fbpx

Lazerle Hemoroid (Basur) Tedavisi

Tedavi Künyesi :
Tedavi Detayları

Operasyon Süresi

İşe Dönüş

Yatış Süresi

Başarı Oranı

Hızlı Tedavi

Lazerle Tedavi ile 15-20 Dakikada kesin sonuç ile aynı gün taburcu olabilirsiniz ve size erken işe dönüş imkanı sağlar.

Özel Hastane Konforu

Deneyimli ve yüksek ihtisas sahibi sağlık personelleri ile özel alet ve teknoloji imkanı.

Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

24 yılda binlerce mutlu hastayla kazanılan bilgi, tecrübe ve deneyim ile emin ellerdesiniz.

Lazer tedavisi, Hemoroid (Basur) ameliyatı için uygulanabilecek en ağrısız ve etkili tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Genellikle 1’inci ve 2’inci derece hemoroidlerde ortaya çıkan ağrı ve kanama gibi şikayetlere Lazer uygulandığında uygulandığında hastaya kesin çözüm sağlamış olur. Lazer hemoroid ameliyatında ağrıya ve kanamaya neden olan hemoroidal venler damarları yakılarak yok edilmesi amaçlanmaktadır. Lazer probu 1.8 mm kalınlığında ucu kristalize olan yapı hemoroid pakesinin içine 6-8 watt enerji uygulayıp bu alanda Termal doku hasarı meydana getirerek hemoroidin (basur) küçülerek yok olmasını sağlar. Gerçekleştirilen bu kontrollü yanık ilerleyen dönemlerde bölgede yeni ve sağlıklı bir dokunun oluşmasını sağlamaktadır. Bu sayede Hemoroid (basur) sonucunda ortaya çıkan sarkma,kanama ve ağrı şikayetler işlem sonrası ortadan kalkar. Bununla birlikte 4’üncü derece evre hemoroidler de tek başına çok etkili olamasa da diğer tedavi yöntemleriyle kombine edildiğinde iyi sonuçlar elde edilebilir.

Lazerle Tedavinin Avantajları

Hemoroid Tedavisi

Kesme, dikiş atma, doku çıkartma gibi işlemler uygulanmaz.

Hastanede yatış süresi gerektirmez. Böylece Aynı gün taburcu olunabilir.

Ağrısız ve kanamasız bir yöntemdir.

Kısa sürede uygulanır, işlem süresi ortalama 15-20 dakikadır.

Hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına, ertesi günde işlerine dönüş yapabilirler.

İşlem sonrası tuvalete çıkmakta zorluk yaşanmaz.

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası hastalar ağrı,kanama ve sarkma gibi problemlerden tamamen kurtulmuş olurlar.

İşlem sonrası oturma simidine yada yüz üstü yatmaya gerek yoktur.

Evre 2-3 hemoroidlerde oldukça etkili ve başarı oranı yüksektir.

Kesme işlemi olmadığından ileri zamanlarda anal darlık gibi problemler gözükmez.

İşlem öncesi lavman yaptırmaya gerek yoktur.

İsteğe göre spinal (bel altı uyuşturma) yada genel anestezi altında yapılabilir.

Muayene ve Bilgi Formu

1 Step 1
*Başvurunuzu Tamamlamadan Önce Lütfen Telefon Numarasınızı Tekrar Kontrol Etmeyi Unutmayın.
Sizi Hangi Saatler Aramamızı İstersiniz? (Birden Fazla Seçim Yapılabilir)
Lütfen İşaretleyiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Lazer tedavisinde kesme ve dikiş atma uygulaması bulunmaz işlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir kolay ve ağrısız bir yöntemdir hasta normal hayatına aynı gün yada ertesi gün dönebilir.
Lazer hemoroid tedavisinde hemoroid pakesini besleyen venler damarlar yok edilir bu sayede hemoroid pakesi yok olur, damarlar tümüyle yok olduğu için tekrar etme riski oldukça düşüktür.
Lazer tedavisinde doku çıkarma kesme gibi işlemler olmadığı için darlık problemi yaşanmaz.
Tıpta lazer tedavisine minimal invaziv cerrahi denmektedir, yani kesisiz ve dikişsiz bir yöntemdir.Kesi doku çıkarması ve dikiş atma olmadığı için kanama olmaz.
Lazer tedavisinde kesme ve dikiş atma uygulaması bulunmaz işlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir kolay ve ağrısız bir yöntemdir erken işe dönüş fırsatı vardır kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur.
Hemoroid hastalığı dört evreye ayrılmaktadır bu hastanın hemoroid memelerinin büyüklüğüne göre ayrılır.Hastanın hastalığının evresine göre süre değişkenlik gösterebilir fakat ortalama 15-20 dakika sürer.
Lazer tedavisi lokal anesteziyle yapılabilir, fakat hasta konforu için spinal anestezi yada genel anestezi önermekteyiz.
Dünya çapında lazer tedavisi ağrısız veya en az ağrılı yöntem olarak kabul edilmiştir.Hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı hissetmez,çabuk iyileşir ve erken işe döner.
Hamilelikte hemoroid tedavisinde uygulanacak yöntem minimal invaziv lazer tedavisi olmalıdır bu yöntem ortalama 15-20 dakika sürmektedir kesi ve doku çıkarması yoktur hamile kişi bu yöntemle ağrı hissetmez kanaması olmaz hastaneden erken taburcu olur.Tabi ki kişinin kadın doğum doktorunun onayı ve takibiyle yapılmalıdır.
Hamile kişinin pelvis bölgesinde kan akışının artması ve bebeğinin rahmine yaptığı basınçtan dolayı hemoroid olmaktadır.
Prof.Dr.

Ahmet Ziya Balta

Herkese merhaba,

Trabzon’un Yomra ilçesinde küçük bir köyde başlayan eğitim hayatıma 1989’da kazandığım Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde devam ettim. Mezun olduktan sonra hem iyi bir cerrah hem de vatansever bir asker olarak yurt içi ve yurt dışında bulunduğum görevlerimde ülkemi her zaman gururla temsil ettim. Bir cerrah olarak önceliğim her zaman hastalarım, bir asker olarak önceliğim her zaman vatanım, bir evlat, bir eş olarak ise önceliğim her zaman ailem oldu. Amacım hep “önce iyi bir insan“ olmaktı. Bu davranışlarımla kızlarıma örnek bir baba, hayatta ise örnek bir insan olabilmek asıl amacım oldu. Bunları başarıp aileme, çevreme ve hastalarıma daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için yardım etme umudu içerisinde,

Sevgi ve Saygılarımla...

Ahmet Ziya Balta

Özel Sağlık Sigortası

Anlaşmalı olduğumuz özel sağlık sigortalarına ulaşmak için aşağıdaki butonu tıklayınız.

client-image
client-image
client-image
client-image

Anlaşmalı olduğunuz Özel Sağlık Sigortanız varsa gerçekleşecek tedavi masraflarınız, poliçe limitleriniz dahilinde, sizin adınıza doğrudan karşılanmaktadır. Detaylı bilgi için Anlaşmalı Kurumlar sayfasından ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hemoroid (Basur) Nedir?

            Kalın bağırsağın son kısmı (rektum) ve makat çevresinde bulunan toplardamarların bacaklarda ortaya çıkan varis gibi şişmesi ve sarkmasıyla oluşan hastalık durumuna hemoroid denir. Halk arasında basur ya da mayasıl gibi isimlerle de bilinmektedir. Sıklıkla neden kaynaklandığı bilinemeyen hemoroid, yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinde görülebilmektedir ve artan yaşla birlikte görülme sıklığı da artmaktadır. Tıpkı varis hastalığında olduğu gibi sıklıkla oturarak ve ayakta hareketsiz çalışan kişilerde görülme riski yüksek olan hemoroid hastalığı, kişinin yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen önemli bir hastalıktır.

Hemoroid (Basur) Neden olur?

 Hemoroidler normal insan anatomisinin bir parçasıdırlar. Makat bölgesinde dışkılamayı ve istemsiz gaz çıkışının kontrolünü sağlayan bir doku olarak bulunmaktadırlar. Hemoroid hastalığında, damarlarla kaplı bu doku varis gibi şişerek dışarıya doğru sarkma göstermektedir. Bu damar şişmeleri ve doku sarkmalarının nedeni tam olarak bilinmese de bazı faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkisi bulunmaktadır. Temel oluşum mekanizmasında uzun süreli kabızlık ve buna bağlı oluşan tuvalette uzun süre zaman geçirmek yer alır. Karın içi basıncını arttıran obezite, gebelik, aşırı ıkınma gibi durumlarda hemoroid damarlarında geri dönüş azalır ve hemoroid dokuları şişerek sarkmalar gösterebilir. Bunlarla birlikte ileri yaş, egzersizden uzak sedanter yaşam tarzı, sürekli oturur halde zaman geçirmek, binicilik, bisiklet sürmek gibi spor aktiviteleri ve sürekli oturarak gerçekleştirilen meslekler, aşırı alkol alımı ya da baharatlı yiyecekler tüketilmesi de hemoroid oluşumunu kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir.

Hemoroid (Basur) Belirtileri nelerdir?

            Hastalığın yerleşim yerine ve evresine göre hemoroid belirtileri değişiklik göstermektedir. Kanama hastalığın en sık görülen belirtisidir. Bununla birlikte makat bölgesinde kaşıntı, dışkılama esnasında ve sonrasında ağrı, makat çevresinde akıntı ve ıslaklık gibi farklı semptomlardan da hastalar şikayetçi olabilmektedir. 

Dış Hemoroid belirtileri?

            Makat dışına sarkmış basur çeşidi olan dış hemoroid, ıkınma, zorlanma ve dışkılama sonrası temizlenme sırasında kötüleşebilir. Dışkıda kan görülmesi en sık görülen belirtidir. Ancak makat etrafında ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi, oturmakla artan ağrı, makat çevresinde ağrılı yumru veya şişlik hissedilmesi de dış hemoroidlerde görülebilir. Birçok kişide bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur.

İç Hemoroid belirtileri?

            Makatın iç tarafında oluşan basur türü olarak tanımlanabilen iç hemoroid, çoğunlukla ağrıya yol açmaz. Genellikle gözle görülemeyecek bir noktada oluşan damar şişmeleri, bu bölgede sinirlerin yoğun olmamasından dolayı hastalar tarafından çoğu zaman hissedilmemektedir. Bu anlamda, iç hemoroidin en önemli belirtisi ağrısız kanamalardır. Dışkıda parlak kırmızı kan görülmesi, tuvalet kağıdına lekelenme şeklinde kan olması, makattan basur memesinin dışarıya doğru sarkması belirtiler arasında görülür. Genellikle sarkık olmayan iç hemoroidler ağrılı değildir ancak sarkmış iç hemoroid ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

            İç Hemoroidler Dokuların Sarkma Seviyesine Göre Dörde Ayrılır. 

Evre 1: Dokular dışkılama sırasında makat içinde hareket halinde olsa da eski haline dönmektedir. Hafif kanamalar dışında sıklıkla semptom göstermezler. 

Evre 2: Bu evrede dokular hastaların dışkılama sırasında ıkınması nedeniyle dışarı çıkmakta fakat dışkılama sonrasında içeri girmektedir. Hastalarda, küçük kanamalar ve dışkılama sonrası hafif ağrı gibi belirtiler görülmektedir. 

Evre 3: Dışkılama sırasında makat dışına çıkan hemoroid memesi dışkılama sonrasında ancak elle müdahale ile içeri girebilmektedir. Kanama ve kaşıntıların yanı sıra memelerin dışarıda kalması sonucunda ıslaklıklar da görülmektedir. Dışkılama esnasında ve sonrasında ağrı hissi olabilir. 

Evre 4: Hemoroid evreleri arasında en şiddetli ağrı ve kanamaların görüldüğü bu evrede hemoroid memesi olarak da bilinen hemoroid pakeleri makattan dışarı çıkmakta ve elle müdahale edildiğinde dahi içeri girmemekte veya tekrar dışarı çıkabilmektedir. Bu evrede yoğun kanama, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir.

Tanısı Nasıl Koyulur?

Hemoroid problemi yaşayan kişilerin çoğunluğu, doktora gitmekten çekinir. Bu yüzden hastalar, çevresinden duyduğu, basur kremi ya da hemoroidilacı kullanarak rahatsızlığını gidermeye çalışır. Hemoroid kanaması gibi yaygın görülen basur belirtileri varlığında, doktor tavsiyesi olmaksızın hemoroid kremi kullanılması, hastalığın tedavi sürecinin uzamasına ya da altta yatan farklı hastalığın geç tanı almasına yol açabilir. Hemoroid rahatsızlığı için kişinin bir genel cerrahi uzmanına başvurması gerekmektedir. Ayrıntılı bir tıbbi muayene yapılması, hekiminizin etkili bir tedavi yöntemi planlamasına yardımcı olur. Hekim, öncelikle kişinin öyküsünü dinler ve ardından fizik muayenesini yapar. Dış hemoroid varlığında parmakla muayene ile tanı hızlıca koyulabilir. İç hemoroid tanısı içinse kolonoskopi adı verilen ucunda kamera bulunan alet yardımıyla kalın bağırsak ve rektumun incelenmesi gerekebilir. Elde edilen bulguların sonucunda tanı koyulur.

 

Önlemek İçin Neler Yapılmalı? Nelerden Kaçınılmalı?

Hemoroid tedavisi sırasında kullanılan yaşam tarzındaki değişiklik yöntemleri aynı zamanda hemoroidin önlenmesinde de yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirim sisteminden geçişini kolaylaştıran lifli gıdalara öncelik verilmesi önemlidir. Bunun için sebze, meyve, kepekli tahıllar, fındık, kuruyemiş, tam buğday, nohut, fasulye ve baklagillerden yararlanılabilir.  Daha fazla su içmek kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerinde zorlanma riskini azaltır. Günde en az 6-8 bardak su ve alkol içermeyen sıvıları tüketmek yumuşak dışkılamak için gereklidir. Lifli meyve ve sebzelerde de bu durumda yardımcı olabilecek su mevcuttur. Fiziksel aktiviteler hem vücudun hareketliliğini arttıracağı hem de sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olacağı için hemoroid riskini azaltır. Tuvalete ihtiyaç anında oturmakta gecikmemek önemlidir, uzun süre beklememek, dışkılama ihtiyacını ertelememek gerekir. Uzun süre tuvalette oturur pozisyonda kalmak da hemoroid riskini arttırıcı bir harekettir ve kaçınılması gerekir.
 

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid hastalığı, hastalığın türüne uygun olarak çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler arasında medikal ilaçlar, kremler ve cerrahi operasyonların yanı sıra hastaların yaşam tarzlarında yapacakları değişiklikler de bulunmaktadır.Dış hemoroid tedavisi genellikle belirtilerin şiddetine göre şekillenmektedir. Şiddetli ağrı ve kanama görülmeyen hastalarda bu belirtiler kendi kendine yok olabilmektedir. Bu nedenle semptomlara göre tedavi planı oluşturulmalıdır. Erken dönem hastalarda ise öncelikle hemoroide neden olan rahatsızlıkların giderilmesi amaçlanmaktadır.
 

İlaç Tedavisi

Başlangıç evresindeki hemoroid hastalığının ilaçla tedavisi mümkündür. Tedavide genellikle kremler ve fitiller kullanılmakla birlikte ve hap formlarını içeren ilaçlar da mevcuttur. İlaçların düzenli kullanımıyla başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Erken dönemde ilaç tedavisinden başarılı sonuçlar elde edilebilir ancak ilerlemiş hastalıklarda ilaçlar herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Bu durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerini uygulamak gerekmektedir.
 

Ameliyatsız Tedavi

Lastikle boğma (Bant Ligasyon):

Bu yöntemde lastiğin anoskop olarak adlandırılan ve makat içine sokulan ışıklı bir alet ile lastik bandı kaydırarak hemoroid damarına yerleştirilmesi işlemidir. Böylelikle o hemoroid (basur) damarı boğulmuş olur, çürür ve 5-7 gün içinde bant kendiliğinden düşer. Birinci, ikinci ve bazen üçüncü evredeki hemoroidlerin tedavisinde tercih edilebilir. Makat kanalı içinde sinirden yoksun olan bölüme uygulanan boğma tedavisi, ağrısız bir işlemdir. Bant işleminin makat çıkışına yakın bir bölüme uygulanması durumunda hasta işlem sırasında şiddetli ağrı hisseder.

Skleroterapi (iğne ile kurutma):

Birinci ve ikinci evre veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük hemoroidlere uygulanan bu teknikte, hemoroidmemesine bir kimyasal madde enjekte edilir. Ameliyatı kaldıramayacak derecede düşkün olan ve yaşlı hastalarda tercih edilebilen bir yöntemdir. Hemoroid (basur) memesini besleyen damarlarda büzüşme sağlanarak, orada yeni bir damar şişmesi, çatlaması ve genişlemesi engellenmiş olur.
 

Lazer tedavisi :

Hemoroid tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi olan lazer tedavisinde hemoroid damarının içerisine lazer probu ile girilerek verilen lazer ışını ile hemoroid damarında büzüşme sağlanır. En etkili tedavi yöntemlerinden birisidir ve lokal anesteziyle muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilmesi ve işlem sonrası günlük yaşantıya hemen dönülebilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen yöntemler arasındadır.

 

Cerrahi Tedavi :

Hemoroid tedavisinde hastalığın ilerleme seviyesine göre en etkili tedavi şekli klasik cerrahi yöntemidir. Sıklıkla üçüncü ve dördüncü evre hemoroidleriçin tercih edilen cerrahi yöntem, genel anestezi veya belden iğneyle yapılan epidural/spinal anestezi ile uygulanır. Genişlemiş veya sarkmış hemoroiddamarları cerrahi yöntemle kesilerek çıkartılır. Açık veya kapalı teknik olarak adlandırılan yöntemlerle kesilen doku sonrası kalan yara açık bırakılır veya emilebilen dikişlerle kapatılır.

Bu geleneksel yöntemlerin yanı sıra hemoroidin çıkarılmasında staplerkullanılan longo yöntemi operasyonlardan bir tanesidir. Bu yöntemde makattan sarkan hemoroid memesinin sinir uçlarının yoğun olmadığı bir bölgede kesilmesi ve bu bölgenin daha yukarı bir seviyeye doğru normal haline getirilmesi amaçlanmaktadır.
 
Hemoroid operasyonu sonrasında, erken dönemde bir miktar ağrı ve kanama görülmesi doğaldır. Bu ameliyatın iyileşme sürecinin parçasıdır. Ancak uzun vadede hemoroidin tekrar ortaya çıkmaması için, duruma neden olan kabızlık, aşırı kilo gibi durumlardan kaçınmak gereklidir.

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron ElipseMide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide...

Mide Balonu Ameliyatının Tarihi

MİDE BALONUObezite, kişilerin günlük ihtiyacından fazla kalori almasıyla vücutta aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Günümüzde...

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulaması sonrası hastalar ilk 1 hafta hassas bir süreç yaşarlar. Sindirim sistemi mide balonun varlığına uyum sağladığı için bu durum normaldir. Midenin yerleştirilen balona...

Obezite Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi

Ameliyat sonrası dönemde sıvı diyetler sonrası, hastaya iki hafta süreyle püre edilmiş yumuşak diyetler verilmektedir. Bu süre hastanın tolerans durumuna göre uzayabilmektedir. Hastalar bu evrede, katı yiyecekleri blenderdan geçirilmiş...

Ülserde Beslenme

Ülserde BeslenmeMide ülserleri, midenin astarında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin çoğuna bakterihelicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon neden olur. Diğer bir yaygın neden, ASA olarakda bilinen asetilsalisilik asit dahil...

D Vitamini Ve Obezite

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE    Obezite, tüm dünyada var olan beslenmeye dayalı en yaygın sağlık problemidir. Obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme bozukluklarımız ve kapalı alanlarda hareketsiz yaşam...
Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.