fbpx

Prof. Dr. Ahmet Ziya Balta

Tip 2 Diyabet
Şeker Ameliyatı

Tedavi Künyesi :
Tedavi Detayları

Operasyon Süresi

İşe Dönüş

Yatış Süresi

İlk 3 Ay Kilo Kaybı

Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25 yılda binlerce mutlu hastayla kazanılan bilgi, tecrübe ve deneyim ile emin ellerdesiniz.

Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Özel bariatrik diyetisyen ve yaşam koçu desteğiyle sarkma olmadan kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlıyoruz.

Özel Hastane Konforu

Deneyimli ve yüksek ihtisas sahibi sağlık personelleri ile tedavinizde FDA onaylı ekipmanlar.

Tip2 Şeker Hastalığı Nedir?
Tip2 şeker hastalığı en yaygın görülen şeker hastalığı çeşididir. Hastaların yüzde 90’ı bu şeker hastalığına sahiptir. Tip2 şeker hastalığı genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkar. Pankreasın ürettiği insülin hormonundaki bozukluktan kaynaklı yaşanır. Bu hastalarda vücut insüline karşı bir direnç oluşturur. Tip2 şeker hastalığı çok sinsi ilerler. Bu sebeple hastalar daha ileri sevilerde iken şeker hastası olduğunu öğrenir. Tip2 şeker hastalığına sahip kişiler aşırı kiloludur. Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen Tip 2 diyabet kişilerde özgüven eksikliğine de neden olabilmektedir. Aldıkları istemsiz kilolar ile dalga geçilmesi kişide depresyona, psikolojik olarak çöküntülere neden olabilir.

Tip2 şeker hastalığı kontrol altına alınmazsa, hayati problemler ortaya çıkar. Bu problemler organ hasarı, kalp ve böbrek yetmezliği, kalp krizi, körlük ve hatta uzuv kayıplarına kadar ilerler.

Metabolik Cerrahi Uygulanması
Ameliyat laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Yani açık ameliyat yapılmaz. Bu nedenle de daha az riskli ameliyatlar arasında yer alır. Hastanın karnı üzerinde boydan boya bir yarık açılmaz. Metabolik cerrahi kapalı ameliyat şekline sahip olan bir tedavi yöntemidir. Vücutta açılan birkaç delikten gönderilen araçlar sayesinde ameliyat gerçekleştirilir. Şeker hastalığı ameliyatı teknik açıdan çok zor bir ameliyattır. Bu nedenle konuyu uygulayacak cerrahın hem çok ciddi olarak bu eğitimi almış olması hem de teknik açıdan yetenekli olması gereklidir.

Metabolik cerrahi ( diyabet cerrahisi ya da şeker hastalığı ameliyatı olarak da bilinir )uygulaması sırasında hastaya ciddi bir kesi atılmaz. Cerrahi operasyon süresi değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1-3 saat arası olmaktadır.

Ameliyat esnasında mide ve ince barsaklara müdahale edilmektedir. Takibinde ince bağırsağın son kısmından belli uzunlukta bir parça alınarak mide sonuna eklenir. Bu sayede mideden çıkan yarı sindirilmiş besinler ince bağırsağa geçer ve GLP1 adlı hormon salgılanmaya başlar. Bu hormonun salgılanması insülin direncini ortadan kaldırır ve insülin üretimi artar. Ameliyat sonucunda hastaların birçoğu, ömrü boyunca ilaç kullanmaktan kurtulmuş olur. Bununla beraber kişide aşırı kilo varsa zayıflar ve daha kaliteli bir yaşam şekline kavuşur.

Ameliyat sonrası yaklaşık bir 2-3 gün hastanede gözetimi altında bulunan hastalar bu süreden sonra normal hayatlarına dönebilmektedirler. Farklı ameliyat türlerine sahip olan metabolik cerrahinin bazı ameliyatları şunlardır:

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Genellikle 40 yaş üstü ve şişman olan insanlarda görülmekte olan Tip 2 diyabet kişilerin günlük yaşam kalitesini kötü yönde etkilemektedir.

Tip 2 diyabeti bulunan kişilerde;
Sık sık idrara çıkma, Ağız kuruluğu,Açlık hissi ve sık sık yemek yeme (özellikle şekerli gıdaların tercih edilmesi)Ereksiyon olamama,Ellerde ve ayaklarda uyuşma,Karıncalanma,Çok su içme,Bulantı, Ağızda aseton benzeri koku oluşumu, Vajinal kuruluk, Kuru ve kaşıntılı bir cilt, Bulanık görme, Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme (kadınlarda), Enfeksiyonlara daha yatkın hale gelme, Diş eti problemleri, Cilt yaralarında geç iyileşme gibi belirtiler görülür.

Muayene ve Bilgi Formu

1 Step 1
*Başvurunuzu Tamamlamadan Önce Lütfen Telefon Numarasınızı Tekrar Kontrol Etmeyi Unutmayın.
Sizi Hangi Saatler Aramamızı İstersiniz? (Birden Fazla Seçim Yapılabilir)
Lütfen İşaretleyiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Şeker Hastalığı Tedavisi ve Tip 2 Diyabet

Hastalıkların bir kenara bırakılması durumunda, sağlıklı bireyin dahi sigara içiyor olması; oldukça tehlikeli ve zararlı bir durumdur. Şeker hastaları gibi önemli rahatsızlıklara sahip olan bireylerin sigara tüketiyor olması da oldukça tehlikelidir. Bu yüzden her halükarda sigaradan uzaklaşmanızda fayda var.

Tip 2 Diyabet hastalarından beslenme oldukça önemlidir. Diğer şeker hastalıkları çeşitleri içinde beslenmenin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Beslenmeniz, sizlerin yapısına ve bünyesine göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden beslenme programınızı sizler hazırlamamalısınız. Hekiminize tanışmanız ve hekiminizin sizleri yönlendirmesi çok daha sağlıklı, faydalı olacaktır.

Tip 2 Diyabet hastaları bazı durumlarda farklı ilaçlar kullanabilmektedir. Örneğin küçük bir soğuk algınlığı veya diş rahatsızlığı olabilir. Bu durumlarda şeker hastaları, doktorları ile kullandığı ilaçları ve hastalığı hakkında bilgi vermelidir. Doktorların sizlere verdiği ilaçlar da buna göre şekillenecektir. Bu yüzden bu detayı unutmamanızda sağlığınız açısından ehemmiyet taşımaktadır.

Tip 2 Diyabet belirtilerinizin bulunması durumunda yapmanız gereken ilk nokta; alanında uzman bir hekime görünmenizdir. Bu hususta kendinize teşhis koymaktan çekinmenizi tavsiye ederiz. Sizlere teşhis koyacak bir mercii alanında uzman bir hekimdir.

Tip 2 diyabet ameliyatı sonrası ilk olarak bilinmesi gereken, kilo kaybının ameliyattan hemen sonra başlayacağıdır. İlk ay içerisinde verilmeye başlanan kilo gittikçe belirginleşerek hastaya umut vermektedir. Hasta henüz kilo vermeye başlamamışken bile ilk günden insülin iğneleriyle bağını koparmış sayılır. Daha ilk aydan kilo vermeye başlayan hastanın, sağlık sorunları, psikolojik sorunları ve kendine olan güveni gibi problemleri tümden değişime uğrar ve hasta yepyeni bir hayata gözlerini açar.

Her hastalığın tedavi süreci değişmektedir. Bu sürecin değişmesi hem hastanın yapısıyla alakalı olabilmekte hem de tedavinin şekline göre değişebilmektedir. Bu yüzden net olarak bir süre belirtilmediğini söyleyebiliriz. Ancak uzman doktorunuz ile görüşmenizde sizlere daha detaylı bilgiler verecektir.

Her hastalığın tedavisinin olması gerektiği gibi, Şeker hastalığının da tedavisinin olması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen bir hastalık bireyde çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkarması oldukça muhtemeldir. Bu yüzden profesyonel bir uzman tarafından yönlendirilmesi oldukça önemlidir.

Şeker hastalığı belirtileriniz bulunuyorsa yapmanız gereken ilk iş sağlık kuruluşuna gitmenizdir. Gideceğiniz sağlık kuruluşu ile birlikte gerekli uzmanlar, gerekli açıklamayı tarafınıza paylaşacaktır.

Şeker ameliyatının ardından kendinizi toparlamanız temel olarak sizlerin bünyesine bağlıdır. Elbette hastalığın durumu da oldukça önemlidir. Net olarak bir süre belirlemek mümkün değildir.

Şeker ameliyatları bazı durumlara ve koşullara göre değişebilmektedir. Teknik donanım açısından ve uzman doktor açısından yetersiz olan hastanelerde şeker ameliyatı yapılması beklenmez.

Kendi, kendinize teşhis koymanız mümkün değildir. Şeker hastalığının belirtilerinin olması, Şeker hastası olduğunuz anlamına da gelmemektedir. Sizlere teşhis koyacak tek mercii, alanında uzman bir hekimdir. Bunlar dışında herhangi bir mercii sizlere teşhis koyamaz. Belirtileriniz bulunuyorsa; en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda var.

Şeker ameliyatı olmanızın ardından çeşitli olarak tedavi uygulanmanız gerekecektir. Bu tedavi sürecini ise uzman doktorunuz yönlendirecektir. Hastanın durumuna ve koşuluna göre tedaviler farklılık göstermesi oldukça yüksek ihtimaldir.

Prof.Dr.

Ahmet Ziya Balta

Herkese merhaba,

Trabzon’un Yomra ilçesinde küçük bir köyde başlayan eğitim hayatıma 1989’da kazandığım Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde devam ettim. Mezun olduktan sonra hem iyi bir cerrah hem de vatansever bir asker olarak yurt içi ve yurt dışında bulunduğum görevlerimde ülkemi her zaman gururla temsil ettim. Bir cerrah olarak önceliğim her zaman hastalarım, bir asker olarak önceliğim her zaman vatanım, bir evlat, bir eş olarak ise önceliğim her zaman ailem oldu. Amacım hep “önce iyi bir insan“ olmaktı. Bu davranışlarımla kızlarıma örnek bir baba, hayatta ise örnek bir insan olabilmek asıl amacım oldu. Bunları başarıp aileme, çevreme ve hastalarıma daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için yardım etme umudu içerisinde,

Sevgi ve Saygılarımla...

Ahmet Ziya Balta

İlgili Yazılar

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron ElipseMide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide...

Mide Balonu Ameliyatının Tarihi

MİDE BALONUObezite, kişilerin günlük ihtiyacından fazla kalori almasıyla vücutta aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Günümüzde...

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulaması sonrası hastalar ilk 1 hafta hassas bir süreç yaşarlar. Sindirim sistemi mide balonun varlığına uyum sağladığı için bu durum normaldir. Midenin yerleştirilen balona...

Obezite Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi

Ameliyat sonrası dönemde sıvı diyetler sonrası, hastaya iki hafta süreyle püre edilmiş yumuşak diyetler verilmektedir. Bu süre hastanın tolerans durumuna göre uzayabilmektedir. Hastalar bu evrede, katı yiyecekleri blenderdan geçirilmiş...

Ülserde Beslenme

Ülserde BeslenmeMide ülserleri, midenin astarında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin çoğuna bakterihelicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon neden olur. Diğer bir yaygın neden, ASA olarakda bilinen asetilsalisilik asit dahil...

D Vitamini Ve Obezite

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE    Obezite, tüm dünyada var olan beslenmeye dayalı en yaygın sağlık problemidir. Obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme bozukluklarımız ve kapalı alanlarda hareketsiz yaşam...
Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.