fbpx

Obezite Cerrahisi Fiyatları 2023

Obezite cerrahisi günümüzde en çok uygulanan ve giderek de popülerleşen uygulamalardan biridir. Uygulama zannedilenin aksine estetik kaygılardan ziyade kişinin sağlığına yeniden kavuşmasını hedeflemektedir.

Günümüzde ülkemizde obezite problemi giderek daha çok bireyi etkisi altına almaktadır. Bu durumun birçok hastalığa neden olduğu için mümkün olan en kısa sürede çözüme kavuşturulması oldukça önemlidir.

Obezite kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda kötü etkilediği gibi ortaya çıkardığı hastalıklar ile durumu daha da kötü hale getirebilir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Obezite cerrahisinin fiyatları belirlenirken dikkat edilen şey bireyin sağlık durumu ve değerlendirilmesidir. 

Bir birey obezite cerrahisinden yararlanarak daha sağlıklı bir hayata adım atmak için hekime başvurduğunda kendisine birçok hekim tarafından çeşitli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Bu tetkikler sonucunda da operasyon için her hekim tek tek uygulanabilirliğini teyit etmelidir. Ardından tüm hekimlerin ortak kararı olarak kapalı ameliyat tekniği ile obezite cerrahisi yapılabilir.

Uygulamanın fiyatı hakkında ne yazık ki net bir şey söylememek tam da yukarıda bahsedilen nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kişilerin sahip oldukları sağlık durumu, hangi hekimlerin görüşüne ihtiyaç duyulduğu gibi pek çok durum fiyata yansımaktadır.

Obezite Cerrahisinde Hangi Teknikler Uygulanır?

Obezite cerrahisi hakkında merak edilen sorulardan biri de obezite cerrahisinde hangi teknikler uygulanır, şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Uygulamada kullanılan farklı teknikler vardır.

Bunlardan biri mideye kelepçe takılması operasyonudur. Eskiden adından sıkça bahsedilen mideye kelepçe takılması operasyonu ile birçok komplikasyon yaşanabiliyordu. Yaşanan bu komplikasyonlardan dolayı bireyler bu tarz operasyonlara karşı temkinli yaklaşıyordu. Günümüzde iki kere operasyon geçirilmesine ihtiyaç duyulduğu için mide kelepçe operasyonu artık daha nadir uygulanmaktadır.

Bu operasyonda mide tüp şeklini alır. Bu sayede iç kapasitesi oldukça azalır ve yaklaşık 80-100 cc kadar kalmıştır.

Bu sayede besinlerin çok az bir miktar alınmasında bile kişi kendini oldukça tok hissetmesine neden olur. Bu sayede kişi hızlı bir şekilde oldukça az yemek yiyecek ve içecek tüketerek obezite probleminden kurtulabilir.

Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama doğru ilerleyebilir.

Gastrik bypass ameliyatında mideden herhangi bir parça çıkarılmamaktadır. 

Burada uygulanan mantık biraz daha diğer operasyonlardan farklı şekildedir. 

Kişide midenin giriş  kısmında bir daha küçük bir mide oluşturularak besinlerin direk olarak ince bağırsağa girmesi sağlanır ve besinin mide ve bir kısım bağırsağı bypass ederek bağırsağın diğer kısımlarına iletilmesine yol açar.

Bu sayede midede kalarak besin tamamen parçalanmamış ve kaloriye çevrilmemiş, bir miktar da emilimi bozarak tam sindirilmemiş olur. Bu da fazladan kalori almayı ve vücutta yağ olarak depolamayı mümkün olan en alt düzeye indirger. 

Operasyondan 3 ay sonra kişi egzersiz ile kendisine daha da katkıda bulunabilir. Deri sarkması probleminin etkilerini daha da az düzeye indirgeyebilirsiniz.

Mide içerisinde balon şişirme yöntemi bir ameliyat gibi ele alınmamaktadır. Endoskopik olarak mide içerisinde balon şişirilir. 

Bu balon sayesinde kişinin mide hacmi oldukça küçülmüş olur ve kendini kısa sürede oldukça az yiyerek kilo verilebilir.

Balonun midede 6 ay yada 1 yıla kadar kalan türleri vardır. Bu sürenin sonunda mideden yine endoskopik olarak çıkarılarak alınır.

Obezite Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci

Obezite cerrahisinin en önemli ve en kritik dönemi operasyon sonrası dönemdir. Bu dönemde kişinin dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Ciddi anlamda beslenmeye dikkat edilmediğinde işlemde komplikasyon gelişmesi riski oldukça fazladır.

 • Kişi besinleri az miktarda ve sık tüketmelidir. Çiğneme eylemi sırasında da tek bir lokmayı 15-20 kez çiğneyerek geniş bir zamana yaymalıdır. Aksi halde mide bulantısı sorunu ile karşılaşılabilir.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır ve deri sarkması olmaması için oldukça sıkı bir egzersiz planı hazırlanmalıdır. Ancak ilk aylarda ağır egzersiz yapmak doğru değildir. Vücudun bu duruma adapte olabilmesi adına kişinin kendine zaman tanıması gereklidir.
 • Yiyeceklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra su içilmemelidir. Su içerken de yudumlar oldukça az miktarda alınmalıdır ve yavaş hareket etmeye özen gösterilmelidir.
 • Öğünler sırasında katı ile sıvı besinlerin aynı anda birlikte tüketilmeleri doğru bir eylem değildir. Belirli zaman aralıkları ile her iki besin grubu da yavaş bir şekilde tüketilmelidir.
 • Kişi bu dönemde yudum yudum su içmelidir. Sürekli olarak su içerek ve belirli aralıklar bırakarak günde en az 2 litre su tüketmelidir. Yaz aylarında da yarım litre daha fazla su içilebilir. 
 • Rutin kontroller her zaman günü gününe yapılmalıdır. Bunların ertelenmemesi ve atlanmaması gereklidir. Herhangi bir kan değeri değişiminde özellikle söz konusu mineral düzeyi ya da vitamin düzeyi olduğunda kişi ciddi anlamda sağlık problemleri yaşayabilir.
 • Operasyon sonrası dönemde karbonhidrat bakımından fakir olan ve protein bakımından zengin olan besinlerden zengin bir öğün planlaması yapılmalıdır.
 • Kişi bu dönemde psikiyatrik anlamda ve beslenme konusunda uzman yardımı alması süreci daha sağlıklı atlatmasına yardımcı olur.

S.S.S

 • Obezite Cerrahisi Şart Mıdır?

Obezite cerrahisi, obezitenin sonlanmasında şart olan bir işlem değildir. Ancak obezite ile savaşta oldukça önemli bir işlemdir. Günümüzde birçok obezite hastası, cerrahi işlemler ile sağlıklı bir hayata kavuşmaktadır.

 • Kimlere Obezite Cerrahisi Uygulanır?

Obezite cerrahisinin birisine uygulanma kıstası ilk olarak bireyin talebi veya doktorun önerisi ile olmaktadır. Hasta talebinin ardından doktor yönlendirmesiyle süreç başlamaktadır. Ancak 18 yaş altı ergin olmayan bireylere obezite cerrahisi uygulamalar daha hassas yapılmaktadır. 

 • Obezite Cerrahisi İle Kesin Sonuca Ulaşılır Mı?

Obezite cerrahisi; obezite ile savaşmakta oldukça önemli bir uygulamadır, ancak net ve kesin çözüm olan bir uygulama değildir. Bireyler durumlara göre ve koşullara göre kesin sonuca ulaşabilirler. Uzman doktorun direktiflerinden çıkılmaması durumunda; verimli sonuçların alındığı gözlemlenmiştir. 

 • Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Obezite cerrahisi sonrasında uzman doktorunuz tarafından sizlere plan ve program yapılacaktır. İlk olarak bu direktiflere göre hareket etmeniz ve sizlerin faydasına olacaktır. Operasyon sonrasında kısa bir süre içerisine gerekliklere alışmanız muhtemeldir.

Kaynakça:

http://www.firattipdergisi.com/pdf/pdf_FTD_1110.pdf

http://balkanmedicaljournal.org/uploads/pdf/pdf_BMJ_1458.pdf

İlgili Yazılar

Takip Et

913BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
46AboneAbone Ol

Basında Biz

Cerrahlar bir araya geldi. Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25. Selı̇m Anorektal Hastalıklar Kursu Zonguldak’ ta Yapıldı...Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin (TKRCD) 25.sini düzenlediği Selim Anorektal Hastalıklar Kursu 24 Kasım’da Zonguldak Bülent Ecevit...

Gebze Medar’dan Doç.Dr.Balta Obezite Cerrahisini Anlattı

Günümüzün geleceğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan obezite Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de konuşuldu. Gebze Medar Hastanesi'nde görev yapan...

Kasık Fıtığı Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı nedir?Karın içi organların (özellikle barsaklar) kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere kasık fıtığı denir. Karın içi organlara...

Dikkat! Kasık fıtığı ihmale gelmez!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi-Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta kasık fıtığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.Kasık fıtıkları erkeklerde...

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile...

Son Yazılar

Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.