fbpx

Mide Balonu

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu midenin içeresine yerleştirilen midede steril su (serum izotonik )  ile şişirilen yumuşak yapıda silikon bir balondur. Midede yer kaplayarak kişinin daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar. Mide balonu yemek porsiyonlarının küçülmesine ve böylelikle hastaların hedeflerindeki kilolara ulaşmasına yardımcı olur.

MİDE BALONU NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?


1985 yılında başlayan denemelerin sonucunda günümüzde  kullanılan mide balonları geliştirilmiştir. 1985 yılında Garren-Edwards gastrik balonu, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alan ilk mide içi balon (IGB)dur. Bu balon 2 gastroenterolog tarafından tasarlanmıştır; Lloyd R. Garren ve eşi Mary L. Garren tarafından yapılmıştır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bir kilo verme cihazı olarak geçici kullanım için onaylanmıştır, ancak üretimi 1988’de durdurulmuş ve önemli komplikasyonlar görülmesi nedeniyle 1992’de onay geri çekilmiştir.

Balonun kullanımı yaşanan komplikasyonlardan dolayı 1992 yılında durdurulsa da tasarımın geliştirilmesi, daha etkili ve daha güvenli bir intragastrik balonun geliştirilmesine yol açmıştır. Geliştirilen yöntemlerle ortaya çıkan balonlar 2015 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından FDA onayı alıp ; dünyada ve ülkemizde obezite hastaları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR?


Mide balonu 18 – 60 yaş arası Vücut Kitle Endeksi 27 ve üzerinde olan kilolarından kaynaklı problem yaşayan  ve bu problemi çözemeyen kişilere uygulanabilir. Mide balonu uygulaması, sağlıklı yaşam tarzına geçiş yapmak isteyen ve VKİ (Vücut Kitle Endeksi) uygun olan hastaların kilo verebilmesi için yardımcı bir uygulamadır.

Mide balonu uygulaması hayati bir ameliyat geçiremeyecek kadar fazla kilolu olduğu düşünülen hastalar için riskli ameliyatların öncesinde fazla kilonun verilip ameliyat riskinin azaltılması için de uygulanabilir.


MİDE BALONU NASIL TAKILIR?


Mide balonu genel anestezi yada sedasyon anestezi uygulanarak yerleştirilir. Endoskopik kamera kullanılarak midenin ilk muayenesini yapılır, muayenede midede herhangi bir yaranın olup olmaması gastrit durumu yada mide fıtığı gibi durumlar söz konusuysa işlem gerçekleştirilmez. Yapılan endoskopik muayene de bu gibi problemler yoksa balon işlemi uygulanmaya başlayabilir.

Mide balonu yemek borusundan aşağıya dolum tüpüne bağlı olarak mideye indirilip yerleştirilir. Mide balonu yumuşak silikon bir malzemeden yapılmıştır. Sönük şekilde mideye indirilen balon, dolum tüpü (katater) aracılığıyla izotonik su ve mavi boya ile hastanın mide büyüklüğünün durumuna göre 500-700 ml arasında  şişirilir. Balonu dolduğunda dolum tüpü dış ucundan hafifçe çekerek çıkartılır ve balonun valfi kendiliğinden kapanır. Şişirilen mide balonu bağırsağa geçemeyecek büyüklüktedir. Midenin içinde serbestçe kalır. Mide balonu yerleştirmesi genellikle 20-30 dakika sürer.

MİDE BALONU MİDEDE NE KADAR SÜRE KALIR?Mide balonlarının farklı sürelerde midede kalan çeşitleri vardır. 4 Aylık yutulabilir balon 4 ay sonra mideden boşaltım yoluyla kendiliğinden atılır. 6 Aylık balonlar yerleştirildikten 6 ay sonra mideden endoskopik yöntemle çıkarılır.12 aylık ayarlanabilir balon  12 ay içerisinde doktorun uygun gördüğü aralıklarla hastanın kilo verme durumuna göre biraz daha şişirilebilir. 12. Ayın sonunda endoskopik yöntemle mideden çıkarılır.


MİDE BALONU İLE NE KADAR KİLO VERİLİR?

Obezite cerrahisinde ki diğer yöntemlerde olduğu gibi mide balonunda da kişinin ne kadar kilo vereceğini belirleyen etkenler vardır. Kişilerin ne kadar kilo vereceği mide balonu takıldıktan sonra diyet ve spor yapmaya dikkat ederek sağlıklı bir yemek düzeni oturtmalarına göre değişmektedir. Araştırmalarda  mide balonu takılan hastaların diyetlerine uymalarına ve yanlış yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmelerine göre ortalama 7-39 kilo arasında kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

MİDE BALONU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


Mide balonları  sıvı ya da hava ile doldurulmaları, midede kalma süreleri, yerleştirilme şekilleri gibi farklı özelliklere sahiptirler.

Genel olarak mide balonları ; endoskopik olarak yerleştirilen mide balonları ve yutulabilir mide balonu şeklinde iki gruba ayrılırlar.Endoskopik olarak yerleştirilen mide balonları 6 aylık ve 12 aylıktır. Bu mide balonları süreleri dolunca endoskopik olarak çıkarılır.Yutulabilen mide balonu 4 aylıktır su ile hap gibi yutulur ve sonrasında vücuttan boşaltım yoluyla atılır.

EN GÜVENLİ MİDE BALONU MARKALARI HANGİLERİ?


Medsil, Medicone, Spatz, Orbera ve Elipse ülkemizde ve dünya çapında güvenilir mide balonu markalarıdır.

MEDSİL

*Türkiye’de en çok kullanılan balon markalarından biridir.

*Balon endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 Ay boyunca midede kalabilen bir balondur.

 *Mideye yerleştirilen balon sıvı ile şişirilmektedir.

 *6 Aylık süre boyunca ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

*6 Aylık mide balonu Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

Balonda oluşan sızıntı durumunda sıvı  hastanın idrar rengini değiştirdiği için hastanın anlaması mümkündür.

*Çok fazla kilo problemi olmayan insanla için performans ve fiyat avantajı sağlamaktadır.

MEDICONE 

*Medicone mide balonu %100 silikon yapıdadır.

*Balon endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilir ve 6 ay sonra aynı şekilde çıkarılır. 

*6 ay midede kalabilir.

*Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir.

*Bu sürede ortalama 10-20 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir.

SPATZ

*Spatz mide balonu uygulaması hacmin ayarlanabildiği tek balon çeşididir.

*Midede kalma süresi 12 ay(1 Yıl) dır.

*Mideye yerleştirilen balon hava ile şişirilmektedir.

*Hastanın kilo vermesini arttırmak için hastanın durumuna göre dönem dönem hava basıncı arttırılabilir. 

*Spatz mide balonu hastanın ihtiyacına göre uç kısmındaki tüp sayesinde gerektiğinde endoskop yardımıyla küçültme veya büyütme imkanı sağlamaktadır.

*Hastada oluşan şikayetleri azaltmak için gerektiğinde indirilebilir veya  hastanın kilo vermesini hızlandırmak için doktor gerekli gördüğü takdirde şişirilebilir.

*Bir yıl boyunca ortalama 15-25 Kg kilo kaybı sağlanabilmektedir. 

*Bu balon Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olan hastalar için idealdir.


ELİPSEYutulabilir mide balonları obezite cerrahisinde  son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Hastalar hiçbir cerrahi müdahale olmadan kapsül şeklindeki balonu endoskopi veya anesteziye gerek kalmadan suyla yutarlar ve işlem sonrası günlük yaşamlarına dönebilirler. Ülkemizde ve dünyada uygulanan tek yutulabilir mide balonu markası Elipsedir.

*Kapsül şeklindeki mide balonu hap gibi yutulur ve 4-6 ay midede kalır.

*Yutulan balon kateter tüpe bağlıdır, yutulduktan sonra katerter aracılığıyla sıvı ile doldurulur.

*İşlem esnasında endoskopi ve anestezi yapılmaz.

*4-6 ay sonra erir ve sindirim sisteminden boşaltım yoluyla atılır, balonu çıkarma işlemine gerek yoktur.

*Yutulan mide balonu ile ortalama 10-15 Kg verilebilir.

*Bu mide balonu için Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olmalıdır.


MİDE BALONUNUN İÇİNDE NE VAR?

Mide balonları sıvı dolu mide balonları ve hava dolu mide balonları olarak ikiye ayrılır.

Sıvı ile doldurulan mide balonları hafif sedasyon altında mideye yerleştirilir. Mideye yerleştirilen silikon balon kateter aracılığıyla metilen mavisi ile boyanmış 400-700 mL serum izotonik ile doldurulur.

Hava dolu balonlardan sonra bulantı ve kusma biraz daha az görülür ancak sıvı dolu balonlara kıyasla daha az kilo kaybı ile sonuçlanır.MİDE BALONUN TAKILMASI NE KADAR SÜRER?Mide balonu hafif sedasyon ile endoskopik yolla mideye  yerleştirilir. Balon mideye yerleştirildikten sonra balona bağlı katater aracılığıyla mavi su ve serum izotonik ile doldurularak şişirilir. Mide balonunun yerleştirilme işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer.

MİDE BALONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?


Mide balonunun diğer obezite cerrahisi yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır.

Mide balonu kesi ve dikiş işlemleri yapılmayan ameliyatsız bir zayıflama yöntemidir.
Komplikasyon riski çok düşüktür.
Mide balonu yerleştirilme işlemi günü birliktir.
Mide balonu işleminden sonra aynı gün normal hayata devam edilebilir.
Diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden daha uygun fiyattadır.
Kilo kaybı ile obeziteye bağlı sağlık problemleri azalmaktadır.
Kalıcı bir işlem değildir.
İstendiği vakit doktor kontrolünde çıkarılabilir.MİDE BALONUNUN YAN ETKİ VE RİSKLERİ NELERDİR?Mide balonundan kaynaklanan olası komplikasyonlar;

Mide bulantısı ve kusma 
mide balonu takıldıktan sonra hastaların çoğunun yaşadığı bir problemdir. Doktorunuzun verdiği mide bulantısını geçirici ilaçları kullanmalı ve küçük porsiyonlarla yavaş yemeye dikkat etmelisiniz.

Mide ekşimesi, asit, reflü
 rahatsızlığın geçmesi için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Baharatlı yağlı yememeye ve alkol kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kabızlık
 mideye giren yemek miktarı azaldığı için bağırsak hareketlerinde azalma görülebilir. Bol su içerek ve lifli gıdalar tüketerek probleminizi çözebilirsiniz.

Geğirme
Yemeklerden sonra mide balonunun etrafına sıkışan yiyecekler geğirmeye sebep olabilir. Yemeklerden 30 dakika sonra bişeyler içmek ve hareket etmek bu durumu engeller.

Balon sızıntısı 

mide balonları basınca ve mide asidine dayanıklı şekilde üretilmiştir ancak mide asidinin çok yüksek oranda olması ve mideye gelen darbe durumlarında yırtılır ve sızıntı yaşanabilir. Mide balonu yırtıldığında ya da delindiğinde mide balonunun içindeki sıvı idrarda renk değişimine sebep olur. Bu durumda mide balonu hemen çıkarılmalıdır.MİDE BALONU TAKILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?Mide bulantısını önlemek için yavaş, küçük yudumlarla içmek önemlidir.
Gün içinde 6-8 bardak sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir.
Gazlı içecekler gibi gaz oluşturacak içeceklerden de kaçınılmalıdır.
Alkol, kahve ve enerji içecekleri kullanılmamalıdır.
Yemeklerden 30 ila 45 dakika önce ve sonrasında bir şey içilmemelidir.
Katı sıvı ayrı şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir.
Gece yatmadan 2 saat önce yemek yemek bırakılmalıdır.
Mide balonu ile beslenme sürecinde sert lifli yiyecekler, sert sebze, sert meyveler, meyvelerin kabukları, çekirdekler, peynir,  krema, kahve, alkol gibi yiyecek ve içecekler midede zor sindirildiği için dikkatli tüketilmelidir.
Sindirim hareketlerinin düzene girmesi için kısa süreli de olsa hareket edilmelidir, hareket etmek yiyeceğin mideden bağırsağa geçmesine yardımcı olacaktır.


MİDE BALONU SONRASI NASIL BESLENMELİYİM?

  

Mide balonu takıldıktan sonra hastalar sıvı, püre, yumuşak ve  düzenli beslenme şeklinde aşamalı olarak normal yemek düzenine geçerler.


1.Aşama İlk 4 Gün sıvı beslenme 
yağsız veya yarım yağlı süt 
et suyu ve tavuk suyu çorbalar ( tanesiz, yağsız, salçasız)
 az yağlı yoğurt ve sade yoğurt içecekleri
 %100 meyve suyu (şeker ilavesiz) olmalı 
bitki veya meyve çayları

 ilk aşamada dikkat edilecekler şeyler 
mide bulantısını önlemek için yavaş, küçük yudumlarla içmek önemlidir.
Gün içinde 6-8 bardak sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir.
Tüm sıvılar, parçacıklar veya topaklar olmadan tamamen pürüzsüz olmalıdır.
İçilen şeylerin kıvamı pipetten geçebilecek kıvamda olmalıdır.
Mideye fazla hava girmesine sebep olacacağı için pipetle içilmemelidir.
Çay asidiktir, mide ekşimesine sebep olabilir tüketimine dikkat edilmelidir.
Meyve suyu içerken şeker alımını azaltmak için su ile yarı yarıya seyreltilmelidir.
Asit oranı yüksek olan portakal greyfurt limonata domates suyu gibi içeceklerden kaçınılmalıdır.
Kalori alımını azaltmak için su, şekersiz çay veya şekersiz içecekler tüketmeye dikkat edilmelidir.
 Gazlı içecekler gibi gaz oluşturacak içeceklerden de kaçınılmalıdır. 
Alkol, kahve ve enerji içecekleri kullanılmamalıdır.
Sindirim hareketlerinin düzene girmesi için kısa süreli de olsa hareket edilmelidir, hareket etmek yiyeceğin mideden bağırsağa geçmesine yardımcı olacaktır.

2.Aşama 4 -8 Gün püre beslenme

 sebze püresi,
 meyve püresi
, patates püresi,
 tavuk püresi, 
konserve balık püresi,
 az yağlı yoğurt, 
az yağlı muhallebi, 
konserve bakliyatların püreleri

 

2.Aşamada dikkat Edilecek şeyler 
hazırladığınız püreler pürüzsüz olmalıdır.
Gün boyu 5-6 öğün yiyebilirsiniz. 
Öğünlerde 1-2 yemek kaşığı yiyebilir, iyi hissettiğinizde arttırabilirsiniz.
Protein içeriği yüksek gıdalar tercih edilmelidir.
Yoğurt gibi yumuşak kıvamda ve pürüzsüz olmalıdır.
Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır.

3.Aşama 8-12 Gün yumuşak besinler
 yumurta çeşitleri (omlet, haşlanmış) 
koyu kıvamda çorba 
yulaf lapası 
et ve tavuk püresi
3.Aşamada dikkat edilecek şeyler 
iyi pişmiş çatalla ezilebilen yumuşak yiyecekler yenilmelidir.
Küçük porsiyonlarda yemek için küçük tabak kullanılmalıdır.
Yumuşak sıvı yiyeceklerin içinde sert besinler olmamasına dikkat edilmelidir.
Yemeklerden 30 ila 45 dakika önce ve sonrasında bir şey içilmemelidir.


4.Aşama 12.Günden sonra düzenli beslenme 

mide balonu ile normal yemek yeme düzeninize geçebilir diyet listenizde çeşitleri arttırabilirsiniz .
Kendinizi çok 3-4 saatten fazla aç bırakmamalı, her gün 3 ana öğün yemelisiniz.
Yemek tabağınızı küçültüp tabağınızda 3/4 oranında protein ve sebze , 1/4 oranında karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.
Arada acıktığınız zaman meyve, kuruyemiş veya yoğurt tüketebilirsiniz.4.Aşamada dikkat edilecek şeyler

 lokmalar 20 defa çiğnenmeli ve yemek süresi 20 dakikayı bulmalıdır.
Katı sıvı ayrı şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir.
Yumuşak hamurlu ekmek, çok pişmiş makarna, çok pişmiş pilav mide balonuna yapışabilir ve koku yapabilir. Balon yemekten yarım saat sonra yarım bardak su içerek temizlenebilir.
Mide balonu ile beslenme sürecinde sert lifli yiyecekler, sert sebze, sert meyveler, meyvelerin kabukları, çekirdekler, peynir,  krema, kahve, alkol gibi yiyecek ve içecekler midede zor sindirildiği için dikkatli tüketilmelidir.


MİDE BALONU NASIL ÇIKARILIR?


Mide balonunun kullanım süresi dolduğunda balon delinir ve söndürülür. Daha sonra bir kateter aracılığıyla salin (tuzlu su) boşaltılır ve özel çıkarıcı cımbızlarla endoskopik bir tüp aracılığıyla ağızdan çıkarılır.
MİDE BALONU PATLAR MI?Mide balonu patlamayacak şekilde basınca ve aside dayanıklı üretilmiştir ancak mide içerisinde çok yüksek asit olması durumunda delinebilir yada yırtılabilir. Bu çok nadir yaşanan bir komplikasyondur. Mide balonun delinmesi halinde mide balonunun içindeki mavi renkli sıvı mideye karışır böbreklerden süzülerek idrarın mavi olmasını sağlar. İdrarda mavi renk görüldüğü zaman hemen doktora başvurulmalı ve balonu çıkarma işlemi uygulanmalıdır.


MİDE BALONU ÇIKARILDIKTAN SONRA KİLO ALIR MIYIM?Mide balonu çıkarıldıktan sonra hasta mide balonu süresinde kazandığı az yemek yeme ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dikkat etmediği takdirde kilo alabilir. Mide balonu kalıcı bir etkiye sahip değildir . Hastanın az yemek yeme ve sağlıklı beslenme düzenine geçmesine  yardımcı olan bir uygulamadır. Mide balonu çıkarıldığında hastalar eskisi gibi büyük porsiyonlar yiyebilir. Balonunun başarılı ve kalıcı bir sonucunun olması hastanın eski alışkanlıklarını değiştirmesine bağlıdır.MİDE BALONUNDA ÖLÜM RİSKİ VAR MI?Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile geçmiş dönemlerde mide balonundan kaynaklanan problemler günümüzde ortadan kalktı. Mide balonunda kaynaklı ölüm riski 0.01 in altındayken araştırmalarda obeziteye bağlı hastalıklardan kaynaklı ölüm oranının 0.23 olduğu tespit edilmiştir. Obeziteye bağlı rahatsızlıkların kişilerin sağlığına verdiği zarar obezite ameliyatlarından daha tehlikelidir.ntv.com.tr/saglik t2EUxj4mokW2Mtnjg7ZuxgMİDE BALONUNU TÜRKİYEDE YAPTIRMAK GÜVENLİ Mİ?Türkiye de uzman sağlık personeli sayısının ve tıbbi teknolojisi üst düzey hastanelerin sayısının fazla olması yabancı hastaların güvenle tercih etmesini sağlıyor. Uzman doktor ve kaliteli hastane sayısının fazla olması tüm hastalar için bütçelerine uygun tedavi imkanı bulabilme fırsatı sunuyor.
Yabancı hastaların obezite ameliyatlarını Türkiye de olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Uygun tedavi maliyetleri, uzman sağlık personelleri, teknolojik hastaneler, bekleme süresinin kısa olması, hastaların geldiklerinde aynı zamanda tatil yapabilme durumu bunlardan başlıca nedenlerindendir.FORMLARDA Kİ MİDE BALONU YORUMLARINA GÜVENMELİ MİSİNİZ?


Mide balonu uygulaması ile ilgili her hastanın farklı deneyimleri vardır. Hastaların tedavi süresine, mide balonu sürecinde diyet ve spor yapmalarına dikkat etme durumlarına göre verdikleri kilolar değişebilir. Mide balonu takıldıktan sonra hastaların %90 ında mide bulantısı görülür. Bu süreç hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle 3. günden sonra geçer. Herkesin yaşadığı deneyim benzer olsa da kişilerin vücut dirençleri farklı olduğu için her hasta bu süreci farklı geçirecektir.YUTULABİLİR BALONUN DİĞER BALONLARDAN FARKI NEDİR?6 Aylık ve 12 aylık mide balonları anestezi ile endoskopik yöntemle  yerleştirilir. Tedavi süresi dolunca yine endoskopik yöntemle çıkarılır.

Elipse mide balonunun diğer balonlardan en önemli farkı endoskopisiz anestezisiz şekilde yerleştirilmesi doğal yollarla vücuttan atılmasıdır. 

Elipsenin diğer balonlardan farkı bu mide balonu uygulamasında kapsül şeklindeki mide balonu hap gibi su ile yutulur ve 4-6 ay midede kalır.

İşlem esnasında endoskopi ve anestezi yapılmaz. 4-6 ay sonra erir ve sindirim sisteminden boşaltım yoluyla atılır, balonu çıkarma işlemine gerek yoktur.

MİDE BALONU TÜRKİYEDE NEDEN UCUZ?Türkiye medikal alanda gelişmiş bir ülkedir. Alanında uzman doktor sayısının çok olması ve tıbbı teknolojisi yüksek bir çok hastanenin bulunması tedavi ve ameliyatların daha uygun maliyetlerle gerçekleşmesine olanak sağlıyor.KİMLER MİDE BALONU KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?Mide balonu ameliyatı ;
Vücut Kitle Endeksi 27 nin altında olan, 
 midesiden daha önce mide operasyonu geçirmiş olan
, şiddetli mide ülseri rahatsızlığı olan, kanında pıhtılaşma sorunu olan 
mide fıtığı olan, 
yemek borusunda ülser yada darlık olan hastalar için uygun değildir.MİDE BALONU İLE EGZERSİZ YAPABİLİR MİYİM?

Mide balonu uygulamasından sonra kendinizi iyi hissettiğiniz zaman spor yapmaya başlamalısınız. Kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için sporun hayatınızda olması çok önemlidir. Egzersiz yaparken başlarda mide balonunun hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bu durum bir sorun oluşturmaz bir süre sonra bu duruma alışırsınız. Mide balonu süresince yürüyüş, yüzme, fitness  ve birçok sporu yapabilirsiniz. Midenize darbe almayacağınız sporları tercih etmelisiniz.


MİDE BALONUNU MU? TÜP MİDE AMELİYATINI MI? TERCİH ETMELİYİM?

Obezite cerrahisi ameliyatlarında hastaların vücut kitle endekslerine göre farklı ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Bu ameliyatların farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Mide balonu uygulaması geriye dönüşü olan geçici bir prosedürdür. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü alındığı için işlemin geriye dönüşü yoktur. Mide balonu ameliyatında tüp mide ameliyatına göre daha az kilo verilir. Her iki uygulamada da sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya dikkat edilmediği takdirde uzun dönemde kilo alımı görülebilir. Mide balonu uygulaması maliyet olarak tüp mide ameliyatına göre daha uygundur. Hastalar kendileri için uygun ameliyata doktorları ile beraber karar vermeliler.6 AYLIK VE 12 AYLIK BALONUN FARKLARI NELERDİR?

6 Aylık mide balonu ve 12 aylık mide balonları arasında ki başlıca fark mide de kalma sürelerinin farklı olmasıdır. Mide balonunun midede kalma süresinin uzaması hastaların yemek düzenlerinin oturmasını ve daha fazla kilo vermelerini sağlar. İki balonda endoskopik yöntemle olarak ağızdan yerleştirilir ve kullanım süreleri dolunca endoskopik yöntemle çıkarılır. Hastalar vermek istedikleri kilo hedeflerine göre balon tercihinde bulunabilir. Kişilerin 10-15 kilo fazlası varsa 6 aylık mide balonunu tercih edebilirler.  15 kilodan fazlası olan hastaların 12 aylık mide balonunu tercih etmesi tavsiye edilir. Mide balonu takılan kişinin ne kadar kilo vereceği kişilerin diyetlerine ve spor yapmaya dikkat edip etmediklerine göre değişir. Mide balonunda hastaların verdiği kilolar farklı olsa da diyetle karşılaştırıldığında mide balonu takılan hastaların, tek başına diyet ve spor ile verdiklerinden daha fazla zayıfladıkları tespit edilmiştir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.