fbpx

Prof. Dr. Ahmet Ziya Balta

Mide Balonu
Uygulaması

Tedavi Künyesi :
Tedavi Detayları

Operasyon Süresi

İşe Dönüş

Yatış Süresi

İlk 3 Ay Kilo Kaybı

Prof.Dr.Ahmet Ziya Balta

25 yılda binlerce mutlu hastayla kazanılan bilgi, tecrübe ve deneyim ile emin ellerdesiniz.

Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Özel bariatrik diyetisyen ve yaşam koçu desteğiyle sarkma olmadan kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlıyoruz.

Özel Hastane Konforu

Deneyimli ve yüksek ihtisas sahibi sağlık personelleri ile tedavinizde FDA onaylı ekipmanlar.

Mide Balonu Nedir?
Mide balonu; balon biçimindeki sentetik bir implanttır. Mideye endoskopik yollarla indirilen bu gereç, sıvı veya hava ile doldurulabilir. Mide hacmini küçültmek biçiminde değil, içerisinde sindirilemez bir alan yaratarak kapasitesini azaltma prensibine dayalı bu uygulamadır. Altı ay ya da bir yıllık bir süreç için kullanılabilir ve süre sonunda takıldığı yolla çıkarılır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır
Balon endoskopik olarak yani ameliyatsız olarak uygulanır. Hasta anestezi ile uyutulduğundan işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez ve işlem ortalama 15 dakikada tamamlanır. Balon uygulanmadan önce yemek borusu, mide ve 12 parmak bağırsağı endoskopik olarak değerlendirilir ve balonun uygulanmasına engel bir durum olup olmadığı ortaya konur. Engel bulunmayan hastalarda endoskop çıkarıldıktan sonra balon özel aparatlar aracılığı ile ağız ve yemek borusu yolundan mideye gönderilir. Daha sonra tekrar endoskopi yapılarak balonun midedeki konumu netleştirildikten sonra yine özel endoskopik aparatlar aracılığı ile balon içine metilen mavisi ile boyalı serum fizyolojik verilerek balon şişirilir. Öncelikle 400 cc verilen serum fizyolojik hastanın tolere edebilirliğine göre zamanla artırılabilir ve tüm bu işlemler endoskopik olarak yapılır. İşlem sonrası hasta hemen uyanır ve yaklaşık 1-2 saat hastanede kaldıktan sonra evine taburcu edilir.

Mide balonu ile nasıl kilo veriliyor?

Mideye silikon bir balon koyularak şişirilir. Böylece midede doluluk hissi olur ve hasta daha az yemek yer. Yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlanır. Bu balon midede 6 ya da 12 aya kadar kalabilir. Hasta bu süre boyunca az yediği için beslenme düzeni değişir. Sonrasında balon söndürülerek ağızdan çıkarılır. Operasyonlar ameliyatsız endoskopik yöntemle anestezi altında yapılır. Tamamen ağrısız ve acısızdır.
Mide balonu, kilo verdiren bir ilaç veya enerji yakmayı hızlandıran bir araç değildir. Bu gereç, midenin besin depolama kapasitesini azaltarak, kişinin fazla besin tüketmesini engeller. Kişinin midesinde herhangi bir kesi veya benzeri gereksinimi olmadığından, kişinin normal hayatına kısa sürede dönmesi mümkündür ve bu sayede günlük yaşantısının gerektirdiği kalori yakım seviyesine hemen ulaşabilir.
Bununla birlikte, mide balonu, diğer zayıflama ameliyatlarından farklı olarak egzersiz kısıtlaması daha az olan bir operasyon biçimidir. Bu sayede kişinin belli sporları yapabilmesi de mümkün olduğundan kilo verme süreci duruma göre hızlandırılabiliyor.
Kişinin işlem sonrasında günlük egzersizlerini eksiksiz yapması ve uygun öğünlerde uygun besinleri tüketmesi zorunludur. Ancak bu sayede obezite cerrahisi operasyonlarının tamamında olduğu gibi, bu operasyonda da başarıya ulaşabilmek mümkün olacaktır. Ayrıca düzenli hekim ve diyetisyen ziyaretleri de sürecin sorunsuz devam edebilmesi için gereklidir.

Muayene ve Bilgi Formu

1 Step 1
*Başvurunuzu Tamamlamadan Önce Lütfen Telefon Numarasınızı Tekrar Kontrol Etmeyi Unutmayın.
Sizi Hangi Saatler Aramamızı İstersiniz? (Birden Fazla Seçim Yapılabilir)
Lütfen İşaretleyiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Mide Balonu

Mide balonu işlemi olanlar, genellikle hiçbir şey hissetmediklerini, bir kısım ise birkaç gün hafif mide ağrısı çektiklerini söylerler. Durum gerçekte de bu şekilde seyreder.

Mide balonu; mide iç hacminin azalmasına yol açıyor olduğundan, doğrudan etkili olarak kabul edilir. Kişinin mevcut kilosuna bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama 15-20 kilo kaybına ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Mide balonu uygulaması endoskopik olarak yapılan  işlemdir.Cerrahi bir operasyon olmadığı için hastanede yatış olmaya gerek yoktur. Uygulama sonrasında hastanede 1-2 saat müşahedede kaldıktan sonra kişiler evlerine gönderilir.

Mide balonu uygulamasının ardından birkaç gün mide spazmı, bulantı, kusma yaşamak dışında yaygın bir yan etki söz konusu değildir.

Her hastada olmamaktadır. Bazı hastalarda birkaç günü aşmayan karın ağrısı ve karın ağrısına ek olarak gelişen sindirim zorlaşma etkileri yaşanabilmektedir.

6-12 aylık ayarlanabilir yada yutulabilir balon çeşitleri vardır.Bunlar kişinin ne kadar kilo vermesi gerektiğine göre farklılık gösterebilir.

Mideye yabancı bir madde yerleştirilmiştir ve hem midenin hem de bağışıklık sisteminin bu etkiye karşı bir tepkime vermesi gayet doğaldır. Mide bulantıları ve yer yer kusma şikayetleri genellikle 2–3 gün içerisinde son bulmaktadır.

Mide balonu vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan fazla kilosu olan şişman yada obez bireylere uygulanır.

Mide balonu 16-70 yaş obez yada kilolu bireylere uygulabilir.

Mide balonu uygulamasında herhangi bir kesi söz konusu değildir. Düşük dozlu sedasyon anestezisi altında, ağız yoluyla  endoskopik olarak  yapılır ve 15-20 dakika kadar sürer. Mide balonu işleminin başlıca avantajı, diğer obezite cerrahisi operasyonlarına göre daha kolay ve hastaya daha az komplikasyon riski taşımasıdır. Uygulama endoskopik olarak yapılır ve her an geri alınabilir.

Prof.Dr.

Ahmet Ziya Balta

Herkese merhaba,

Trabzon’un Yomra ilçesinde küçük bir köyde başlayan eğitim hayatıma 1989’da kazandığım Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde devam ettim. Mezun olduktan sonra hem iyi bir cerrah hem de vatansever bir asker olarak yurt içi ve yurt dışında bulunduğum görevlerimde ülkemi her zaman gururla temsil ettim. Bir cerrah olarak önceliğim her zaman hastalarım, bir asker olarak önceliğim her zaman vatanım, bir evlat, bir eş olarak ise önceliğim her zaman ailem oldu. Amacım hep “önce iyi bir insan“ olmaktı. Bu davranışlarımla kızlarıma örnek bir baba, hayatta ise örnek bir insan olabilmek asıl amacım oldu. Bunları başarıp aileme, çevreme ve hastalarıma daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için yardım etme umudu içerisinde,

Sevgi ve Saygılarımla...

Ahmet Ziya Balta

Mide Balonu Uygulaması Riskli Midir ?

Mide balonu bir ameliyattan daha çok bir tür endoskopik uygulamayı temsil etmektedir. Tam olarak bir cerrahi girişim sayılmamaktadır. Bu nedenle riskleri de oldukça az ve ender seviyelerdedir. Alanında uzman ve mide balonu takma – çıkarma deneyimleri çok olan bir hekim tarafından uygulandığı takdirde olası riskleri de aynı oranla minimalize edilmiş olur. Mide balonu uygulamaları ortalama 15 – 20 dakika süren kısa süreli bir operasyondur. Kameralı endoskopi aracılığı ile mideye indirilen mide balonları hava – sıvı ile şişirilmekte ve obeziteyle mücadeleye yardımcı olmaktadır. Aşağıda anılan riskler ve komplikasyonlar çok nadirdir. Mide balonu uygulaması yaptırmak isteyen hastalara ilk önerimiz, daha önce pek çok defa başarılı mide balonu uygulaması yapan hekimleri tercih etmeleri yönünde olacaktır.

İlgili Yazılar

Yutulabilir Mide Balonu Elipse

Yutulabilir Mide Balonu Alluiron ElipseMide balonun uygulamalarında hastanın midesine özel bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastaların mide kapasitesinin bir kısmını doldurarak hastada geç acıkma ve tokluk hissini oluşturur. Mide...

Mide Balonu Ameliyatının Tarihi

MİDE BALONUObezite, kişilerin günlük ihtiyacından fazla kalori almasıyla vücutta aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Günümüzde...

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulaması sonrası hastalar ilk 1 hafta hassas bir süreç yaşarlar. Sindirim sistemi mide balonun varlığına uyum sağladığı için bu durum normaldir. Midenin yerleştirilen balona...

Obezite Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi

Ameliyat sonrası dönemde sıvı diyetler sonrası, hastaya iki hafta süreyle püre edilmiş yumuşak diyetler verilmektedir. Bu süre hastanın tolerans durumuna göre uzayabilmektedir. Hastalar bu evrede, katı yiyecekleri blenderdan geçirilmiş...

Ülserde Beslenme

Ülserde BeslenmeMide ülserleri, midenin astarında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin çoğuna bakterihelicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon neden olur. Diğer bir yaygın neden, ASA olarakda bilinen asetilsalisilik asit dahil...

D Vitamini Ve Obezite

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE    Obezite, tüm dünyada var olan beslenmeye dayalı en yaygın sağlık problemidir. Obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme bozukluklarımız ve kapalı alanlarda hareketsiz yaşam...
Merhaba!
Muayene ve Bilgi için Ulaşıyorum.