fbpx

Hemoroid (Basur) Tedavisi

YöntemLazer yöntemiLastikle BoğmaLongo StaplerKlasik CerrahiTHD Dobler
Tedavi SüresiOrt. 15-20 dakikaOrt. 15-20 dakikaOrt. 30 dakikaOrt. 45 dakikaOrt. 60 dakika
Yatış SüresiYatış gerekmezYatış gerekmez1 gün1-2 günYatış gerekmez
İşe Dönüş SüresiErtesi günErtesi gün3-4 gün sonra30 gün sonra1-2 gün sonra
Ağrı ve KanamaAğrı ve Kanama yokturHafif Ağrılı olabilirHafif Ağrılı olabilirFazla ağrılı olabilirHafif ağrılı olabilir.
Kesi iziKesi izi yokturKesi izi yokturKesi izi yoktur.Kesi izi fazladır.Kesi izi yoktur.
DikişDikiş YokturDikiş YokturFazla dikiş atılırFazla dikiş atılırAz dikiş atılır
PansumanPansuman GerekmezPansumana GerekirPansuman GerekmezPansumana GerekirPansuman Gerekmez
Otururken ProblemOtururken Problem yaşanmaz.Otururken Problem yaşanmaz.Dikişler fazla olduğu için oturup kalkarken rahatsız edebilir.Dikişler fazla olduğu için oturup kalkarken rahatsız edebilir.Az da olsa Dikiş olduğu için hastaları otururken rahatsız edebilir.
Doku ÇıkartmaDoku kesme yada çıkartma yoktur.Doku kesme yada çıkartma yoktur.Fazlaca doku çıkartma vardır az ağrılı olabilir doku çıkartma fazla olduğu için ilerde makat daralması görülebilir.Fazlaca doku çıkartma vardır çok ağrılı olabilir doku çıkartma fazla olduğu için ilerde makat daralması görülebilir.Doku kesme yada çıkartma yoktur.
Başarı OranıUygun evrelere uygulandığında Başarı oranı oldukça yüksektir.Tek başına uygulandığında çok iyi sonuçlar alınamamıştır kombine yöntemlerle tercih edilmelidir.Uzun dönem sonuçları sonrası görülen Nüks vakalar ve Anal Stenoz görülmüştür. Başarı oranı çok yüksek değildir.Başarı oranı yüksektir fakat şiddetli ağrı ve işe geç dönüş gibi dezavantajları vardır.Tek başına uygulandığında iyi sonuçlar verebilir kombine yöntemlerle tercih edildiğinde sonuçlar daha iyi olacaktır.
Banyoİşlem sonrası aynı gün banyo yapılabilir.İşlem sonrası ertesi gün banyo yapılabilir.İşlem sonrası ertesi gün banyo yapılabilir.İşlem sonrası 2 gün banyo yapılamaz.İşlem sonrası ertesi gün banyo yapılabilir.
Ekstra Ameliyat sonrası hastalarda şiddetli ağrı görülebilir.Ufak kanamalar meydana gelebilir. Hastalarda ameliyat sonrası tenesmus hissi oluşabilir.

HEMOROİD TEDAVİSİ

Hemoroid Nedir?

Kalın bağırsağın son kısmı (rektum) ve makat çevresinde bulunan toplardamarların bacaklarda ortaya çıkan varis gibi şişmesi ve sarkmasıyla oluşan hastalık durumuna hemoroid denir.  Halk arasında basur ya da mayasıl gibi isimlerle de bilinmektedir. Sıklıkla neden kaynaklandığı bilinemeyen hemoroid, yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinde görülebilmektedir ve artan yaşla birlikte görülme sıklığı da artmaktadır. Tıpkı varis hastalığında olduğu gibi sıklıkla oturarak ve ayakta hareketsiz çalışan kişilerde görülme riski yüksek olan hemoroid hastalığı, kişinin yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen önemli bir hastalıktır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid hastalığı, hastalığın türüne uygun olarak çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler arasında medikal ilaçlar, kremler ve cerrahi operasyonların yanı sıra hastaların yaşam tarzlarında yapacakları değişiklikler de bulunmaktadır.Dış hemoroid tedavisi genellikle belirtilerin şiddetine göre şekillenmektedir. Şiddetli ağrı ve kanama görülmeyen hastalarda bu belirtiler kendi kendine yok olabilmektedir. Bu nedenle semptomlara göre tedavi planı oluşturulmalıdır. Erken dönem hastalarda ise öncelikle hemoroide neden olan rahatsızlıkların giderilmesi amaçlanmaktadır.

İlaç tedavisi

         Başlangıç evresindeki hemoroid hastalığının ilaçla tedavisi mümkündür. Tedavide genellikle kremler ve fitiller kullanılmakla birlikte ve hap formlarını içeren ilaçlar da mevcuttur. İlaçların düzenli kullanımıyla başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Erken dönemde ilaç tedavisinden başarılı sonuçlar elde edilebilir ancak ilerlemiş hastalıklarda ilaçlar herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Bu durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerini uygulamak gerekmektedir.

Ameliyatsız tedavi

         Lastikle boğma (Bant Ligasyon): Bu yöntemde lastiğin anoskop olarak adlandırılan ve makat içine sokulan ışıklı bir alet ile lastik bandı kaydırarak hemoroid damarına yerleştirilmesi işlemidir. Böylelikle o hemoroid (basur) damarı boğulmuş olur, çürür ve 5-7 gün içinde bant kendiliğinden düşer. Birinci, ikinci ve bazen üçüncü evredeki hemoroidlerin tedavisinde tercih edilebilir. Makat kanalı içinde sinirden yoksun olan bölüme uygulanan boğma tedavisi, ağrısız bir işlemdir. Bant işleminin makat çıkışına yakın bir bölüme uygulanması durumunda hasta işlem sırasında şiddetli ağrı hisseder.

         Skleroterapi (iğne ile kurutma): Birinci ve ikinci evre veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük hemoroidlere uygulanan bu teknikte, hemoroid memesine bir kimyasal madde enjekte edilir. Ameliyatı kaldıramayacak derecede düşkün olan ve yaşlı hastalarda tercih edilebilen bir yöntemdir. Hemoroid (basur) memesini besleyen damarlarda büzüşme sağlanarak, orada yeni bir damar şişmesi, çatlaması ve genişlemesi engellenmiş olur.

         Lazer tedavisi: Hemoroid tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi olan lazer tedavisinde hemoroid damarının içerisine lazer probu ile girilerek verilen lazer ışını ile hemoroid damarında büzüşme sağlanır. En etkili tedavi yöntemlerinden birisidir ve lokal anesteziyle muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilmesi ve işlem sonrası günlük yaşantıya hemen dönülebilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen yöntemler arasındadır.

Cerrahi tedavi

         Hemoroid tedavisinde hastalığın ilerleme seviyesine göre en etkili tedavi şekli klasik cerrahi yöntemidir. Sıklıkla üçüncü ve dördüncü evre hemoroidler için tercih edilen cerrahi yöntem, genel anestezi veya belden iğneyle yapılan epidural/spinal anestezi ile uygulanır. Genişlemiş veya sarkmış hemoroid damarları cerrahi yöntemle kesilerek çıkartılır. Açık veya kapalı teknik olarak adlandırılan yöntemlerle kesilen doku sonrası kalan yara açık bırakılır veya emilebilen dikişlerle kapatılır.

         Bu geleneksel yöntemlerin yanı sıra hemoroidin çıkarılmasında stapler kullanılan longo yöntemi operasyonlardan bir tanesidir. Bu yöntemde makattan sarkan hemoroid memesinin sinir uçlarının yoğun olmadığı bir bölgede kesilmesi ve bu bölgenin daha yukarı bir seviyeye doğru normal haline getirilmesi amaçlanmaktadır.         Hemoroid operasyonu sonrasında, erken dönemde bir miktar ağrı ve kanama görülmesi doğaldır. Bu ameliyatın iyileşme sürecinin parçasıdır. Ancak uzun vadede hemoroidin tekrar ortaya çıkmaması için, duruma neden olan kabızlık, aşırı kilo gibi durumlardan kaçınmak gereklidir.

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
41AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.