığı ile 550 ml sıvı ile doldurulur. Doldurulan balon greyfurt büyüklüğündedir. Balon dolduktan sonra katerter çekilir. Elipse mide balonu uygulaması tamamlanmış olur.

YUTULABİLİR ELİPSE MİDE BALONU NASIL ÇIKARILIR?

Elipse mide balonu mide de 16-24 hafta boyunca durabilir. 16. Haftadan sonra balonun valf kapağı kendiliğnden erir. Balonun içindeki sıvı boşalır. Balon sindirim sistemi aracılıyla bağırsaklardan geçerek vücuttan kendiliğinden atılır. Hastaların çoğu balonunun atıldığını fark etmez.


MİDE BALONUNUN YAN ETKİ VE RİSKLERİ NELERDİR?

Mide balonundan kaynaklanan olası komplikasyonlar;

Mide bulantısı ve kusma
Mide balonu takıldıktan sonra hastaların çoğunun yaşadığı bir problemdir.Doktorunuzun verdiği mide bulantısını geçirici ilaçları kullanmalı ve küçük porsiyonlarla yavaş yemeye dikkat etmelisiniz.

Mide ekşimesi ve asit reflü
Bu rahatsızlığın geçmesi için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Baharatlı yağlı yememeye ve alkol kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kabızlık
Mideye giren yemek miktarı azaldığı için bağırsak hareketlerinde azalma görülebilir.Bol su içerek ve lifli gıdalar tüketerek probleminizi çözebilirsiniz.

Geğirme
Yemeklerden sonra mide balonunun etrafına sıkışan yiyecekler geğirmeye sebep olabilir. Yemeklerden 30 dakika sonra birşeyler içmek ve hareket etmek bu durumu engeller.

Balon sızıntısı

Mide balonları basınca ve mide asidine dayanıklı şekilde üretilmiştir ancak mide asidinin çok yüksek oranda olması ve mideye gelen darp durumlarında yırtılır ve sızıntı yaşanabilir. Mide balonu yırtıldığında yada delindiğinde mide balonunun içindeki sıvı idrarda renk değişimine sebep olur. Bu durumda mide balonu hemen çıkarılmalıdır.


MİDE BALONU TAKILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Mide bulantısını önlemek için yavaş, küçük yudumlarla içmek önemlidir.

Gün içinde 6-8 bardak sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir.

Gazlı içecekler gibi gaz oluşturacak içeceklerden de kaçınılmalıdır.

Alkol,kahve ve enerji içecekleri kullanılmamalıdır.

Yemeklerden 30 ila 45 dakika önce ve sonrasında bir şey içilmemelidir.

Katı sıvı ayrı şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gece yatmadan 2 saat önce yemek yemek bırakılmalıdır.

Mide balonu ile beslenme sürecinde sert lifli yiyecekler, sert sebze, sert meyveler,meyvelerin kabukları, çekirdekler, peynir,  krema, kahve, alkol gibi yiyecek ve içecekler midede zor sindirilediği için dikkatli tüketilmelidir.

Sindirim hareketlerinin düzene girmesi için kısa süreli de olsa hareket edilmelidir, hareket etmek yiyeceğin mideden bağırsağa geçmesine yardımcı olacaktır.MİDE BALONUNU MU?TÜP MİDE AMELİYATINI MI? TERCİH ETMELİYİM?

Obezite cerrahisi ameliyatlarında hastaların vücut kitle endekslerine göre farklı ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Bu ameliyatların farklı avantaj ve dezavatajları vardır. Mide balonu uygulaması geriye dönüşü olan geçici bir prosedürdür.Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü alındığı için işlemin geriye dönüşü yoktur. Mide balonu uygulamasında tüp mide ameliyatına göre daha az kilo verilir.

Her iki uygulamada da sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya dikkat edilmediği takdirde uzun dönemde kilo alımı görülebilir. Mide balonu uygulaması maliyet olarak tüp mide ameliyatına göre daha uygundur. Hastalar kendileri için uygun ameliyata doktorları ile beraber karar vermelidirler.

6 AYLIK VE 12 AYLIK BALONUN FARKLARI NELERDİR?

6Aylık mide balonu ve 12 aylık mide balonları arasında ki başlıca fark mide de kalma sürelerinin farklı olmasıdır. Mide balonunun midede kalma süresinin uzaması hastaların yemek düzenlerinin oturmasını ve daha fazla kilo vermelerini sağlar. İki balonda endoskopik yöntemle olarak ağızdan yerleştirilir ve kullanım süreleri dolunca endoskopik yöntemle çıkarılır.

 Hastalar vermek istedikleri kilo hedeflerine göre balon tercihinde bulunabilir.Kişilerin 10-18 kilo fazlası varsa 6 aylık mide balonunu tercih edebilirler.  15 Kilodan fazlası olan hastaların 12 aylık mide balonunu tercih etmesi tavsiye edilir. Mide balonu takılan kişinin ne kadar kilo vereceği kişilerin diyetlerine ve spor yapmaya dikkat edip etmediklerine göre değişir. Mide balonunda hastaların verdiği kilolar farklı olsada diyetle karşılaştırıldığında mide balonu takılan hastaların, tek başına diyet ve spor ile verdiklerinden daha fazla zayıfladıkları tespit edilmiştir.


 MİDE BALONU SONRASI NASIL BESLENMELİYİM?

 Mide balonu takıldıktan sonra hastalar sıvı, püre, yumuşak ve  düzenli beslenme şeklinde aşamalı olarak normal yemek düzenine geçerler.

1.Aşama İlk 4 Gün Sıvı Beslenme

-Yağsız veya yarım yağlı süt
-Et suyu ve tavuk suyu çorbalar(Tanesiz, yağsız, salçasız)
-Az yağlı yoğurt ve sade yoğurt içecekleri
 -%100 meyve suyu (şeker ilavesiz) olmalı
-Bitki veya meyve çayları

1.Aşamada Dikkat Edilecekler Şeyler

* Mide bulantısını önlemek için yavaş, küçük yudumlarla içmek önemlidir.

* Gün içinde 6-8 bardak sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir.

* Tüm sıvılar, parçacıklar veya topaklar olmadan tamamen pürüzsüz olmalıdır.

* İçilen şeylerin kıvamı pipetten geçebilecek kıvamda olmalıdır.

* Mideye fazla hava girmesine sebep olacacağı için pipetle içilmemelidir.

* Çay asidiktir, mide ekşimesine sebep olabilir tüketimine dikkat edilmelidir.

* Meyve suyu içerken şeker alımını yani kaloriyi azaltmak için su ile yarı yarıya seyreltilmelidir.

* Asit oranı yüksek olan portakal greyfurt limonata domates suyu gibi içeceklerden kaçınılmalıdır.

* Kalori alımını azaltmak için su, şekersiz çay veya şekersiz içecekler tüketmeye dikkat edilmelidir.

* Gazlı içecekler gibi gaz oluşturacak içeceklerden de kaçınılmalıdır.

* Alkol,kahve ve enerji içecekleri kullanılmamalıdır.

*Sindirim hareketlerinin düzene  girmesi için kısa süreli de olsa hareket edilmelidir, hareket etmek yiyeceğin mideden bağırsağa geçmesine yardımcı olacaktır.

2.Aşama 4 -8 Gün Püre Beslenme

-Sebze püresi

-Meyve püresi

-Patates püresi

-Tavuk püresi

-Konserve balık püresi

-Az yağlı yoğurt

-Az yağlı muhallebi

-Konserve bakliyatların püreleri

 2.Aşamada Dikkat Edilecek Şeyler

* Hazırladığınız püreler pürüzsüz olmalıdır.

* Gün boyu 5-6 öğün yiyebilirsiniz.

* Öğünlerde 1-2 yemek kaşığı yiyebilir, iyi hissettiğinizde arttırabilirsiniz.

* Protein içeriği yüksek gidalar tercih edilmelidir.

* Yoğurt gibi yumuşak kıvamda ve pürüzsüz olmalıdır.

* Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır.

3.Aşama 8-12 Gün Yumuşak Besinler

Yumurta çeşitleri (omlet,haşlanmış)

-Koyu kıvamda çorba

-Yulaf lapası 


-Et ve tavuk püresi


3.Aşamada Dikkat Edilecek Şeyler

*
İyi pişmiş çatalla ezilebilen yumuşak yiyecekler yenilmelidir.

* Küçük porsiyonlarda yemek için küçük tabak kullanılmalıdır.


* Yumuşak sıvı yiyeceklerin içinde sert besinler olmamasına dikkat edilmelidir.

* Yemeklerden 30 ila 45 dakika önce ve sonrasında bir şey içilmemelidir.

4.Aşama 12.Günden Sonra Düzenli Beslenme

Normal yemek yeme düzeninize geçebilir, diyet listenizde çeşitleri arttırabilirsiniz .

-Kendinizi çok 3-4 saatten fazla aç bırakmamalı, hergün 3 ana öğün yemelisiniz.

-Yemek tabağınızı küçültüp tabağınızda 3/4 oranında protein ve sebze , 1/4 oranında karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.

-Arada açıktığınız zaman meyve, kuruyemiş veya yoğurt tüketebilirsiniz.

4.Aşamada Dikkat Edilecek Şeyler

Lokmalar çok çiğnenmeli ve yemek süresi 20 dakikayı bulmalıdır.

-Katı sıvı ayrı şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir.Midenin hacmi küçük olduğu için vücut için gerekli besinleri almak için dikkatli beslenilmelidir.

-Yumuşak hamurlu ekmek, çok pişmiş makarna, çok pişmiş pilav mide balonuna yapışabilir ve koku yapabilir. Balon yemekten yarım saat sonra yarım bardak su içerek temizlenebilir.

-Mide balonu ile beslenme sürecinde sert lifli yiyecekler, sert sebze, sert meyveler,meyvelerin kabukları, çekirdekler, peynir,  krema, kahve, alkol gibi yiyecek ve içecekler midede zor sindirilediği için dikkatli tüketilmelidir.

 MİDE BALONU NASIL ÇIKARILIR?

Mide balonunun kullanım süresi dolduğunda balon delinir ve söndürülür. Daha sonra bir kateter aracılığıyla salin(tuzlu su) boşaltılır ve özel çıkarıcı cımbızlarla endoskopik bir tüp aracılığıyala ağızdan çıkarılır.

 MİDE BALONU PATLAR MI?

Mide balonu patlamayacak şekilde basınca ve aside dayanıklı üretilmiştir ancak mide içerisinde çok yüksek asit olması durumunda delinebilir  yada yırtılabilir. Bu çok nadir yaşanan bir komplikasyondur.

 Mide balonun delinmesi halinde mide balonunun içindeki mavi renkli sıvı mideye karışır böbreklerden süzülürek idrarın mavi olmasını sağlar. İdrarda mavi renk görüldüğü zaman hemen doktora başvurulmalı ve balonu çıkarma işlemi uygulanmalıdır.

 MİDE BALONU ÇIKARILDIKTAN SONRA KİLO ALIRMIYIM?

Mide balonu çıkarıldıktan sonra hasta mide balonu süresinde kazandığı az yemek yeme ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dikkat etmediği takdirde kilo alabilir. Mide balonu kalıcı bir etkiye sahip değildir . Hastanın az yemek yeme ve sağlıklı beslenme düzenine geçmesine  yardımcı olan bir uygulamadır.

 Mide balonu çıkarıldığında hastalar eskisi gibi büyük porsiyonlar yiyebilir. Balonunun başarılı ve kalıcı bir sonucunun olması hastanın eski alışkanlıklarını değiştirmesine bağlıdır.

MİDE BALONUNDA ÖLÜM RİSKİ VAR MI?

Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile geçmiş dönemlerde mide balonundan kaynaklanan problemler günümüzde ortadan kalktı. Mide balonunda kaynaklı ölüm riski 0.01 in altındayken araştırmalarda obeziteye bağlı hastalıklardan kaynaklı ölüm oranının 0.23 olduğu tespit edilmiştir. Obeziteye bağlı rahatsızlıkların kişilerin sağlığına verdiği zarar obezite ameliyatlarından daha tehlikelidir.(1)


MİDE BALONU İLE EGZERSİZ YAPABİLİR MİYİM?

Mide balonu uygulamasından sonra kendinizi iyi hissettiğiniz zaman spor yapmaya başlamalısınız. Kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için sporun hayatınızda olması çok önemlidir. Egzersiz yaparken başlarda mide balonunun hareket ettiğini hissedebilirsizniz Bu durum bir sorun oluşturmaz bir süre sonra bu duruma alışırsınız. Mide balonu süresince yürüyüş, yüzme, fitness hareketeleri ve birçok sporu yapabilirsiniz. Midenize darbe almayacağınız sporları tercih etmelisiniz.


MİDE BALONU SONRASI SİGARA İÇİLİR Mİ?

Mide balonu uygulamasından 10 gün önce hastalar sigarayı bırakmalıdır. Sigara kullanan kişiler mide balonu taktırdıktan 10 gün sonra sigara içmeye başlayabilir. Sigara, mide yüzeyini mide asidinden koruyan mukus tabakasının üretimini azaltır. Bu tabakanın azalmasından dolayı  mide asidi mide dokusuna zarar verebilir. Mide balonuna alışma sürecinde bu durum midenizi rahatsız edebilir.  Aç karnına sigara içilmesi reflü oluşumuna sebep olacağı için mide balonu sürecinin sağlıklı geçirilmesi için kesinlikle aç karnına içilmemelidir. Sigara genel olarak birçok sağlık problemine yol açmaktadır. Bu yüzden hastalarımızın sağlıklı yaşam için adım attıkları zayıflama sürecinde sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyoruz.

MİDE BALONU SONRASI ALKOL KULLANILABİLİR Mİ?

Mide balonu işleminden 10 gün sonra alkol kullanabilirsiniz. Alkolün kalori miktarının yüksek olması fazla tüketilme durumunda mide balonunda istenilen sonucun alınmasını olumsuz etkiler. Alkol mide balonuna zarar vermesede midede şişkinlik, yanmaya ve reflüye sebep olabilir. Aç karnına alkol aldığınızda alkol daha hızlı kana karışacağı için daha hızlı etki gösterebilir. Aç karnına tüketmemeye ve alkol aldığınızda günlük kalori miktarınızı aşmamaya dikkat etmelisiniz. 


MİDE BALONUNU TÜRKİYE DE YAPTIRMAK GÜVENLİ Mİ?

Türkiye de uzman sağlık personeli sayısının ve tıbbi teknolojisi üst düzey hastanelerin sayısının fazla olması yabancı hastaların güvenle tercih etmesini etmesini sağlıyor. Uzman doktor ve kaliteli hastane sayısının fazla olması tüm hastalar için bütçelerine uygun tedavi imkanı bulabilme fırsatı sunuyor.
Yabancı hastaların obezite amelitalarını Türkiye de olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Uygun tedavi maliyetleri,uzman sağlık personelleri, teknolojik hastaneler, bekleme süresinin kısa olması, hastaların geldiklerinde aynı zamanda tatil yapabilme durumu bunlardan başlıcalarıdır.

 FORMLARDA Kİ MİDE BALONU YORUMLARINA GÜVENMELİ MİYİM?

Mide balonu uygulaması ile ilgili her hastanın farklı deneyimleri vardır. Hastaların tedavi süresine, mide balonu sürecinde diyet ve spor yapmalarına dikkat etme durumlarına göre verdikleri kilolar değişebilir. Mide balonu takıldıktan sonra hastaların %90 ında mide bulantısı görülür. Bu süreç hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle 3. günden sonra geçer. Herkesin yaşadığı deneyim benzer olsada kişilerin vücut dirençleri farklı olduğu için her hasta bu süreci farklı geçirecektir.

MİDE BALONU TÜRKİYEDE NEDEN UCUZ?

Türkiye medikal alanda gelişmiş bir ülkedir. Alanında uzman doktor sayısının çok olması ve tıbbı teknolojisi yüksek bir çok hastanenin bulunması tedavi ve ameliyatların daha uygun maliyetlerle gerçekleşmesine olanak sağlıyor.
KAYNAKLAR:

(1)ntv.com.tr/saglik t2EUxj4mokW2Mtnjg7Zuxg


İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
45AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.