fbpx

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

Tedavi Künyesi :
Tedavi Detayları

Operasyon Süresi

İşe Dönüş

Yatış Süresi

Başarı Oranı

Hızlı Tedavi

Lazerle Tedavi ile 15-20 Dakikada kesin sonuç ile aynı gün taburcu olabilirsiniz ve size erken işe dönüş imkanı sağlar.

Özel Hastane Konforu

Deneyimli ve yüksek ihtisas sahibi sağlık personelleri ile özel alet ve teknoloji imkanı.

Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

24 yılda binlerce mutlu hastayla kazanılan bilgi, tecrübe ve deneyim ile emin ellerdesiniz.

Kıl Dönmesi veya tıbbi ismiyle Pilonidal Sinüs, genellikle kuyruk sokumunda ortaya çıkan vücutta olan saçların ve kılların bir yere toplanması ve zamanla deri altına girerek şiddetli ağrıya,akıntıya ve apseleşmeye neden olan rahatsızlıktır.
Kıl dönmesi hastalığı oluştuktan sonra ne yazık ki ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Hastalar doktora erken başvuruda bulunurlarsa ameliyatsız yöntemlerle cerrahi bir işleme gerek kalmadan tedavi olabilirler.
Lazerle Kıl Dönmesi tedavisinde sinüs ağzından yani deri üzerinde oluşmuş olan delik yada deliklerden özel küret ve fırçalarla içeriye girilerek içerideki kıllar temizlenir, aynı zamanda Bölgede ağrıya ve akıntıya neden olan granülasyon dokusu Dediğimiz doku yok edilerek burada yeni bir doku oluşumu sağlanmış olur. Plonidal sinüs duvarları kürete edildikten sonra lazer ışınları sayesinde kıl yuvası kapatılır. Hasta işlem sırasında yada sonrasında ağrı hissetmez, kanama gibi problemler yaşanmaz. İsteğe göre lokal(bölgesel uyuşturma), genel ve spinal (bel altı uyuşturma) ile yapılabilir. Klasik cerrahi yöntemlerde hastalarda uzun süre oturamama, yüz üstü yatma, ağrı, dikişlerin açılması veya enfeksiyon olması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Lazer Kıl Dönmesi tedavisinde kesme,doku çıkartma dikiş atma gibi teknikler uygulanmadığı için hastalar aynı gün sosyal yaşatınlarına, ertesi gün işlerine devam edebilirler.
Uzun süre ertelenmiş ve ilerlemiş olan kıl dönmesi hastalığının tedavisinde yüksek çözünürlü optik(kamera) yardımıyla kıl dönmesi hastalığı tedavi edilebilmektedir. Endoskopik plonidal sinüs (epsit) yöntemi ile ileri evre kıl dönmeleri tedavisi yine lazer ile mümkündür.

Lazerle Tedavinin Avantajları

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Tedavi sonrasında ağrı ve kanama problemi olmaz.

Kesme doku çıkartma gibi işlemler olmadığından uzun süre yüz üstü yatmaya gerek yoktur .

İsteğe göre genel, lokal(bölgesel), spinal(bel altı) uyuşturma ile yapılabilir.

Dikiş atma gibi teknikler uygulanmadığı için dikişlerin açılma riski yoktur,

Kısa sürede uygulanır (15-20 dakika)

Tedavi öncesi uzun tahliller ve konsültasyonlar gerekmediğinden iş gücü kaybı olmaz.

İş gücü kaybı azdır ve ertesi gün işe dönülebilir.

Hastanede yatış gerekmez günü birlik bir işlemdir.

Başarı oranı yüksektir, nüks etmez.

Muayene ve Bilgi Formu

1 Step 1
*Başvurunuzu Tamamlamadan Önce Lütfen Telefon Numarasınızı Tekrar Kontrol Etmeyi Unutmayın.
Sizi Hangi Saatler Aramamızı İstersiniz? (Birden Fazla Seçim Yapılabilir)
Lütfen İşaretleyiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Prof.Dr.

Ahmet Ziya Balta

Herkese merhaba,

Trabzon’un Yomra ilçesinde küçük bir köyde başlayan eğitim hayatıma 1989’da kazandığım Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde devam ettim. Mezun olduktan sonra hem iyi bir cerrah hem de vatansever bir asker olarak yurt içi ve yurt dışında bulunduğum görevlerimde ülkemi her zaman gururla temsil ettim. Bir cerrah olarak önceliğim her zaman hastalarım, bir asker olarak önceliğim her zaman vatanım, bir evlat, bir eş olarak ise önceliğim her zaman ailem oldu. Amacım hep “önce iyi bir insan“ olmaktı. Bu davranışlarımla kızlarıma örnek bir baba, hayatta ise örnek bir insan olabilmek asıl amacım oldu. Bunları başarıp aileme, çevreme ve hastalarıma daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için yardım etme umudu içerisinde,

Sevgi ve Saygılarımla...

Ahmet Ziya Balta

Sıkça Sorulan Sorular

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazer kıl dönmesi tedavisinde diğer yöntemler gibi kesi açılmaz dikiş atılmaz, ciltte yaralanma olmadığı için iz kalması söz konusu değildir.
Lazer kıl dönmesi tedavisinde hastaya insizyon (kesi) açılmaz,dikiş gerekmez bu yüzden hastada kanama ve enfeksiyon olmaz.
Lazer tedavisinde kesme ve dikiş atma uygulaması bulunmaz işlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir kolay ve ağrısız bir yöntemdir erken işe dönüş fırsatı vardır kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur.
Lazer kıl dönmesi tedavisi hastanın kıl yuvasının büyüklüğüne göre değişebilir fakat ortalama 15-20 dakika arası sürmektedir.
Lazer tedavisi lokal anesteziyle yapılabilir, fakat hasta konforu için spinal anestezi yada genel anestezi önermekteyiz.
Lazerle kıl dönmesi tedavisi süre olarak kısa hastanın ağrı hissetmeyeceği ve kanamasının olmayacağı bir işlemdir, şeker tansiyon ve kalp hastalarını olumsuz etkileyecek bir yöntem değildir.Hastanın ilaçlarına devam etmemesi için bir neden yoktur.
Lazer kıl dönmesi tedavisinde kıl yuvasının içi ve kötü dokular temizlenerek özel ilaçlarla yıkanır bütün kıllar çıkarıldıktan sonra lazer işlemi uygulanır bu tedavi çok başarılı bir yöntemdir tekrarlama oranı çok düşüktür.
Dünya çapında lazer tedavisi ağrısız veya en az ağrılı yöntem olarak kabul edilmiştir.Hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı hissetmez,çabuk iyileşir ve erken işe döner.

Özel Sağlık Sigortası

Anlaşmalı olduğumuz özel sağlık sigortalarına ulaşmak için aşağıdaki butonu tıklayınız.

client-image
client-image
client-image
client-image

Anlaşmalı olduğunuz Özel Sağlık Sigortanız varsa gerçekleşecek tedavi masraflarınız, poliçe limitleriniz dahilinde, sizin adınıza doğrudan karşılanmaktadır. Detaylı bilgi için Anlaşmalı Kurumlar sayfasından ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kıl dönmesi nedir?

Kıl Dönmesi, kılların deri altında toplanarak oluşturduğu enfekteden kaynaklanan bir hastalıktır. Tıbbi ismiyle Pilonidal Sinüs, genellikle kuyruk sokumunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle vücutta oluşan ya da bir şekilde dökülen kılların bir yere toplanması ve vakum etkisiyle deri altında toplanmasıyla ortaya çıkmaktadır.  Kıl dönmesi başlangıç aşamasında herhangi bir rahatsızlık vermez fakat bu duruma enfeksiyon faktörünün de etki etmesiyle birlikte durum ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu aşamadan sonra kanlı veya irinli akıntılar belirli bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamada halk arasında enfeksiyon durumlarında kullanılan antibiyotik veya antibiyotikli krem hiçbir şekilde fayda verememektedir. Bundan dolayı gerekli tedaviler için bir uzmana başvurulması gerekmektedir.  Kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi için kesin bir sebep belirtmek mümkün olmamakla birlikte farklı nedenlerden bahsedebiliriz. Özellikle saç dökülmeleri ya da sırtta bulunan kılların dökülerek kuyruk sokumu denen kısma düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu alana düşen kıllar iki kaba et arasında bulunan oluğa birikerek burada ki ter bezi deliklerinden deri altına vida şeklinde dönüp giriş yapması ve burada iltihap oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kılların bu şekilde deri altına girerek bir labirent oluşturmaktadır. Bu labirentlere giren bakterilerin de etkisiyle bu alanda cerahatli ya da kanlı, pis kokulu akıntılar ve apseler oluşturmaktadır. Bu durum aynı zamanda deriye bir basıncın uygulanmasına neden olmaktadır.

  • Uzun Süreli Oturarak Çalışma: Özellikle uzun süreli oturarak çalışmak durumunda kalan kişilerde kıl dönmesi rahatsızlığının görülme olasılığı daha yüksektir. Masa başı işi yapan ya da şoförlük yapan insanlar, uzun süreli oturmak durumunda kaldıkları için bu rahatsızlıktan mustarip olabilmektedir. 
  • Obezite: Kıl dönmesi rahatsızlığına neden olabilecek diğer bir etken ise aşırı kilolu olmaktır. Özellikle bu rahatsızlığın aşırı kilolularda görülme ihtimali oldukça yüksektir. 
  • Bölgenin Tahriş Olması: Özellikle belirli bölgelerin uzun süreli tahribatından sonra o bölgede kıl dönmesi riski daha da fazla olmaktadır.
  • Kalçalar Arasındaki Oyuğun Derinliği: kalçalar arasındaki oyuğun derinliği de kıl dönmesi rahatsızlığını tetikleyen etkenlerden birisi olarak belirtilebilir. 
  • Kıllı Vücut: Vücutta bulunan kılların sayısının fazla olması da bu rahatsızlığı tetiklemektedir. 
  • Aşırı Terleme: Uzmanların yaptığı açıklamada aşırı terleme sorunu bulunan kişilerin ya da işinden dolayı aşırı terlemeye maruz kalanların kıl dönmesi ihtimalinin daha fazla olduğunu belirtmişlerdir. 
  • Dar Kıyafet Giymek: Kıl dönmesini tetikleyen bir diğer etken ise dar kıyafet giymektir. Dar kıyafet giyen insanların vücutlarının belli bölgelerinde toplanan kılların deri altına daha rahat girmesi söz konusu olduğundan dolayı bu rahatsızlığın da ortaya çıkma riski artmaktadır. 
  • Hijyen: Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu, kasık, genital bölge ve koltuk altı gibi özel ve aşırı terlemeye neden olan alanlarda görülmektedir. Bundan dolayı bu alanların iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde hijyene dikkat etmezseniz bu rahatsızlığa yakalanma riskiniz daha da yüksek olacaktır. 

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi, ilk olarak enfekte oluşmasının ardından dikkatleri üzerine çekmektedir. Bununla birlikte enfekte olmadan da fark edilmesi mümkün olsa da oldukça zordur. Kıl dönmesi oluşmasının sonrasında deride şişme ve ağrı hissedilecektir. Bunun sonucunda enekte meydana gelmesiyle birlikte aynı zamanda bu alanda cerahatli ya da kanlı, pis kokulu akıntılar ve apseler gözlemlenecektir. Bu durum vücutta oldukça büyük bir tepkiye neden olmakla birlikte kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyecektir. Kıl dönmesinin genel belirtileri şunlardır:

•    Oturma sırasında ya da hareket halinde meydana gelen ağrı
•    Bu şişliklerde daha sonra meydana gelen zonklama ve ağrı
•    Bölgenin kaşınmaya başlaması
•    İltihaplı ya da kanlı, pis kokulu akıntılar ve apselerin ortaya çıkması
•    İç çamaşırda ıslaklık
•    Hoş olmayan pis koku
•    Kuyruk sokumunda ağrı
•    Kaşıntı
•    Deride birden fazla deliklerin oluşması
•    Yaradan kıl çıkması
•    Bölgede kızarma ve şişme
•    Deride görülen sivilceye benzer şişlikler
•    Şişkinlik yaşanan bölgenin zaman içinde kırmızı veya sarı rengi alması

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron ElipseMide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide...

Mide Balonu Ameliyatının Tarihi

MİDE BALONUObezite, kişilerin günlük ihtiyacından fazla kalori almasıyla vücutta aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Günümüzde...

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulaması sonrası hastalar ilk 1 hafta hassas bir süreç yaşarlar. Sindirim sistemi mide balonun varlığına uyum sağladığı için bu durum normaldir. Midenin yerleştirilen balona...

Obezite Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi

Ameliyat sonrası dönemde sıvı diyetler sonrası, hastaya iki hafta süreyle püre edilmiş yumuşak diyetler verilmektedir. Bu süre hastanın tolerans durumuna göre uzayabilmektedir. Hastalar bu evrede, katı yiyecekleri blenderdan geçirilmiş...

Ülserde Beslenme

Ülserde BeslenmeMide ülserleri, midenin astarında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin çoğuna bakterihelicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon neden olur. Diğer bir yaygın neden, ASA olarakda bilinen asetilsalisilik asit dahil...

D Vitamini Ve Obezite

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE    Obezite, tüm dünyada var olan beslenmeye dayalı en yaygın sağlık problemidir. Obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme bozukluklarımız ve kapalı alanlarda hareketsiz yaşam...
Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.