fbpx

Prof. Dr. Ahmet Ziya Balta

RNY Gastrik Bypass
Ameliyatı

Tedavi Künyesi :
Tedavi Detayları

Operasyon Süresi

İşe Dönüş

Yatış Süresi

İlk 3 Ay Kilo Kaybı

Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25 yılda binlerce mutlu hastayla kazanılan bilgi, tecrübe ve deneyim ile emin ellerdesiniz.

Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Özel bariatrik diyetisyen ve yaşam koçu desteğiyle sarkma olmadan kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlıyoruz.

Özel Hastane Konforu

Deneyimli ve yüksek ihtisas sahibi sağlık personelleri ile tedavinizde FDA onaylı ekipmanlar.

Rny-Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Planlanan şişmanlık cerrahisi ile midenizi özel cerrahi malzemeler (Laparoskopik) kullanarak biri oldukça küçük olan iki ana bölüme ayırılır. Oluşturulacak küçük mide bölümün ince bağırsağın başlangıç bölümünden yaklaşık 50–70 cm’lik uzunlukta bir alanına ağızlaştırılıp, bu seviyeden sonra devam eden 100-150 cm’lik alana ise safra ve pankreas salgılarınızın ulaşmasını sağlayacak iki bağırsak tekrar birleştirilerek sistem düzenlenir.Bu ameliyat ile ilk olarak cerrahi ile yeni oluşturulan küçük mide poşu (30-50 cc) nedeniyle alınan gıda hacminin azaltılması amaçlanır. İkinci olarak ise yenilen az miktarda gıdanın pankreas ve safra sıvıları ile daha geç karşılaşması sonucunda içerdiği tüm kalorinin alınması engellenerek kilo kontrolü sağlamaktadır.

"Yeni Sen, Yeni Beden"
2020 yıl itibariyle 20 yılı aşan bir geçmişi olan bariatrik cerrahi uygulamalarına ait klinik veriler, avantajların değerlendirilmesine uygun olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. RNY Gastrik Bypass operasyonlarında uygulama sonrası komplikasyonlar %30 oranında azalmıştır. Bunun yanında operasyonun en büyük faydası obeziteye bağlı hastalıklar olan, diyabet hastalarının buna bağlı ölümlerinde %92, koroner hastalarında %56 azalma olduğu gözlemlenmiştir. Obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle ölümlerde toplam azalma ise%40 olarak kayda geçmiştir.

Rny-Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

RNY Gastrik Bypass ameliyatının ardından en önemli konu beslenmedir. Beslenmeniz sırasında öğün sayınızı arttırmalı ancak porsiyonlarınızı da küçültmelisiniz. İlk 24 saat kesinlikle sadece sıvı odaklı beslenmeniz gerekmektedir. Ardından aşamalı olarak ve küçük oranlarla katı gıdaya geçebilirsiniz. Katı gıdalarınızı iyice çiğneyerek yutmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası hafif şiddetlerde ağrılarınız yaşanabilir. Doktorunuz bunun için ağrı kesici verecektir. Ağrılarınız tamamen bittikten sonra rutin kontrollerinizi düzenli olarak devam ettirmelisiniz.

Muayene ve Bilgi Formu

1 Step 1
*Başvurunuzu Tamamlamadan Önce Lütfen Telefon Numarasınızı Tekrar Kontrol Etmeyi Unutmayın.
Sizi Hangi Saatler Aramamızı İstersiniz? (Birden Fazla Seçim Yapılabilir)
Lütfen İşaretleyiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Rny Gastrik Bypass Ameliyatı

Kilo vermek için yapılan diyetlerin bırakılması sonrasında verilen kiloların ya da daha fazlasının tekrar alınması yani geri gelmesine yoyo etkisi denir.

Rny gastrik bypass sonrası yaklaşık 2-3 gün hastanede yatış yeterli olmaktadır.

Uzun dönem obez olarak yaşamak kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), uykuda solunum durması, eklem hastalıkları ve bazı kanser türleri gibi birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Tüp mide (sleeve gastrektomi) yaklaşık 45dk- 1 saat, RNY Gastrik bypass ise 1,5-2 saat sürmektedir.

Genellikle 18 ile 65 yaş arasında uygulanır. 15-18 yaş aralığında ise ebeveyn izinleri ve çocuk hastalıkları uzmanının oluru ile bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası kaçaklar en sık ilk 5-7. günler arasında görülmekte ve 10. günden sonra çok nadir görülür. Bu nedenle rny gastrik bypass ameliyatı sonrası ilk 1 hafta çok önemlidir.

Obezite ameliyatları sonrası yeni bir beslenme düzenine geçildiği için ilk dönemlerinde protein ve vitamin alımı sınırlı olabileceğinden destek tedavisi gerekmektedir. Rny gastrik bypass ameliyatı sonrası ilk 3 ay multivitamin ve Protein tozu (sporcu gıdası olarak) kullanılmalıdır. Sonrasında rutin kontrollerde eksiklikler varsa yerine koyma şeklinde kullanılabilir.

Sigara ve alkol kullanımının sağlık üzerine genel zararları yanında tüp mide ameliyatı sonrası komplikasyon riskini de artırmaktadır. Alkol ayrıca yüksek kalori içeriği nedeniyle geri kilo alımına neden olmaktadır. Tüm bu nedenlerle ameliyattan 2 ay önce sigaranın bırakılması önerilmektedir. Ameliyat sonrası alkol tüketimi ise ilk 6 ay olmamalı daha sonra sınırlı olması koşuluyla zararlı etkileri göz önüne alınarak kullanılabilir.

Saç dökülmesi herkeste görülmemekle beraber eğer görülür ise ameliyattan sonra 2. ayda başlar ve yaklaşık 3-6 ay kadar devam edebilir. Saç dökülmesinin nedeni sıklıkla beslenme şeklinin değişmesine bağlı geçici vitamin mineral eksikliğidir. Dolayısı ile eksikler yerine konulunca saç dökülmesi düzelmektedir.

Hastaneden çıktıktan yaklaşık 1 hafta sonra hafif yürüyüşler şeklinde sportif aktivitelere başlanabilir. Yürüyüş temposu ve süresi kişinin ameliyattan önceki durumuna bağlı olmak üzere günde 30 dk. ve haftada en az 3 gün yapılmalıdır. Ameliyat sonrası salon egzersizlerine ise 1-1,5 ay sonra başlanabilir ve yine düşük yoğunluklu antrenman ile başlayıp zamanla kuvvet artırımına gidilebilir.

Obezite ameliyatlarından sonra ilk 1-1,5 yıl hızlı kilo kaybı dönemidir ve bu dönemde beslenme düzeni değişir, vitamin ve mineral desteği gerekebilir. Hamilelik de benzer şekilde metabolizmanın hızlandığı, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının arttığı bir süreçtir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde hamile kalmak oluşabilecek yetersiz beslenme nedeniyle hem anne hem de bebeğe zarar verebilir.

İlk kontrol 1. haftada yapılmaktadır. Bu sırada varsa dikişler alınır. Daha sonra ilk yıl için 1- 3- 6 ve 12. aylarda, 2. yıl 6 ayda bir ve sonrasında yılda en az bir kez kontrol yapılmaktadır.

Hastaneden taburcu olduktan sonra 2-3 hafta geçtiyse artık deniz ya da havuza girilebilirsiniz.

Ameliyattan çıktıktan 2-6 saat sonra destekli olarak yürümeye başlanır, taburcu olduktan sonra evde kendi günlük ihtiyaçlarını giderecek hale gelirler. Yaklaşık 7-10. günde de ofis tarzı masa başı işlere başlanabilir. Araba kullanımı ise 10. günden sonra uygundur.

Hangi tip obezite ameliyatı olursa olsun diyet ve yaşam tarzına dikkat edilmeyen durumlarda belli oranlarda geri kilo alma riski mevcuttur. Bu risk tüp mide ameliyatı için yaklaşık %30 civarındadır.Bu risk tüp mide ameliyatı için yaklaşık %30 iken RNY Gastrik Bypass ameliyatında bu risk %10-15 dolaylarındadır.

Kaçak olmadığından emin olduktan sonra rny gastrik bypass ameliyatı sonrası ilk gün diyetisyen eşliğinde su ile beslenme başlanmaktadır. Ardından size özel hazırlanan yeni beslenme düzeniniz yani sıvı-püre-katı geçişli diyet yeniden oluşturulmaktadır.

Günümüzde gelişen teknoloji ve artan deneyim sayesinde rny gastrik bypass ameliyatları genel cerrahinin diğer ameliyatlarına (safra kesesi, apandisit gibi) benzer oranlarda risk taşır hale gelmiştir. Obezite tek başına ameliyat riskini artırmaz. Ancak kişide obezitenin yanında ek hastalıkların (şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi) bulunması durumunda risk artar.

Doktor görüşmesinde ayrıntılı bir muayene yapıldıktan sonra mevcut durumunuzu göz önüne alan detaylı kan tetkikleri, EKG, Solunum fonksiyon testi, ultrasonografi, endoskopi, ilgili hekim görüşleri (Kardiyoloji, Endokrinoloji, Anestezi gibi) alınmaktadır. Tüm bu işlemler 1-2 gün içinde sonuçlandırılır.

Laparoskopik yapıldığı için ağrı sıklıkla ya küçük kesi yerlerinde ya da ameliyat sırasında karın hava ile şişirilmesi nedeniyle gerilen diyafram kası nedeniyle omuzlarda oluşur. Tüm bu ağrılar ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınır ve ertesi gün kalmaz.

Obezite’nin tedavisi öncelikle diyet, spor ve yaşam tarzı değişikliği ile alınan fazla kalorinin azaltılması ya da harcanmasının artırılması temeline dayanır. Israrlı denemelere rağmen kilo verilemiyorsa cerrahi tedavi günümüzde kanıtlanmış en etkin tedavi yöntemidir.

Diyet, spor ve yaşam tarzı değişikliği ile fazla kiloların verilerek ideal kiloya ulaşılması ve bu kilonun uzun süre sabit tutulmasındaki başarı oranı yapılan uzun dönem çalışmalarda yaklaşık %2-8 aralığında olduğu görülmektedir. Yani %92-98 oranında tekrar eski kiloya dönme yani nüks riski vardır.

Prof.Dr.

Ahmet Ziya Balta

Herkese merhaba,

Trabzon’un Yomra ilçesinde küçük bir köyde başlayan eğitim hayatıma 1989’da kazandığım Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde devam ettim. Mezun olduktan sonra hem iyi bir cerrah hem de vatansever bir asker olarak yurt içi ve yurt dışında bulunduğum görevlerimde ülkemi her zaman gururla temsil ettim. Bir cerrah olarak önceliğim her zaman hastalarım, bir asker olarak önceliğim her zaman vatanım, bir evlat, bir eş olarak ise önceliğim her zaman ailem oldu. Amacım hep “önce iyi bir insan“ olmaktı. Bu davranışlarımla kızlarıma örnek bir baba, hayatta ise örnek bir insan olabilmek asıl amacım oldu. Bunları başarıp aileme, çevreme ve hastalarıma daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için yardım etme umudu içerisinde,

Sevgi ve Saygılarımla...

Ahmet Ziya Balta

İlgili Yazılar

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron ElipseMide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide...

Mide Balonu Ameliyatının Tarihi

MİDE BALONUObezite, kişilerin günlük ihtiyacından fazla kalori almasıyla vücutta aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Günümüzde...

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulaması sonrası hastalar ilk 1 hafta hassas bir süreç yaşarlar. Sindirim sistemi mide balonun varlığına uyum sağladığı için bu durum normaldir. Midenin yerleştirilen balona...

Obezite Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi

Ameliyat sonrası dönemde sıvı diyetler sonrası, hastaya iki hafta süreyle püre edilmiş yumuşak diyetler verilmektedir. Bu süre hastanın tolerans durumuna göre uzayabilmektedir. Hastalar bu evrede, katı yiyecekleri blenderdan geçirilmiş...

Ülserde Beslenme

Ülserde BeslenmeMide ülserleri, midenin astarında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin çoğuna bakterihelicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon neden olur. Diğer bir yaygın neden, ASA olarakda bilinen asetilsalisilik asit dahil...

D Vitamini Ve Obezite

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE    Obezite, tüm dünyada var olan beslenmeye dayalı en yaygın sağlık problemidir. Obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme bozukluklarımız ve kapalı alanlarda hareketsiz yaşam...
Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.